לגעת באושר: ספרי הילדים הקלאסיים באייפד

"דירה להשכיר", "מעשה בחמישה בלונים" וקלאסיקות נוספות עברו לאייפד. רונית רוקאס מגלה שהפורמט החדש לא כל כך מפחיד, ואפילו בעל יתרונות רבים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רונית רוקאס, עכבר העיר אונליין

לספרים דיגיטליים אמנם אין ריח, אבל בואו נודה על האמת: קשה לומר שריחו של ספר חדש, שיצא לא מכבר מהדפוס, הוא ריח עדנים, אלא אם כן אתם שייכים לקבוצה הייחודית שמחבבת את הריח הנישא בתחנות דלק. כל עוד לא פשה בהם העש, גם אני אוהבת ספרים ישנים, ואולי גם את הריח העולה מהם: ריח מתוק כמעט, בעל ניחוח של תרבות שעדיין לא נוגעה ב"אח הגדול"/ "הדור הבא"/ "חיים בלה לה לנד". אולי בעתיד עוד ישווקו ספרים דיגיטליים עם תרכיז ריח צמוד. אבל גם בלעדיו, אם יש בידי האפשרות, אני מעדיפה בשנה האחרונה לקרוא בקינדל שלי ולא בספרים הרגילים - כריכה רכה, דפים וכל השאר.

» ספרי ילדים - לספרים נוספים וביקורות» איך לגרום לבני נוער לקרוא?

בקינדל אפשר אמנם לקרוא רק ספרים באנגלית, אבל כולו קשיח, בלי צד רך ומתקפל, אפשר לאחסן בו כמות אימתנית של כותרים, והקריאה מן המסך נוחה במידה כזאת שלפעמים, ברגעי היסח הדעת של הקריאה, אני שולחת את היד ומבקשת להעביר את הדף שאיננו. וכמובן, קיימת אפשרות להזמין ספרים מאמזון שיורדים אל המכשיר בתוך דקה ממש, ובמחיר סביר. החלופה הקיימת לעת עתה בעברית, למבוגרים, אינה מספקת, בעיקר בשל מספר כותרים זעום יחסית ומחיר לא אטרקטיבי בעידן של מבצעים מטורפים בחנויות. אולם לפעוטות, כך מתברר, דווקא מתחילים לפתח, גם אצלנו, חלופות ראויות, ואף זולות.

חברת טאצ'ו, שהוקמה על ידי שני זוגות של הורים לילדים צעירים, עומר גינור וקרן בן אור, אורי אשי וקרן אסיגמן, מציעה באתר שלה שמונה עשר ספרים המיועדים למסכי מגע – בפורמט לאייפון ולאייפד ובפורמט לאנדרואיד של גוגל (חלק מהספרים קיימים לעת עתה רק בפורמט אחד). כל הספרים, בסדרת "אצבעונית" של החברה, ראו אור במקור בספריית הפועלים, והם שייכים לקלאסיקה העברית לילדים. ביניהם, כמובן, "תירס חם" ו"הבית של יעל", שכתבה מרים רות, "דירה להשכיר" ו"איה פלוטו" של לאה גולדברג, "שמוליק קיפוד" של כוש (המשורר ט' כרמי), "ויהי ערב" ו"בוא אלי פרפר נחמד" של פניה ברגשטיין, "גלגלים" ו"לילה חשוך אחד" של מיריק שניר. כל הספרים נראים כמו בחירה מתבקשת מאליה בתרבות העברית: קלאסיקה, שגם היום נמכרת היטב, ומיועדת לפעוטות שאולי עדיין לא יודעים להפעיל מקלדת כמו שצריך, אבל בהחלט מסוגלים לתפעל מסך טאץ' בלי שילמדו אותם.

חוויית קריאה אחרת

תמר הוכשטטר, ארט-דירקטור בחברה ואחת מעורכי אתר הפנקס לתרבות וספרות ילדים (לצד יותם שווימר), אומרת כי "בכל בית שיש בו מסך מגע - זה הצעצוע הכי מבוקש. מדהים לראות איך ילדים משחקים במסך מגע בצורה אינטואיטיבית. גם בספרים הדיגיטליים, מהר מאוד הם יודעים איפה יש אנימציה, ומצליחים לתפעל את הקריינות בעצמם". הספרים מלווים במוסיקה שהלחין דיוויד ברוזה, ובקריינות של רמי ברוך, אורנה פיטוסי, גליה ירון, ירדן הירש ונגה אלגון. בכל אחד מהם הילדים יכולים לבחור אם להקשיב לקריינות המוצעת, להקליט קריינות חלופית משל עצמם או לתת לאחד מבני המשפחה להקליט בקולו את הסיפור. הספרים מלווים באיורים המקוריים והמוכרים, ובאורח פלא הם נראים אפילו יפים יותר, בוהקים בצבעים שהתחדדו ונעשו עזים יותר. אל האיורים נוספה אנימציה, אך כמי שכתבה במשך שנים ביקורות על משחקי מחשב, גם של ילדים, התפלאתי לראות כי התוספת הזאת מינימלית מאוד. המגע בכל אחד מהמסכים (ובעצם, העמודים) מניב רק מעט התרחשות, מעבר לקריאה הסטטית: דמות אחת או שתיים יזוזו או יקפצו או יסתתרו, בחן אמנם, אך לא יותר.

"הבית של יעל" ו"תירס חם" כבר עובדו בעבר למשחקי מחשב, שבהם נראתה יעל, למשל, מתנועעת בקוקיות צהובות בכבדות כמו רובוט, בגרפיקה תלת-ממדית. אולם אל הסיפור הידוע נוספו בתקליטור ההוא גם כמה משחקים. בחברת טאצ'ו ויתרו על המשחקים בעיבודים שלהם לקלאסיקה העברית ובחרו בעיבוד הנותן כבוד מקסימלי לטקסט עצמו ולאיורים (שלושה ספרים אחרים, שעדיין לא יצאו בעברית, ובהם "אצבעונית", הם יותר בעלי אופי משחקי).

   כבוד מקסימלי לטקסט ולאיורים. מעשה בחמישה בלונים

הוכשטטר מסבירה: "אנחנו מנסים לעבד את הספר לפורמט הדיגיטלי בצורה שהכי נכונה לספרים. בכל ספר זה קצת אחר. באופן כללי יש שתי גישות בתחום ובחברה: כמה זה צריך להיות אי-בוק, ספר שרק עבר פורמט, וכמה הוא צריך להיות אינטראקטיבי. במלים אחרות, כמה זה צריך להיות קרוב לספר וכמה למשחק מחשב. בטאצ'ו מנסים למצוא את האמצע – מצד אחד, להשאיר אותו כספר שלא מתנפל ולא רוטט וקופץ, והילד הוא עדיין בבחינת מאזין, ומצד שני – לנצל בכל זאת את היתרונות של הפורמט, עם המוסיקה והאנימציה הפעילה".

כמי שאינה מקדשת את הפורמט הנוכחי של הספרים, מצאתי יופי רב בספרי הפעוטות שנראו על מסך האייפד, והם בהחלט דרך נעימה לקרב ילדים, כבר בגיל צעיר, אל ספרות טובה. היא לא אמורה לסתור את הדרך הקיימת, שבה הורה מחבק ילד ומקריא לו סיפור, קרוב-קרוב, אבל היא בהחלט יכולה להצטרף לצדה, אם יש בידיכם המכשיר המתאים. המחירים מפתיעים לטובה, גם בהתחשב בכך שאין הוצאות הדפסה והפצה: 18.90 שקל למכשירים מבוססי אנדרואיד (דרך אורנג') או 4 דולרים למכשירי אייפון ואייפד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ