לחצים כבדים וחרדות: למה בכלל צריך תעודות בבית הספר?

השבוע יקבלו הילדים תעודות שמסכמות את הישגיהם במחצית השנה האחרונה. האם התעודות הללו באמת משקפות משהו, ואיך תוכלו להיעזר בהן מבלי להפעיל לחצים על הילדים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ט"ו בשבט אינו רק חג האילנות, ברוב בתי הספר זוהי מחצית השנה בה מחולקות תעודות הערכת הישגי התלמידים. חג חידוש הטבע מלווה גם ב"חג הערכה לקראת התקדמות בלימודים". האם ההתרגשות הרבה סביב חלוקת התעודות היא תמיד חג לתלמיד להוריו ולמשפחתו הרחבה? ואיך התעודות יכולות לעזור לילדינו ולנו?

» כאן לומדים בעושר: מערכת החינוך של העשירון העליון» לא מרוצים ממשרד החינוך? תקימו בית ספר לבד» כך תתכוננו ליום הורים בבית הספר

יש הורים שבעבורם התעודה וציוניה, משקפים את הישגיהם שלהם ולאו דווקא של התלמידים, ומשום כך הם מייחסים לה חשיבות מוגזמת ושגויה. הישגים לימודיים וחברתיים של ילדכם בבית הספר, משקפים את הישגיו במסגרת האובייקטיבית של הכיתה ובית הספר, בתחומי מקצועות הלימוד הנבחרים, ואת התנהלותו החברתית.

גיליון הציונים וההערכות מאפשרים לכם להציץ לעולם ילדכם בבית הספר. חשוב שכהורים תראו בסיכום הזמני של ההישגים הזדמנות נוספת לשיחה ולקשר מעודד עם ילדכם. תעודה בה ההישגים טובים מאוד, מעוררת תחושת גאווה, התפעלות ושמחה בילדינו, ובנו כהורים. תעודה שאינה עונה על תקוותינו וציפיותינו, מעוררת תחושות שיש לטפל בהן כדי לשמור על מאזן רגשותיהם של ילדיכם. זכרו שהילדים אינם רוצים לאכזב את ציפיותיכם. ההתמודדות אינה קלה, ובוודאי אינה נעימה. התייחסותכם הנכונה והמתאימה לקבלת התעודות, משמעותית ביותר לילדיכם.

אז מה עושים?

ישנם ילדים שאצלם החרדה לקראת התעודה היא גבוהה כל כך, עד שהם סובלים מתופעות פיזיות ממש: כאבי בטן, מתח, ועצבים לפני חלוקת התעודות. השאלה הנשאלת היא, למה אנחנו עושים להם את זה? האם יש סיבה שהילד ירגיש שנחרץ גורלו עם קבלת התעודה?.

חשוב שתדעו - תעודה היא רק הערכה זמנית, ממנה מתקדמים ומשפרים, או לא. חשוב לדעת ולזכור שההערכה של המורה אינה הערכת הורים לילדם, ויש לעשות הפרדה מוחלטת בעניין. הורים יוצרים לעתים לחצים כבדים שמעוררים בילד תחושות קשות מאוד, מלוות בחרדה שלפני קבלת התעודה. ילדים אינם רוצים לאכזב את הוריהם, ולכן יש להתייחס לתעודה ברגישות רבה ולא בנחישות מוגזמת.

ילדים צעירים מתקשים להפנים את המסרים שכתבו המורים בתעודות, והתעודות הן למעשה הערכה של יכולות והישגים בעבור ההורים. התעודה היא הערכה מעצבת, שפירושה עצירה להסתכלות על המצב, בתקווה לשפרו באמצעות עבודה ומאמץ. התעודה משקפת תחנה לבחינת ההישגים מבחינה חברתית לימודית והתנהגותית בתהליך החינוכי לימודי. ראו בתעודה מידע על ילדכם בעבורכם וחשבו כיצד תוכלו לעזור לו ולקדמו אם יש צורך בכך.

והכי חשוב שתזכרו להעביר מסר של אהבה וקבלה - גם אם התעודה אינה עומדת בציפיותיכם. זכרו, התעודה משקפת רק את הערכת המורה לפעילותו של הילד בכיתה, ולילדכם יש עוד תחומים רבים ומגוונים שאינם באים לידי ביטוי בתעודה. הילד אינו תמיד מודע למצבו בגילאי בית הספר היסודי ולומד עם השנים את משמעות ההערכות בתעודה ומבין את המצופה ממנו בהמשך. זוהי מעין קריאת כיוון, "אתה מצליח מאוד - המשך כך", או "עליך להשתפר בנושאים אלו ואלו כדי להצליח יותר".

הכותבת היא נורית אלקלעי, מחברת הספר 'מתחילים בית ספר', מנהלת בית ספר לשעבר ומנחת מנהלים ומורים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ