מיכאל בן השמונה: "חשבתי שלסבית זה בכלל שם משפחה" - ילדים - הארץ

מיכאל בן השמונה: "חשבתי שלסבית זה בכלל שם משפחה"

בישראל 2011 ילדים רבים לא מכירים מודלים אחרים של הורות. בסוף השבוע יתקיימו אירועי יום המשפחה של משפחות גאות ואלטרנטיביות. כל סוגי המשפחות מוזמנות להשתתף בפעילויות ולפתוח קצת את הראש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר אונליין

יום שישי הוא יום המשפחה – סיבה טובה למסיבה, וגם הזדמנות נהדרת לתהות קצת מהי משפחה בעצם, או לפחות מהי משפחה בימינו. בגנים ובבתי הספר נערכים ליום החגיגי כבר מאז חנוכה: הזאטוטים נתבקשו להביא צילומים עם אמא ואבא והכינו ציורים מתוקים גדושים בלבבות, הגדולים יותר יצרו עצי משפחה לתפארת, ואנשי החינוך הדגישו באוזני ילדינו את חשיבותה של המשפחה – אבא, אמא, שני ילדים וכלב בלונדיני.

» כל הההמלצות ליום המשפחה» אירועי יום המשפחה של משפחות קשת» אז מה אם הילדים שלכם יראו לסבית בפריים טיים?

כמה מהילדים נחשפו למודלים אחרים של משפחות? למשל לאמא ואמא ובן? או אבא ואמא שגרים בדירות נפרדות לא בגלל שהתגרשו אלא כי מלכתחילה חברו יחד רק על-מנת להביא לעולם ילד ולגדל אותו? למשפחה בה הילדים מאומצים?

סביר להניח שמעטים. מי שפועל על-מנת להגביר את הנראוּת של המשפחות הגאות והאלטרנטיביות, מספק להן תמיכה ומידע, מארגן פעילות קהילתית ומנסה לשכנע את מערכת החינוך להתאים עצמה למציאות החדשה היא עמותת "משפחות הקשת". את העמותה הגו והקימו לפני כשנה וחצי יוסי ברג ויאיר קדר, תוך כדי מפגש בגלידרייה – ללא ספק מקום מתוק להיוולד בו – כשהבינו שאין באמתחתם כלים מתאימים להסביר לילדיהם מי הם בעצם.

נכון לעכשיו יש כמה אלפי משפחות גאות ואלטרנטיביות, מעריך יאיר קדר, שמדווח גם על מגמת גידול משמעותית ברצון של הומואים ולסביות בילדים משלהם – אבל משרד החינוך, אפילו תחת שרביטו של השר המעודכן והדינאמי גדעון סער, לא שש להכיר לילדינו את מבחר האופציות הקיימות למשפחה. גם הורים רבים עדיין מנסים למנוע מילדיהם להכיר את המציאות בה הם חיים על כל גווניה השונים, למרות שבטלוויזיה כבר אפשר להיתקל בזוג הומואים שאימץ ילדה וייטנאמית ("משפחה מודרנית"), למשל. התוצאה: ילדים שגדלים במשפחות אלטרנטיביות מגיעים למערכת חינוך שלא תומכת בהם, לא מסייעת להם להתמודד עם הקשיים הייחודיים להם – ובנוסף הם נתקלים בבורות מצד חבריהם, שעלולה להוביל לניכור ולאלימות. לדוגמה, מספר קדר, בבית הספר שבו לומד בנו, אחד הילדים קילל ילדה שיש לה שתי אמהות וקרא לה "לסבית". זו, בתגובה, נעצה בו מזלג להפתעת בנו של קדר, מיכאל בן השמונה, שהסביר: "חשבתי שלסבית זה בכלל שם משפחה".

הומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך

אחת הדרכים שבהן פועלת "משפחות הקשת" כדי להגביר את המודעות לנושא היא ארגון כנס שנתי בהשתתפות הורים גאים ואלטרנטיביים, ילדיהם, מי שמגדיר עצמו כחבר של הורים אלה, וכל מי שעוסק בתחום: חוקרים, מרצים, מטפלים, אנשי חינוך ועוד. הכנס של 2011 – שנערך בשיתוף חוש"ן (חינוך ושינוי – מרכז החינוך של הקהילה הלהט"ב בישראל) והמרכז הגאה – יתקיים בימים חמישי עד שבת (3.2-5.2) בגן מאיר שבתל-אביב, ויכבדו אותו בנוכחותם חבר הכנסת, בוז'י הרצוג, וראש עיריית ת"א-יפו, רון חולדאי.

תוכניית הכנס גדושה בהרצאות וסדנאות להורים ובשלל פעילויות לילדים. המבוגרים מוזמנים, בין השאר, לפאנל בנושא הומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך; להרצאה בשם "הורים מול מדף הספרים", שתפגיש הורים גאים ואלטרנטיביים עם ספרים רלוונטיים; ולפאנל "ילד-ילדה-גן-משפחה", שבו תושק ערכה שפיתחה חוש"ן ומיועדת לסייע לגננות להציג לזאטוטים את נושא משפחות הקשת – למשל דפי צביעה שבהם מצוירות אמא, אמא ובת.

הילדים יוכלו לבשל עם איילת לטוביץ', ליצור בפינת היצירה, להשתולל בג'ימבורי, להשתתף בשעות סיפור, לצפות במבחר הצגות, לשחק במשחקי קופסה וחצר, ליהנות ממשחקי תנועה עם רפי פרץ, לקחת חלק במפגשים חווייתיים, וליהנות מפעילות משותפת עם ההורים המבוססת על תוכנית גני הילדים של חוש"ן.

בנוסף תוצג תערוכת צילומים בשם "משפחה גאה" ותתקיים קבלת שבת "כמו בגן אבל קצת אחרת": הרי לא חייב להיות "אבא שבת" ולצידו "אמא שבת" – אפשר גם פשוט "מקבלי שבת", מונח שמאפשר לכל המשפחות לקבל את השבת.

גם למשפחות "רגילות"

אבל החלק הכי חשוב בכנס, הוא ההזדמנות המבורכת שניתנת לילדי משפחות הקשת לפגוש חברים שעוברים חוויות דומות לשלהם וליצור מערכת תמיכה בינם לבין עצמם. "בכנס הקודם למשל", מספר יאיר קדר, "פרצה אחת הילדות בבכי ואמרה שמעולם לא סיפרה לחבריה שהאמהות שלה לסביות, ושזו הפעם הראשונה שהיא מסוגלת לדבר על כך בחופשיות".

וכמובן שגם משפחות "רגילות" מוזמנות לכנס. אין שום סיבה שילדיכם לא יזכו להכיר את הפנים השונות של החברה הישראלית ולהתרשם מהיופי שבגיוון. ואולי כדאי שגם קברניטי משרד החינוך יפקדו את גן מאיר בסוף השבוע הקרוב – וילמדו איך הופכים את הגנים והכיתות למרחב בטוח לכל הילדים, מרחב שמאפשר לכולם להתגאות בהוריהם, במי שהם ובמיוחדות של המשפחה שלהם, יהיה המבנה שלה אשר יהיה.

» אירועי יום המשפחה של משפחות קשת, חמישי-שבת 5.2-3.2. המרכז הגאה, גן מאיר. פעילות יצירה ביום חמישי בשעה 17:30 - 10 שקלים. ביום שישי בשעה 15:00 ילדים מבשלים - 10 שקלים. הפנינג משפחות בשבת החל מהשעה 10:00-15:00 - 25 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ