מנעמה קסרי עד פותנה ג'אבר: קללת אמהות הריאליטי

האם אנחנו מסוגלים לקבל אמהות ש"נוטשות" את הילדים כדי להשתתף בתכניות ריאליטי? ומה ההבדל בינן לבין אבות שיוצאים לנסיעות עסקים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום האישה 2011

הדיווה, הג'אנקית וקייטי פרי: טיפוסי נשים במוזיקהחיות במה: למה אין במאיות תיאטרון בישראל?השאירו את הגברים בבית: חופשות לנשים בלבדהופעות נשיות שכדאי לראות

"הכנתי את הפסיכולוג, דברתי עם הגננת והמטפלת ואפילו ארגנתי את הארון של הבגדים של הבנים לקיץ, למקרה שאשאר תקופה ארוכה". כך מתארת אפרת גבאי, אחת מפיינליסטיות "לרדת בגדול", את ההתארגנות שלה לקראת הכניסה לתכנית. בסופו של דבר, עזבה את שני ילדיה הקטנים ללמעלה משלושה חודשים. אבל גבאי לא לבד. בשנים האחרונות הטלוויזיה הביאה עמה אמהות חדשות למסך – אמהות בתכניות ריאליטי. היציאה לתכניות כמו "הישרדות", "האח הגדול" ו"לרדת בגדול", מחייבת את המשתתפים לעזוב את הבית לכמה חודשים. בזמן שמקובל שאבות רבים יוצאים לנסיעות עסקיות שיכולות להימשך גם למספר שבועות, או לנסיעות בתדירות גבוהה, האם החברה מקבלת נשים שעושות את אותו הדבר בדיוק? ביום שבו נשים בכל העולם חוגגות 100 שנים של מאבק, עדיין, אחת הדילמות הבלתי פתורות, מחייבת נשים לבחור בין אמהות וקריירה, בין הצרכים האישיים שלהן ובין המשפחה.  

נעמה קסרי, זוכת העונה הראשונה של "הישרדות", השאירה בבית תינוק כשטסה לנסות ולשרוד בקריביים. טוקבקים רבים נשמעו בגנותה והתקשורת עסקה בזה כאילו היה זה הדבר המעניין ביותר שקרה בתכנית. היא עצמה אמרה באחת בתכניות האחרונות, שאפשר שסיכויה להגיע לגמר נמוכים בשל הביקורת שנוצרה סביב התינוק שהשאירה בבית. בגמר, המתמודדות האחרות טרחו להביע ביקורת בנושא זה נגדה, כשלעומתן דווקא המתמודדים ציינו שהיא "אשה חזקה" והצביעו עבורה.

בראיון שהעניקה לאתר "תפוז" אחרי הזכייה, התייחסה לביקורת סביבה, אבל גם הדגישה שלא התרגשה מכך: "בחברה יש נורמה ולפעמים קשה להזיז אנשים ממקומות שהם תקועים בהם", טענה קסרי. "יש המון אימהות, דעתניות, פמיניסטיות שמחזקות אותי ואומרות שההחלטה שלי היא החלטה אמיצה ומעוררת הערצה. ויש גם את האימהות שלא אומרות את הדברים בפנים וטוענות שזה לא נורמלי להשאיר תינוק בגיל כזה מאחור. החברה לפעמים מקובעת בנורמות ואני לא שופטת אף אחד ואף דעה".

ובכל זאת מאז העונה הראשונה של הישרדות, אמהות רבות פקדו את המסך הקטן כשניסו לזכות במיליון, לרזות או פשוט לצאת להרפתקה רחוקה מהבית, שאפשר בהחלט להקבילה לנסיעה עסקית.

אורזות מזוודה ומכינות את הפסיכולוג

פותנה ג'אבר, יוצאת "האח הגדול", מבהירה שילדיה, לור (14) וריף (12), הם אלה שדחפו אותה להשתתף בתוכנית. "אם הילדים היו בגילאים קטנים יותר בחיים לא הייתי עוזבת אותם ככה לתקופה של שלושה וחצי חודשים. אין סיכוי. אבל מאחר והם שכנעו אותי להיכנס לבית האח ואפילו ארזו לי את המזוודה, ידעתי שיש לי תמיכה חזקה מהבית, מה שגרם לי כל שבוע להאמין בעצמי ולקבל כוחות".

  הילדים תמכו. פותנה ג'אבר (צילום: רונן אקרמן)

גבאי, פרוייקטורית בנשמה, החלה בתכנון מדוקדק מהרגע שידעה שהתקבלה לתכנית. היא הקפידה על הפרטים הקטנים, הכל, בשביל לתת לילדים את התחושה שהנה והיא כבר חוזרת, ולא. לא עברו שלושה וחצי חודשים: "הבן הגדול שלי, דור, היה בן שש ורן, הבן הקטן היה בן שנה וחודש, כשעזבתי לצילומי התוכנית ולמחנה האימונים", היא נזכרת. "הכנתי את דור לכך שאני הולכת לתוכנית בשביל לא להיות שמנה יותר, ושזה חשוב לי, והסברתי לו בדיוק מה הולך להיות. את רן אי אפשר היה להכין כי הוא לא הבין, אבל ידעתי מראש שייתכן שיהיו לו משקעים בחסרוני".מעבר לקושי להסביר לילדים למה ולאן אמא הולכת ומתי היא תחזור, מגלים הילדים להפתעתם שאמא שלהם פתאום מפורסמת. לפעמים גם הילדים עצמם זוכים לחשיפה תקשורתית, שבגן או בבית הספר קשה להימנע ממנה. החשיפה מקשה על התהליך שעוברים כל בני המשפחה, דבר שמעמיד את השאלה אם המצב היה מוצג באור דומה אם היה מדובר באבא שהולך לתוכנית ריאליטי.

גבאי מבהירה שגם אם בעלה אבנר היה זה שהולך לתוכנית, זה היה לו קשה באותה מידה. פותנה מאשרת שאין הבדל אם הגבר משתתף או האישה, כל עוד יחסי השוויון נשמרים בבית ומתקיימים בהרמוניה ובתמיכה מלאה. חלק מהעניין הוא לקבל תמיכה מהציבור, דבר שהשתיים זכו לו ברוחב לב. "אפילו במגזר הערבי המעשה והצעד שעשיתי התקבל בהרבה אהדה ותמיכה", מספרת פותנה. "מעבר לעובדה שבעלי תמך בי ועודד אותי, קיבלתי הרבה חיזוקים מהסביבה. הרבה נשים מכל המגזרים מדברות איתי ומספרות לי כמה אני השראה עבורן. החום המשפחתי והקשר הזוגי שלנו בבית תרמו להעצמה ולחוויה שעברתי".

אפרת מבקרת בבית במהלך התכנית:

שורדים בבית: גם אבות יכולים

קשה להתעלם מרגשות האשם סביב התהליך. גבאי מודה שבשביל לצאת להרפתקה מהסוג הזה, צריך הרבה הכנה מראש ותמיכה מהבית ובעיקר בעל מבין ותומך. "אני בחיים לא אשכח את הימים הראשונים אחרי שחזרתי הביתה, בקושי הכרתי את הילדים, הקטן כבר הלך והגדול חגג יום הולדת שש בלעדיי. בהתחלה רן לא רצה לבוא אליי, בכיתי המון. אבל מראש ידעתי שאלו יהיו ההשלכות ושזה יעבור. בבוקר הראשון באתי למיטה של הילדים והם קראו לאבא שלהם".

אז האם החברה שלנו מוכנה לקבל היום אמהות ש"נוטשות" את הבית לטובת תכנית ריאליטי, או שאולי פותנה נותרה בעיני החברה כזאת ששייך לה סטריאוטיפ אחר שקשור דווקא למוצאה, ולא להיותה האמא בחבורה? והאם עצם זה שאפרת גבאי עזבה את הבית כדי לרזות, ולא ראינו אותה על אי בודד עם בגד-ים, תרמה לעובדה שהחברה קבלה אותה בצורה אחרת? או שאולי כבר התרגלנו לתכניות ריאליטי, ועל כן כל מה שמעניין אותנו זה מה מירב בטיטו אמרה בתכנית, ומתי היא עפה ולא מה עבר על חמשת הילדים שהשאירה בבית.

אבל אולי הדבר החשוב ביותר בסיפור הזה, הוא שלמרבה הפלא, מתברר, שגם הגברים התומכים שנשארים עם הילדים בבית, מסוגלים לתפקד באופן מלא. לשאלה אם הן היו עושות את הצעד הזה ויוצאות לתוכנית ריאליטי בשנית, ענו פותנה ואפרת גבאי בפה אחד: "אמא זו אמא ואין לה תחליף, צריך תוכנית באמת חזקה ומאתגרת בשביל שיזיזו אותנו שוב מהילדים ומהבעל".       

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ