הרשויות המקומיות נגד השמנה אצל ילדים

25־30 אחוז מהילדים בארץ סובלים מהשמנת יתר. העיריות המקומיות ובראשן חיפה, נלחמות במכונות השתייה בבתי הספר ומקדמות סדנאות והסברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צריך להיות ממש עיוור כדי לא לשים לב לכמות השמנים שמסתובבים בתל אביב בזמן האחרון. זאת, כך מתברר, כחלק ממגפת השמנה כללית שתקפה כבר 25־30 אחוז מהילדים בארץ. בישיבת המועצה שנערכה ביום שני העלתה חברת המועצה, הקרדיולוגית ד"ר חנה תמיר, הצעה לסדר העוסקת במניעת השמנת יתר בילדים. "המצב נוראי", היא אומרת. "לצד הנתונים המדאיגים על הילדים, גם בני הנוער שלנו הם במקום השלישי בעולם מבחינת בעיית השמנה. על מנת לצמצם את התופעה צריך למצוא פתרון לא רק ברמה הארצית אלא גם המקומית. תפקיד הרשות בתקצוב הפרויקט הוא במימון הכספי ובתקשורת ופרסום התוכנית בקרב תושבי העיר".

» איך לתרגל יוגה עם הילדים?» איך להילחם בהשמנה אצל ילדים?» איך לגרום לילדים לרצות לאכול בריא?» זהירות: כך אתם מרעילים את הילדים בג'אנק פוד צמחוני» ילדים צמחוניים: רשלנות של ההורים?

לטענתה, הגורמים להשמנה רבים. "צריכת משקאות ממותקים על ידי בני הנוער בישראל היא הגבוהה בעולם, ו־40 אחוז מכלל בני הנוער בארץ צורכים שתייה ממותקת מדי יום", משרטטת תמיר תמונת מצב מדאיגה. "נוספת על כך האכילה המרובה של ג'אנק פוד. 22 אחוז מבני הנוער בישראל, למשל, אוכלים צ'יפס כל יום. בנוסף מתקני המשקאות הממותקים והאוכל המשמין פזורים בבתי הספר עצמם, והנזק ניכר. שיעור הילדים הסובלים מהשמנה בבתי הספר היסודיים עלה ב־200 אחוז בעשור האחרון. בכמה מחקרים שבוצעו באנגליה ובארצות הברית הוכח כי עצם המעבר לשתיית מים במקום משקאות ממותקים תרם לירידה של יותר מעשרה אחוזים במשקל הילדים. זאת מבלי שבוצע שינוי נוסף בתזונתם".

לדבריה, נוסף על אכילה לא מאוזנת, הילדים ממעטים במשחקים בחצר ומרבים במשחקי מחשב. פעילות פיזית הופכת עבורם לנטל מעיק. בגיל התיכון רבים מוציאים פטורים משיעורי הספורט, לרוב ללא סיבה אמיתית, ולא משתתפים באף פעילות גופנית אחרת במקום. כמו כן, כל ילד שלישי הנולד כיום בישראל מועד לחלות בסוכרת סוג 2, אשר היתה נפוצה בעבר רק בקרב מבוגרים. גיל התחלואה במחלות לב, אירועים מוחיים, סוכרת וסרטן יורד בעקבות ההשמנה. ילד שמן גדל לרוב להיות מבוגר שמן. מסוף שנות ה־90 הוכפל מספר הפטורים מגיוס לצה"ל בגין השמנת יתר, מגמה הנמשכת גם בשנים האחרונות.

"רק עשרה אחוזים מכלל הציבור שמשתתף בתוכנית להורדת משקל מצליחים לשמור עליו לאורך זמן, ולכן ההתערבות צריכה להיות עוד בטרם מתחילה ההשמנה," אומרת תמיר. "פיקוח בגילים צעירים, החל בגנים וביסודי, אפשרי רק דרך פעילות העירייה, תוך מעורבות מלאה של ההורים".

היא מעוניינת להפעיל את התוכנית "תפור עלי לגדול בריא" בתל אביב. מדובר בתוכנית של משרד הבריאות ומשרד החינוך, בשיתוף חברת תלמה, אשר פועלת כבר עשר שנים בערים שונות בארץ. עיריית חיפה למשל, לקחה את התוכנית כמשימה עירונית, ומתגמלת בתי ספר שמפעילים אותה. "לכל שכבת גיל יש תוכנית המתאימה לה, דרך מערכי שיעור ומשחקים מתוקשבים", מסבירה ישראלה הרבלין, מנכ"לית חברת היזמות ושיווק פרולוג, שאמונה על שיווק ותיאום התוכנית מול עיריות. "נעשות סדנאות לשינוי הרגלי האכילה של ההורים עצמם, ולשינוי הבחירות שהם עושים בשביל הילדים שלהם. תזונאי בית החולים החיפאי רמב"ם נטלו גם הם חלק בעשייה, וכתבו תפריטים וטיפים לפעילות גופנית שהופצו בבתי הספר".

"לגבי הוצאת מכונות השתייה מבתי הספר, לא תהיה ברירה אלא ללכת לחקיקה מול תאגידי המשקאות הממותקים", אומרת אדווה היימן, מנכ"לית עתיד, עמותת הדיאטנים במדינה. העמותה מפעילה תוכנית אחרת, בריא בריבוע, שבה התיכוניסטים עצמם עובדים מול בעלי המזנונים בבתי הספר לשינוי התפריט לבריא יותר אך עדיין מושך לחבריהם.

בישיבת המועצה השבוע הועברה הצעתה של תמיר לדיון בוועדת החינוך, ומסקנותיה יועברו לדיון בוועדת ההנהלה של העירייה. "אני בטוחה כי דווקא ראש העירייה, רון חולדאי, שהיה מפקד בצבא, מנהל בית ספר תיכון ומחנך, יבין את חשיבות הפרויקט ויירתם לכך באופן אישי", היא מסכמת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ