משחקים ביחד |

במיוחד לחורף - משחקי קופסה מומלצים לכל המשפחה

אין כמו ערב ביתי בחיק המשפחה סביב משחק מאתגר, מעשיר והכי חשוב - מהנה. לפניכם כמה מהמשחקים שיעוררו בכם את כל החושים ויוציאו אתכם מהקופסה

מיכל גרוסברג-וולף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריזת קופסת המשחק מונופול
מיכל גרוסברג-וולף

בערב משחקים חורפי עם משפחה וחברים, עם הילדים הקטנים או עם הגדולים - משחקי הקופסה הם תמיד הזדמנות מעולה לפרידה מהמסכים ולגיבוש משפחתי. תזיזו את השולחן בסלון ותפנו מקום על השטיח, כי הרכבנו לפניכם את המדריך המלא למשחקי קופסה קלאסיים, מאתגרים, חינוכיים, והכי חשוב - כאלה שלא ישעממו לרגע.

» מדריך הילדים המלא
» מה עושים היום
» המלצות לסופ"ש עם הילדים
» טיולים לכל המשפחה
» מבשלים עם ילדים

מונופול

אין ילד או מבוגר שלא מכיר את המשחק הקלאסי והמצליח, אשר ברבות השנים גם העלה את יוקרתו עוד יותר כמשחק תחרויות באליפויות עולם. בשנים האחרונות זכה המשחק לשדרוגים, כמונופול עם כרטיסי אשראי, מונופול עולם אלקטרוני, מונופול פלאי עולם, מונופול צעיר ואפילו מונופול גרסת "רמאים".

איך משחקים? רמו כדי להתקדם מהר ונסו לתפוס משתתפים אחרים מרמים, תוך כדי שאתם קונים נכסים, גובים דמי שכירות וצוברים ערימות של שטרות! אם הצלחתם לרמות מבלי להיתפס - תתוגמלו. אם נתפסתם - נקנסתם. נשלחתם לכלא? שימו אזיקים מיד. המשחק מסתיים כשכל הנכסים נרכשו וכשכל המשתתפים חזרו למשבצת "דרך צלחה". המשתתף שצבר הכי הרבה כסף מנצח. אבל רגע, חכו! זהו לא משחק בו אתה יכול לרמות כפי יכולתך. קלפי "רמאות", קלפי "הפתעה" וקלפי "תיבת מזל" מיוחדים מנחים מתי ואיך לרמות. כל רמאות אחרת אסורה! אבל... אם אתם מרגישים ש"קטן עליכם" ושאתם יכולים לרמות ב"גדול" - ניתן לשחק לפי גרסת הרמאות האולטימטיבית בה אתם יכולים לנסות הכל ולרמות ככל יכולתכם ואיך שרק תרצו. שחקו על אחריותכם בין רשימת מעשי הרמאות שתוכלו לנסות לבצע במהלך המשחק: לגבות שכירות עבור נכס של משתתף אחר, לנפח את דמי השכירות שמשתתף אמור לשלם לכם, להסיר את האזיק כשאתם בכלא ועוד. 
למי זה מתאים: גילאי 8 ומעלה

רמיקוב

המשחק הישראלי הוותיק שהומצא על ידי אפרים הרצנו הפך לפני 50 שנה למשחק הקופסה הנמכר בעולם ונחשב כאחד הנמכרים בעולם עד היום. מטרת המשחק היא להיות הראשון שמוריד את כל האריחים מהתושבת, תוך שילוב ברצפים או בקבוצות, וכך לצבור את מירב הנקודות. אסטרטגיה ומעט מזל הם שם המשחק.

איך משחקים? כדי להתחיל במשחק, חייב המשתתף להוריד לשולחן סדרה/ות בערך כולל של 30 נקודות לכל הפחות. משתתף שלא יכול לבצע ירידה ראשונה או בוחר שלא, לוקח אריח מהקופה. בכל תור יש למשתתף דקה אחת להחליט על המהלך הבא ואם לא יצליח, ייענש וייאלץ לקחת שלוש אבנים נוספות מהקופה. המנצח הוא מי שמרוקן את תושבתו מאריחי המשחק ומכריז "רמיקוב" הכי הרבה פעמים. רק אל תשכחו לקבוע מראש כמה משחקונים אתם הולכים לשחק. מיועד ל-2-4 משתתפים.
למי זה מתאים: גילאי 7 ומעלה

טריוויה

טריוויה היא משחק מאתגר עבור ילדים ומשמשת להרחבת הידע הכללי שלהם וללימוד מושגים חדשים. גם עבור המבוגרים היא תמיד אתגר שכיף לקחת בו חלק - מה שהופך אותה למשחק המשפחה האולטימטיבי. סוגי הטריוויה השונים של טריוויה מצוירת מכילים בין 300-800 כרטיסים עם שאלות בתחומים שונים כגון: דקדוק וכתיב, אלגברה, היסטוריה, גיאוגרפיה, מדעים, חיות וטבע, אמנות ספורט ובידור, אוצר מלים והבעה, הנדסה וטכנולוגיה, שפות ותרבות, ידיעת הארץ, ידע כללי ואישים ומאורעות. קיימות גם גרסאות מאוירות המתאימות אפילו מגיל שנתיים ('הטריוויה הראשונה שלי').

איך משחקים? השאלות מופיעות על פני הכרטיס והתשובה מופיעה בגבו. ניתן להמציא חוקים משלכם - כמה זמן תשחקו וכמה סיבובים. המנצח כמובן הוא מי שעונה על הכי הרבה שאלות נכונות.
למי זה מתאים: גילאי שנתיים ומעלה

ד"ר יוריקה

משחק חשיבה לכל המשפחה המבטיח מהומה במעבדה ומציע שיפור במיומנויות חשיבה מהירה, ראייה חזותית ופיתוח חשיבה לוגית. מטרת המשחק היא להעביר את הכדורים הצבעוניים בין מבחנה למבחנה, מבלי לגעת בהם באמצעות הידיים, כך שתיווצר נוסחה זהה לזו שמופיעה על גבי קלף נבחר מערימת הקלפים. המשחק היה מועמד בגרמניה למשחק השנה וזכה במשחק השנה בארצות הברית בקטגוריית "Astra".

איך משחקים? כל שחקן מסדר לפניו את המבחנות והמולקולות הצבעוניות לפי האיור המתאים. מניחים קלפים בערימה עם הפנים כלפי מטה במרכז השולחן. הופכים את קלף החידה העליון ואז כל השחקנים מנסים להעביר מולקולות ממבחנה אחת לשנייה כדי ליצור את המבנה שמופיע בכתב החידה. מי שמצליח ראשון, מבלי להפיל אף מולקולה ומכריז: "יוריקה!" הוא המנצח בסיבוב וזוכה בקלף. השחקן הראשון שצובר חמישה קלפי חידה מנצח במשחק. מיועד ל-2-4 משתתפים.
למי זה מתאים: גילאי 6 ומעלה

עורבים ושושנים

מאחורי חיים שפיר עומדים מעל למאה משחקי קופסה הנמכרים ברחבי העולם, כשהמוכר מבין כולם הוא כמובן הטאקי המיתולוגי. לקראת יום המשפחה שפיר הוציא לעולם את משחק הקלפים שלו, שעל איוריו הופקד יניב שמעוני. מטרת המשחק היא לאסוף כמה שיותר קלפים ממרכז השולחן, בעזרת קלפים מתאימים הנמצאים בידיו של השחקן. ככל שהמשחק מתפתח, המתח גובר וכדי לנצח דרושים טקטיקה, מזל וזכרון - לעולם אין לדעת איזה משלושת האלמנטים הללו יביאו את הנצחון.

איך משחקים? המשחק מכיל 50 קלפים: תשע סדרות של קלפי ספרות (עורבים ומטבעות זהב), שלוש סדרות של קלפים בכירים ושני קלפי כדור אש. מערבבים את חפיסת הקלפים ומחלקים לכל משתתף ארבעה קלפים. פותחים שישה קלפים נוספים ומניחים אותם גלויים, הם מהווים את "החצר". יתר הקלפים מונחים בצד כקופה. אם בפתיחת החצר מופיעים שניים או שלושה קלפים מאותה הסדרה, יש להניחם זה על גבי זה - אם יש רביעיה, צריך לאסוף את כל הקלפים ולערבב מחדש. המטרה היא לאסוף כמה שיותר קלפים מהשולחן באמצעות התאמה של סדרות קלפים ממוספרים. שחקן המטיל לחצר כדור-אש, תופס את כל הקלפים בחצר ולאחר מכן הקלף נפסל לשימוש. כשנגמרים הקלפים בקופה ממשיכים לשחק עד שנגמרים הקלפים שבידי השחקנים ואז מסתיים משחקון. בתום המשחק, שני השחקנים סופרים למי יש יותר עורבים והם רשאים לגנוב שני מטבעות מהיריב. לאחר מכן סופרים נקודות - המנצח הוא מי שצבר מעל ל-101 נקודות במסגרת המשחקונים. מיועד לשני משתתפים.
למי זה מתאים: גילאי 8 ומעלה

בחלומותיי

משחק פנטזיה שבבסיסו משחק ניחושים הדורש יצירתיות ומפתח אוצר המלים, דורש מהירות תגובה, זכרון מוצלח ומיומנויות תקשורתיות בין השחקנים. המשחק תורגם על ידי "פרש המשחקים", מותג משחקי הלוח מבית "אינפומנסרז בע"מ", חברה משפחתית בבעלות האחים אביעד וחמוטל בן דב. בין מטרות החברה, היא תרגום והפצה של משחקי קופסה בינלאומיים בישראל, בדגש על משחקי אסטרטגיה הדורשים אינטראקציה גבוהה בין השחקנים שיגרמו לכם להיפרד ממסכי הסמארטפונים.

איך משחקים? בתחילת כל סיבוב, שאורכו שתי דקות, אחד השחקנים לוקח על עצמו את תפקיד החולם, מכסה עיניים ו"נרדם". השחקנים האחרים הם יצורי הלילה - טובים או קונדסונים ושדונים שרומזים לו מהם הפריטים עליהם השחקן הישן חולם. הפריטים כתובים בקלפים מאויירים - אבל יצורי הלילה הרעים יכולים להטעות את החולם, שצריך לנחש את האלמנטים עליהם הוא חולם. בסוף הסיבוב החולם חייב להשתמש במלים שניחש ולספר את החלום שחלם כדי לזכות בנקודות בונוס לפני שהוא פוקח את עיניו. בהתאם לתשובותיו הנכונות או השגויות של החולם, כך גם יצורי הלילה ירוויחו נקודות, והמנצח הוא מי שהרוויח בסיום הסבבים את מירב הנקודות. מיועד ל-4-10 שחקנים.
למי זה מתאים: גילאי 8 ומעלה

משחקים בעלי ערכים חינוכיים ורגשיים

תיק-תק ציב

משפחות רבות מתמודדות עם שאלת החינוך הכלכלי שיש להעניק לילדיהן ותוהות כיצד ניתן להנחיל ערכים של חינוך כלכלי נכון מבית. על מנת להקל על השיח, פיתחו ב"פעמונים" (ארגון חברתי המדריך ומעניק ייעוץ פיננסי בהתנדבות) משחק קופסה שיסייע ללמד את הילדים על הוצאות במשפחה, על התמודדות עם בחירות יומיומיות והפעלת שיקול דעת, חשיבותו של סדר עדיפויות כלכלי ומושגי יסוד כלכליים כמו משכנתא, הלוואה וריבית.

איך משחקים? כל משתתף מקבל לוח ניהול תקציב אישי ו-100 פעמונים (מטבעות), להפקדת כסף בחסכון חודשי ומשם מתחילים לשלוף קלפים מערימה הכוללים משימות. על כל משתתף לנהל תקציב חודשי משלו תוך ביצוע משימות כמו רכישות שוטפות, תשלום חשבונות, הוצאות בלתי מתוכננות וביטחונן, לקיחת הלוואות במידה וחסר כסף, משימות משותפות לכלל המשפחה ועוד. לאחר שכל המשתתפים מסיימים למלא את הלוחות האישיים שלהם, בודקים מי מהמשתתפים מילא את כל קלפי החובה שלו וצבר את מספר הפעמונים הגבוה ביותר - כי הוא המנצח. מיועד ל-2-10 משתתפים.
למי זה מתאים: גילאי 7 ומעלה

טבע האדם

משחק ערכים לכל המשפחה המשלב את המודעות לנושא איכות הסביבה והשמירה עליה, והעולם הפנימי-רגשי של השחקנים כולל העשרת הידע הכללי שלהם. מטרת המשחק היא להביא לתקשורת מקרבת בין הורים לילדים ובין ילדים לילדים על ידי שיח, וזאת תוך כדי משחק קליל. מאחורי המשחק עומדת זוהר יעקב, מאמנת ילדים, שלתפיסתה קיים קשר גדול בין אדם וטבע והקורלציה שיש בין התהליכים שעובר האדם ואלה שקורים גם בטבע. כך, ככל שהמשחק עוסק במודעות שלנו לסביבה - מתאפשר גם העיסוק במודעות לעצמנו ואיך שהסביבה משפיעה על רגשותינו ועלינו כבני אדם.

איך משחקים? השחקנים מתקדמים על פני הלוח לפי המטרה בה בחר כל אחד מהם. כל עצירה על אחד מסימני הקלפים תוביל למשימה הכתובה על קלף שמרים השחקן. ישנם ארבעה סוגי קלפים במשחק: הרגש - שמציגים לנו את עולם הרגש ואת הדרך שבה אנו מגיבים לחוויות שלנו; הטריוויאלים - שאלות ידע כללי בנושא סביבה וטבע; שקית האשפה - שמעלים לדיון פעולות שאנשים עושים באופן יומיומי ועלולות לפגוע בסביבה; והפיה על שפת הבאר - שמעניקים לשחקנים כוחות על המסייעים להם בדרך להגשמת יעדיהם. המנצח הוא מי שהגיע ראשון ליעדו ובוחר משתתף אחר ומסייע לו להגיע ליעדו גם. המשחק מסתיים כאשר אחרון המשתתפים מגיע ליעד - כך שלמעשה במשחק הזה כולם מנצחים. מיועד ל-2-4 שחקנים.
למי זה מתאים: גילאי 5 ומעלה

גלגלי הכוחות שלי

משחקי קופסה רבים שמים את הדגש על הקניית מיומנות חשיבה אסטרטגית, זריזות ידיים ובין השאר גם כיף טהור. "גלגלי הכוחות שלי" הוא משחק קופסה מבית "ניתן באהבה" של אורלי שמש, יזמית ואם יחידנית שהבינה הרוצה שילדה יגדל בעולם ערכי ומתחשב יותר. מטרות המשחק העיקריות הן לחבר את הילדים לעוצמות ולכוחות הפנימיים שלהם, חיזוק הבטחון העצמי, בניית ערך עצמי, עידוד שיח על רגשות, בחירות, פיתוח תקשורת ומיומנויות חברתיות תוך התמודדות עם מצבים חברתיים וחיזוק הקשר המשפחתי. המשחק מכיל שני מסלולי משחק, ארבעה גלגלי משחק ו-48 קלפי "הכוחות שלי" המאפשרים התמודדות עם לחץ חברתי, עמידה על שלי, עזרה לאחר, התמודדות עם הצלחה וכישלון והתגברות על תסכולים. למשחק מצורף מובייל שניתן להרכבה ותלייה, עליו ניתן להרכיב את קלפי הכוחות.

איך משחקים? במסגרת משחק מהיר כל משתתף מקבל ארבעה קלפי כוחות ובוחר דיסקית צבע איתה הוא מתקדם על גבי לוח המשחק. שאר הקלפים נשארים בקופה שבמרכז הלוח. כל משתתף זורק בתורו את הקובייה וקורא את השאלה הרשומה על הגלגל לפי מיקומו בלוח. השחקן לוקח קלף כוח מהקופה ובודק האם הכוח שקיבל מתאים למצב שמתואר בגלגל. אם כן, הוא מסביר לשאר המשתתפים כיצד הוא מתאים ולוקח אליו את הקלף, אם לא, הקלף חוזר לתחתית הקופה. במסגרת המשחק עם ארבעת גלגלי הכוחות, פורשים את ארבעת גלגלי המשחק ואת לוח המסלול, ומבצעים את המשימות שעל הגלגלים השונים - משתפים ומדברים עליהן. המשחק מסתיים כשנגמרים הקלפים בקופה והמנצח הוא השחקן שצבר הכי הרבה קלפי כוחות. מיועד ל-2 משתתפים עד לקבוצות גדולות.
למי זה מתאים: גילאי 4 ומעלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ