מכוניות 2: הרבה אקשן, מעט רגש ודימיון - ילדים - הארץ

מכוניות 2: הרבה אקשן, מעט רגש ודימיון

אנימציה מרהיבה, אקשן בשפע ופעלולים מציתי דמיון לא תמיד מספיקים כדי ליצור חוויה ייחודית וסוחפת, ובכל זאת ילדים וחובבי מכוניות יצאו מרוצים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

 ילדים, ובפרט אלה שאוהבים לשמוע מושגים כמו "תא בעירה" ו"מנוע וי 8", ייהנו מ"מכוניות 2". מבוגרים שמחפשים תשעים דקות מבדרות עשויים לצאת מסופקים. מעריצי האולפן החדשני, שהעניק לנו ולילדינו שורת יצירות מופת, יתאכזבו - אם כי אולי מלכתחילה הציפיות שלהם נמוכות, שהרי גם "מכוניות" הראשון קרטע למדי, בוודאי ביחס לסרט מתוצרת "פיקסאר".

» מכוניות 2 - לפרטים ומועדי הקרנה» כל סרטי הילדים לקיץ

כך או כך, "מכוניות 2" נפתח כשרכב המירוץ האדום ספידי מקווין - האהוב מאוד על הילדים, ואולי אחת הסיבות העיקריות ליצירת סרט ההמשך - מבקש ליהנות מחיים שקטים בעמק הרדיאטורים. אבל, כשמיילס אקסלרוד (רכב שהוא איל נפט, ש"חזר בתשובה" ופיתח תחליף נקי לדלק) יוזם סבב מירוצים בינלאומי, ופרנצ'סקו ברנולי (רכב איטלקי מהיר במיוחד) משמיע הצהרות רברבניות, נזעק הגרר הוותיק מאטור, עוזרו הנאמן של ספידי, ודוחף אותו להשתתף בסבב המירוצים.

החברים בדרך לסבב המירוצים. מכוניות 2

מירוצי המכוניות, המרהיבים לכשעצמם, מהווים רקע לפקעת מזימות סבוכה ולמאבק איתנים בין הטובים לרעים. הטובים הם פין מק'מיסייל (רכב ביון בריטי) והולי שיפטוול (מכונית שמתחילה כמומחית לטכנולוגיה ובהדרגה הופכת לסוכנת שטח אמיצה). בראש הרעים עומד רכב גרמני בשם פרופסור זונדאפ, ולצידו חבורת מכוניות אלימות בעלות מבטא רוסי - כולם "דפקטים", כלומר כלי רכב שהורדו מפסי הייצור ועל כן התמלאו בתאוות נקם.

מאטור מנסה לסייע לספידי לזכות בגביע, ובמקביל נקלע בעל-כורחו לקרבות המסוכנים בין הדפקטים לבין המכוניות שרוצות להציל את העולם, ובעצם הופך בכך לכוכב הראשי של הסרט. הוא זה שחווה תהליך של התפתחות, לומד לקבל את עצמו על פגמיו, ובסופו של סרט מפגין תושייה וחוכמה כדי להכניע את הרעים (וכמובן זוכה בבחורה, כלומר במכונית).

בזכות סבב המירוצים הבינלאומי יוצא "מכוניות 2" מעמק הרדיאטורים הצנוע, שבו התנהלה רוב עלילת הסרט הראשון, ומתרוצץ ברחובות טוקיו, פריז, איטליה ולונדון. הנסיעה ברחבי העולם אמנם מאפשרת ליוצרים להציג לוקיישנים ססגוניים וגדושים, לצד בדיחות וואסאבי וקריצות על חשבון הצרפתים, האיטלקים והאנגלים, אך הנופים המוכרים מדגישים גם את אחד מחסרונות הסרט (שפגם גם ב"מכוניות" הראשון). "רטטוי", למשל, מציג עולם מוכר - מטבח של מסעדה - ושותל בו אלמנט פנטסטי בדמות עכברוש מדבר ומבשל. "צעצוע של סיפור" מפנה זרקור אל מקום מוכר עוד יותר - פינת המשחקים בחדר הילדים - ומפיח בצעצועים חיים כפולים: גם ככלי בידי הילדים, וגם כיצורים מלאי רגשות ועניינים בפני עצמם. "וול-E" בורא עולם עתידני, שונה לחלוטין משלנו. לעומת כל אלה, סרטי "מכוניות" שועטים מצד אחד בדרכים הידועות, אבל מצד שני אין בהם בכלל בני אדם - שילוב מעט מוזר, שגורם לסרט להיות מנוכר (אם כי ייתכן שעבור ילדים, ובמיוחד אלה שמוחם גמיש ומסתגל לכל מציאות, העולם של "מכוניות 2" נראה טבעי).

לוקיישנים ססגוניים וקריצות על חשבון זרים. מכוניות 2

הקרדיט על בימוי "מכוניות 2" ניתן לשניים: בראד לואיס וג'ון לאסטר. לואיס הוא זה ששרביט הבימוי הופקד תחילה בידיו, אך לפני כשנה, כנראה בשל התחושה שהסרט לא סוחב בעלייה, הצטרף אליו לאסטר. למרבה הצער, אפילו האיש שברא את "פיקסאר", ושלזכותו נזקפות כל הקלאסיקות שלה, לא הצליח להפוך את "מכוניות 2" ליותר מעוד סרט עשוי היטב ותו לא. לעומת זאת, סביר להניח שלא מעט ילדים, ובמיוחד חובבי המירוצים שבהם, ימצאו ב"מכוניות 2" בדיוק את מה שהם מחפשים: אקשן מהיר ובשפע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ