בין ג'ימבורי למוזיאון: התערוכה שמזכירה שללמוד זה כיף - ילדים - הארץ

בין ג'ימבורי למוזיאון: התערוכה שמזכירה שללמוד זה כיף

תערוכה אינטראקטיבית ומלאת שמחת חיים בבית התפוצות, מקנה לזאטוטים היכרות ראשונית, צבעונית ותוססת עם אותיות ומילים, ולגדולים יותר ידע מרתק אודות דרכי תקשורת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פעם, מזמן, כשבטלוויזיה היו רק שחור ולבן, שודרה בטלוויזיה החינוכית תוכנית בשם "ריץ'-רץ'" שהדגימה לילדים את הפוטנציאל הטמון בשילובים יצירתיים: למשל, מציפור והיפופוטם יוצא "ציפופוטם" – סוס יאור עם כנפיים, משועלה ושבלול יוצא "שעלול" (דמיינו חטפני מציץ מקונכייה) ומאייל וקיפוד יוצא אייפוד.

א-ב-גע-דע - לכל הפרטים

"א-ב-גע-דע", תערוכה אינטראקטיבית חדשה שכל המבקרים בה משחקים עם המוצגים, וזה עם זה, יחפים וצוהלים – היא דוגמה לזיווג מוצלח בין מוזיאון לג'ימבורי. התוצאה: חלל מרווח ומזמין, מעוצב להפליא ומלא שמחת חיים, שמגרה את הילדים לנסות ולהתנסות ותוך כדי מעניק להם תכנים מעשירים אודות השפה העברית – ובעיקר מזכיר לכולנו שללמוד זה כיף.

"א-ב-גע-דע" משתרעת על כ-600 מ"ר – חלל לא גדול במיוחד שמאפשר מצד אחד לילדים להתרוצץ בו בחופשיות ולחקור אותו לבד, ומצד שני מתוכנן היטב כך שפזורות בו שלל אופציות משחק ואטרקציות מרתקות, שבכל אחת מהן יכולה משפחה שלמה ליהנות בצוותא.

הפעילויות שמציעה התערוכה מתאימות לילדים בני שלוש עד 12 ולהוריהם, וכוללות, בין השאר, רצפה שעליה מפזזות אותיות כשדריכה על אות מסוימת גורמת להצגת מילה המתחילה באותה אות; מכונת מזל כמו בקזינו שכל משיכה בידית מייצרת מילה: לפעמים אחת שכבר קיימת בעברית, אבל אם יתמזל מזלכם תקבלו מילה שעדיין לא נולדה, ואז כל בני המשפחה יוכלו להמציא לה משמעות; צינור שקוף המטייל לרוחב התקרה ומאפשר לשגר האחד לשני מילים מתחרזות; משחק ב"סחרחורת" ו"אוטו גלידה", השעשועונים מבית "לוגי" – שנבחר כאחד השותפים לתערוכה בזכות התכנים שלו והטבעיות שבה הוא משלב לימודים, ערכים ופאן; קיר טיפוס; מגלשה; בניית (והריסת!) מגדל בבל בעזרת קוביות בשלל שפות; ספרים דוגמת ד"ר סוס; העברת מסרים באמצעות אייקונים אינטרנטיים; ועוד ועוד.

חלל מלא שמחת חיים. "א-ב-גע-דע" בבית התפוצות (צילום: יעקב בריל)

בסך-הכל מקנה הביקור ב"א-ב-גע-דע" לזאטוטים היכרות ראשונית צבעונית ותוססת עם אותיות ומילים, ולגדולים יותר ידע מרתק אודות דרכי תקשורת (ובהן פנטומימה, שפת סימנים וכתב ברייל), ומידע רב על העברית, השפה שהשכילה להמציא את עצמה מחדש וממשיכה לעשות זאת כל הזמן – כל אלה במקביל לגיבוש משפחתי איכותי.

במהלך הקמת התערוכה התנסו בה ילדים רבים (ומבוגרים) בני מזל, שהשיאו עצות לגבי המשחקים, חידדו דגשים באשר לבטיחות המתקנים ותרמו גם הם ליצירת השילוב המושכל בין מוזיאון לג'ימבורי. הוסיפו לכל זה מחירים סבירים, והנה לכם בילוי רב-דורי של מספר שעות מלבב במיוחד, וביצוע מוצלח לקונספט ה-Edutainment (שעשוע כיפי שנועד גם לחנך וללמד) שטבע מי אם לא וולט דיסני.

את התערוכה הייחודית חלמו, יזמו, פיתחו, פתחו עבורה דלתות ולבבות ואצרו אפרת אדיב ותמר הדר. המאייר הוא איתי רייכרט ("המגדל של עלמה", ידיעות אחרונות ועוד) שברא עולם ויזואלי ססגוני ויפהפה. האבא של "א-ב-גע-דע" הוא בית התפוצות. לכאורה זיווג מוזר שמרגיש אפילו "כבד", אבל דווקא שידוכים בלתי שגרתיים יוצרים צאצאים מוצלחים במיוחד ובית התפוצות ביקש להתחדש ולמשוך אל בין כתליו גם זאטוטים תוססים וקולניים (מתברר שאפשר ליהנות מחוויה מעשירה במוזיאון גם בלי דממה וכובד ראש מופרז) – והתוצאה: גלריה חדשה למשפחה.

  רוצים לקרב אליהם גם ילדים. בית התפוצות (צילום: יעקב בריל)

הגלריה שוכנת בקומה השנייה של בית התפוצות המתחדש, בחלל שעד לפני שנה עוד אירח עטלפים וכאוס. כך שאין פלא שאפרת, תמר, אנשי בית התפוצות ושאר יוצרי "א-ב-גע-דע" מתבוננים במיצגים היפהפיים, בקירות המצוירים ביד אמן, ובעיקר במבקרים הנלהבים, כבתינוק שזה עתה הגיח לאוויר העולם.

וכמו שכל הורה יודע שלידה, למרות כל העוצמה והאושר הטמונים בה, היא רק הצעד הראשון, כך אפרת ותמר כבר חולמות, יוזמות, מפתחות ופותחות לבבות ודלתות עבור השלב הבא: מוזיאון שלם לילדים ברוח ה-Edutainment. בחזונן רואות אפרת ותמר ילדים המגלים בכוחות עצמם עוד ועוד רבדים בעולם הסובב אותם, בעזרת מוזיאון חווייתי שאפשר- ורצוי! – לגעת ולשחק בו, להתנסות במוצגיו, לגלות דרכו עולמות חדשים, ואפילו להשתולל בין כתליו (מתברר שמתן כבוד לילדים ולבגרותם מניב כבוד מצידם למוצגים).

מוזיאון שכזה, קרוב לוודאי, הוא רק שאלה של זמן, גם בגלל היתרונות הרבים של ה-Edutainment, שבאים לידי ביטוי במרכזים חווייתיים דומים רבים ברחבי העולם, ובעיקר בגלל שאפרת ותמר כבר הוכיחו עם "א-ב-גע-דע" שאם הן רוצות אין זו אגדה. ועד שיוקם מוזיאון שלם, אתם מוזמנים לחוות את הקסם של העברית ואת העושר והאושר שמרחפים במרחב של "א-ב-גע-דע".

א-ב-גע-דעאוצרות: אפרת אדיב, תמר הדר וסמדר קרןאוצר ראשי בית התפוצות: חגי שגבעיצוב: אליה שפירואיורים: איתי רייכרטייעוץ לשוני: רוביק רוזנטלטיפוגרפיה: דני מירב

א-ב-גע-דע - לכל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ