גלי פיאלקוב, עכבר העיר אונליין

שידוכים יוצאי דופן הם בסיס מוצלח לסרטים רבים: מר גרו ושלוש היתומות ב"גנוב על הירח", לדוגמה, או רמי העכברוש והנער לינגוויני ב"רטטוי". גם השידוך בין טום פופר, סוכן נדל"ן ציני שילדיו מאוכזבים ממנו, לבין ששה פינגווינים שהוא נאלץ לגדל, הוא נקודת מוצא מבטיחה. למרבה הצער, "מר פופר והפינגווינים" לא ממש מממש את ההבטחה – בעיקר בגלל שהסרט עצמו הוא זיווג לא מוצלח של סיפור פרוע ומצחיק אודות פינגווינים בעיר הגדולה עם דרמה משפחתית שמרנית ומשמימה.

מר פופר והפינגווינים - מועדי הקרנהסרטי הילדים של הקיץ

את הפינגווין הראשון מקבל פופר כמזכרת מאביו המת, חובב מסעות שטייל ברחבי העולם אבל היחסים שלו עם בנו התנהלו בעיקר דרך קשר רדיו מצומצם. חמשת הפינגווינים הנוספים מגיעים בעקבות אי הבנה, ועד מהרה משתלטים על דירת הענק המעוצבת של סוכן הנדל"ן הגרוש (בפרט הם משתלטים על השלט, תוך כדי גילוי העדפה ברורה לצ'רלי צ'פלין). פופר החלקלק, שמזדעזע לנוכח הכאוס שמחוללים הפינגווינים, מנסה להיפטר מהם, אך ללא הצלחה. כשבתו הטינאייג'רית ובנו הקטן מתאהבים בעופות השחורים-לבנים-צווחנים-שובבים מחליט פופר לגדל אותם – בהתחלה כדי למשוך את ילדיו לבקר אותו, ואחר-כך בגלל שהתאהב בקסם שלהם. כשזה קורה, הוא מקפיא את דירתו עד שאפשר לבנות בה איש שלג, רוכש כמויות עצומות של דגים, בונה לפינגווינים מגלשות ומתקני שעשועים וכשהם מטילים ביצים הוא מקדיש את כל מרצו וזמנו למעקב אחר ביצה שלא בוקעת בזמן. כתוצאה מכך הוא מפוטר מעבודתו, אבל לא אכפת לו: הוא מבלה זמן איכות עם ילדיו, ועם פינגוויניו, ואפילו גרושתו מגלה בו צדדים חביבים שלא הכירה קודם (אחרי שאת המחזר הנוכחי שלה הפינגווינים מבריחים).

לצורך צילומי הסרט השתמשו יוצריו בפינגווינים אמיתיים ובעבודת מחשב המדמה את התנהלותם המג'עג'עת בחינניות. התוצאה אמינה מאוד, אם כי הריאליזם גורם להיעדר תווי פנים מובחנים ומקשה על ההיקשרות לפינגווינים השונים (ה"פינגווינים ממדגסקר", למשל, מצוידים באופי מובהק וגם ב"תזיזו ת'רגליים" המונפש זכו הפינגווינים לפרצופים מעוררי חיבה שסייעו להם לכבוש ת'קהל ול"פינגווינים ממדגסקר"). אבל גם כך הפראות טובת הלב של הפינגווינים הופכת כל סצנה בהשתתפותם למלבבת, ואין מתאים מג'ים קארי ופני הפלסטלינה שלו מלשמש להם כפרטנר למשחק כדורגל בפארק מושלג, לריקוד בעל כוריאוגרפיה ייחודית ולשאר בילויים מרנינים.

אנימציה אמינה מדי. מר פופר והפינגווינים

למרבה הצער, מזגזג "מר פופר והפינגווינים" במגושמות לקווי עלילה אחרים, מוצלחים הרבה פחות: זה שבו גן החיות של ניו-יורק זומם להעביר את הפינגווינים לרשותו מהסיבות הלא נכונות אמור לספק מתח, אבל עושה רושם מאולץ ומשרה על הסרט מגוחכות חסרת אמינות; וזה שבו מעסיקיו של פופר שולחים אותו לקנות מסעדה בה נהג לסעוד בילדותו עם אביו, כדי לפנות אותה לטובת פרויקט נדל"ן רווחי, סובל מדידקטיות יתר. נקודת תורפה משמעותית אף יותר היא משפחתו של פופר: גרושתו אמנדה, בתו המתבגרת ובנו הקטן בילי – כולן דמויות בנאליות למדי. התוצאה היא סיפור משפחתי צפוי להחריד ונטול כל חן, אפילו עבור צופים צעירים.

ההומור בסרט אמנם כולל קריצות למבוגרים שמכירים את פרד אסטר, קארים עבדול ג'אבר ואת "Lucy in the sky with diamonds" – אבל רוב הבדיחות מבוססות על מחוות גופניות מוגזמות והפרשות של פינגווינים, וכמעט כולן די צפויות, כך שהסרט מצחיק בעיקר ילדים קטנים או מבוגרים ילדותיים במיוחד.

גם הבימוי חסר המעוף מקשה על הסרט להתרומם באמת. הסוף אמנם מרגש (סביר להניח ש"מר פופר והפינגווינים" יהפוך לסרט חג מולד קיטשי, מהסוג שכל-כך אהוב על האמריקאים), אבל למעט רגעי קסם ספורים, רוב הזמן הסרט מדדה בכבדות – כך שמוטב לחובבי הפינגווינים שחשקה נפשם בחוויה מרעננת לנסוע לאנטראקטיקה, או להמתין בסבלנות ל"תזיזו ת'רגליים 2".

מר פופר והפינגווינים - מועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ