כך תחסכו במסיבת יום ההולדת של הילד

חגיגות יום הולדת לילדים הפכו למעמסה כבדה מאוד על ההורים. ספר חדש מציע שלל רעיונות מקוריים לימי הולדת שתוכלו להכין לבד

לירון ורדי גלר, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר אונליין

חגיגות יום הולדת מגיעות היום להוצאות כבדות מאוד. ומלבד ההוצאה הכספית המופרזת, הניסיון להפיק חגיגה הכי מקורית בשכונה, הפך להיות מתיש לא פחות. ספר חדש, "חגיגות ועוד", בהוצאת עם עובד, מביא לכם רעיונות מקוריים מאוד שאפשר להכין בבית בשיתוף מלא עם הילד ולהיערך מראש מבלי לשבור תוכניות חיסכון. כל הורה יכול לבחור את הרעיונות המיוחדים עבור הילד ולעשות אותם לבד.

המצוקה הראשונית בקרב הורים לילדי יום ההולדת, שזיהו עורכות הספר תמי לוקסמבורג, אמא לשלושה ילדים ומורה למדעים ויישומי מחשב, ועינת ניצן-קנולר, אמא לשלוש בנות וקלינאית תקשורת במקצועה, הובילה אותן לכתוב את הספר השימושי. "מפעילויות לילדים שעשינו יחד לאורך השנים" מספרת לוקסנבורג "ראינו כמה נחוצה חדוות השיתוף והעשייה עם הילדים. כשהילד מכין יחד עם בני המשפחה את יום ההולדת שלו, יש לזה חשיבות גבוהה החל מהגשמת הרעיון, המחשבה על המשחקים והפעילויות בחגיגה, ועד יצירת המתנות והכיבוד. הרעיון הוא למצוא כמה שיותר חומרים נגישים שנמצאים בכל בית, ולא עולים הרבה כסף, שאפשר להשתמש בהם בצורה ייחודית למסיבה."

רעיונות מתוך הספר ליום הולדת מקורי שתוכלו להכין לבד

בדרך כלל נהוג לקנות פרסים ומתנות באופן קולקטיבי למשתתפי החגיגה, דבר שכרוך בהוצאה כספית גבוהה. אבל למה לא להכין מראש את ההפתעות בפעילות ייחודית עם הילדים בזמן המסיבה. בספר הצעות רבות לכך כגון: חגיגת יום הולדת "רטובה", בה אפשר לחלק לכל ילד צנצנת שקופה, אבנים צבעוניות ודג זהב, והנה יש לילד אקווריום אישי לקחת הביתה; בחגיגת יום הולדת "מסביב לעולם" אפשר לחלק לילדים צנצנת שקופה שכל ילד ידביק בקרקעיתה דמות זעירה (שניתן לקנותה בשקל אחד בלבד או שלקוחה מביצת הפתעה), למלא את הצנצנת במים ובנצנצים, והנה יש לילד "צנצנת שלג".

מסיבת יום הולדת בסגנון "עולמם הקסום של הדינוזאורים" - אפשר להזמין את הילדים לפצח את תעלומת העקבות המסתוריים שהתגלו בחצר ולשלוח הזמנות בצורת טביעת רגל של דינוזאור. למסיבה עצמה אפשר לפזר ברחבי הבית עקבות של דינוזאור ענקי גזורים מבריסטול ענק בצבע חום, עליהם נרשום בקטן את שמות הילדים וכל ילד יוכל לחפש את שמו בעזרת זכוכית מגדלת.

   יום הולדת דינוזאורים (צילומים מתוך הספר "חגיגות ועוד")

למסיבת יום הולדת בסגנון "אולימפי" המלא בתחרויות ובקריאות הידד, אפשר ליצור יחד עם הילדים בפעילות משותפת את ה- "מגה – פון" העשוי משמיניות בריסטול צבעוני שכל ילד מקשט לעצמו במדבקות צבעוניות ומגלגל לקונוס שנשאר פתוח בחלקו הצר, כך הילד יכול לעודד במהלך התחרויות את החברים המשתתפים. לגילאי שמונה ומעלה ניתן להכין גם פונפונים של מעודדים מנייר קרפ בצבעים שונים שממנו גוזרים פסים דקים ומחברים בסרט צבעוני ליצירת ידית לנופף. אלמנט צבעוני וייחודי בכל תחרות.

   יום הולדת אולימפי

במסיבה בסגנון "המערב הפרוע" אפשר ליצור משימות פשוטות כמו תחרות רכיבה על סוס בחצר מלווה במוזיקה קצבית המובילה לשמחת הדהרה. את הסוסים מכינים מראש או במהלך המסיבה בפעילות משותפת עם הילדים. הרעיון הוא להצמיד שתי חתיכות בריסטול או קרטון עליהם מציירים פרופיל של סוס, מוסיפים עין, סרט צבעוני שישמש כרסן, וצמר או נייר עיתון ליצירת רעמה. משדכים את הבריסטולים זה לזה כך שיישאר פתח להכנסת המקל. את תחרות הרכיבה ומי תהיה הקבוצה המנצחת יכריע הצ'יף של המסיבה הלו הוא ילד היומולדת.

בספר גם רעיונות קולינריים יחודיים: בחגיגת "העולם הקדום" אפשר לעשות די בקלות עוגת הר געש, על ידי אפיית שתי עוגות שוקולד פשוטות בתבנית מלבנית מקושטות בקצפת צבעונית, על מנת ליצור מראה של לבה ומעליה עומד ומשקיף דינוזאור (שנלקח מארגז הצעצועים בבית). למי שממש חשוב לקשט את העוגה אפשר לשים אבנים שעשויות משוקולד ליצירת מראה קדום; בחגיגת יום הולדת "פריזאית" אפשר לדאוג שהאבא יגיע רכוב על אופניים עם כובע קסקט ושפם ויחלק מתוך סלסלה ענקית בגטים. לילדים פחות חשוב מה מרוח בתוך הבגט, כי אופן ההגשה המקורית הוא שיוצר את העניין ומשתלב היטב בהרפתקה; בחגיגת יום הולדת "ברזילאית" אפשר לערוך שולחן עם כוסות פלסטיק צבעוניות למיצים טבעיים ולקשט עם הרבה קשים צבעוניים ומפיות צבעוניות. שייק פירות מזין, טעים ומתקתק, יגרום לילד הנאה רבה יותר (ובעלות זולה) מאשר קניית מיצים ממותקים למיניהם. החוויה שביצירת השייק בבלנדר תרגש את הילדים ותעצים את החוויה.

  ימי הולדת קולינריים

ניצן קנולר מסבירה ש"חשוב לשלב בכל פעילות כמה גורמים כמו מגוון רב של משחקים, יצירה משותפת, בישול או הכנה של משקאות, משחק תחרותי ומשחקי דמיון. הפעילויות במהלך החגיגה לא אמורות להיות במחירים גבוהים מאחר וניתן לשלב משחקים מפעם המותאמים לרוח החגיגה. כך למשל בחגיגת "הפיראטים" אפשר להפעיל את הילדים בחיפוש זהב, על ידי הכנת גיגית עם בוץ ופייטים מזהב. כל ילד מקבל מסננת קטנה והראשון שמוצא זהב אוסף אותו וממלא בקערית פלסטיק. בחגיגה "יפנית" למשל, אפשר להפעיל את הילדים בצעידה על חלוקי נחל כשהם יחפים או עם גרביים."

10 טיפים מתוך הספר לתכנון מסיבת יום הולדת מושלמת - וזולה

» גיל החוגגים - חשוב להתאים כל פעילות בהתאם לגיל החוגגים, כך שאם יש גם חוגגים מבוגרים יותר אפשר להתאים עבורם את אותה פעילות אך בצורה מורכבת יותר.» מספר המוזמנים - יש ימי הולדת של קבוצות גדולות של עד 30 ילדים ויש גם לקבוצות קטנות של עד ששה ילדים. כאשר החגיגה רבת משתתפים כדאי להכין מראש מגוון רחב של פעילויות שיאפשרו תעסוקה בו זמנית לכולם.» לבנים או לבנות - יש בנות שחולמות להיות נסיכות ופיות מהאגדות אבל ישמחו מאוד להתחפש לפיראטיות, כמו שיש בנים שאוהבים דינוזאורים אבל ללא בעיה יהנו מפעילויות יצירה. רצוי שכל אחד ואחת יוכלו ליהנות ממגוון אפשרויות בחגיגה.» מקום החגיגה - רצוי לעשות את החגיגה במיקום המתאים לה מחוץ לבית או בחצר, אם מזג האוויר לא מאפשר עדיין ניתן לפרוש יריעות בד או ניילון על מנת שלא ללכלך ולהרטיב את הבית. מומלץ גם להציע להורים שהילדים יגיעו בלבוש נוח ופשוט בהתאם לחגיגה.» איך אפשר לחסוך - חפצים ועזרים רבים ניתן למצוא בבית או אצל חברים ובני משפחה, וכדאי להתחיל לאסוף אותם כמה שבועות מראש או לקנותם בחנויות זולות הממוקמות בכל עיר. כל רעיון חלופי שניתן להכינו ולא לקנותו יתקבל בברכה.  » לשמור על קור רוח - את ההכנות כדאי וצריך לעשות שבועות מראש ולא לחכות לדקה התשעים, אפשר גם להכין ערכות של משחקים שיחכו בסבלנות ליום האירוע, השאיפה היא שערב לפני יום ההולדת הכל כבר מוכן ומאורגן.» זהירות וביטחון - בכל חגיגה חייב להיות נוכח מבוגר משגיח ולהסביר לפני כל פעילות את כללי הזהירות.» מפעילים - לא תמיד חייבים להביא מפעיל בתשלום. כל אחד יכול להפעיל, אמא ואבא, סבא וסבתא והאחים - כל מי שרוצה לתרום להצלחת החגיגה מוזמן באהבה.» פינת הפסיכולוג - במהלך החגיגה יש לתת לילד יום ההולדת הרגשה נעימה של עשייה וחיזוק הביטחון העצמי, כולל טקס עוגה ונרות. יש ילדים שלפעמים לא נשאר להם פרסים, כדאי תמיד לקנות יותר בכדי שלא יהיו ילדים עצובים.» מתי לבוא לקחת - חגיגה לא אמורה להימשך מעבר לשעה וחצי, למקרה שהפעילות מסתיימת מוקדם מכפי שתוכנן, כדאי מראש לתכנן פעילות "אקסטרה" שהילדים יהנו עד הסוף וילכו הביתה מרוצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ