גלי פיאלקוב, עכבר העיר אונליין

אם "קונג פו פנדה", הלהיט הגדול מ-2008, דמה ללוחם קונג-פו מתחיל שמתגלה במפתיע ככישרון מבטיח, בסרט ההמשך, "קונג פו פנדה 2", הוא כבר לוחם מיומן שמפגין תנועות מדויקות וזרימה מושלמת: רגע אחד הוא מסחרר את ראשי הצופים עם פעלולי תלת-מימד מרהיבים, רגע שני הוא לוחץ על בלוטות הצחוק, משם הוא עובר להרטיט את הלבבות, תוך כדי שהוא מספק חומר למחשבה כמובן, ושוב הומור, ואקשן, ורגש, אקשן, הומור, אקשן, פילוסופיה, אקשן, הומור, אקשן – ובינגו, הנה לכם סרט מושלם לפתוח איתו את הקיץ.

קונג פו פנדה 2 - מועדי הקרנהסרטי הילדים של הקיץקונג פו פנדה 2 - זהר וגנר דווקא לא מצאה קסם בסרט

גם פּוֹ, דב הפנדה השמן שהפך ללוחם אגדי ושבה את לבבות הילדים (והמבוגרים), משתכלל. בסרט הראשון הוא התמודד עם חוסר ביטחון בזכות המשפט שכל הורה אומר מתישהו לילדו: "אם תאמין שאתה מיוחד – באמת תהיה מיוחד". ב"קונג פו פנדה 2" נדרש פּוֹ להתעמת עם שדים מילדותו, לנסות להבין מי הוא ומה הוא, ובעיקר להגיע לשלווה פנימית – משימות הרבה יותר מסובכות. בנוסף, ניצב מולוֹ לורד שן, טווס שטראומת ילדות דומה לזו שחווה פּוֹ ממלאת אותו בתאוות נקם ורצון לשלוט בכל סין. כדי לממש את השאיפות שלו, מתחמש שן בתותחים אימתניים שהופכים אותו לאויב מסוכן ביותר, המאיים לא רק על פּוֹ וחבריו אלא על מסורת הקונג פו כולה.

בכלל, ביחס לסרט הקודם בסדרה (המוצלח והמצליח לכשעצמו) מה שבעיקר מאפיין את "קונג פו פנדה 2" הוא שם התואר "יותר". הקצב מהיר יותר, הבדיחות שנונות יותר, קטעי האקשן גדושים בהמצאות והברקות, המוזיקה יצירתית, הנושאים בהם עוסק הסרט עמוקים יותר והוא מרגש יותר. הרגש והעומק גם מונעים מ"קונג פו פנדה 2" להפוך למפגן ראווה צעקני הלוקה בתזזיתיות-יתר, ומעניקים לו בסיס איתן. אם תרצו – שלווה פנימית.

הדיבוב המשובח לעברית מוסיף אף הוא להנאה מהסרט, ובפרט דביר בנדק שכמו נולד לתפקיד דב פנדה שניחן בקוליוּת נוגעת ללב, ויוסי טולדו שתורם ללורד שן יהירות מענגת. דמויות המשנה – מאסטר שיפו, חמשת הזועמים, עז מגדת עתידות ואחרות – מעט נדחקו לשוליים, אבל תורמות את חלקן.

דיבוב משובח, אקשן אמיתי. קונג פו פנדה 2

חשוב להדגיש: ב"קונג פו פנדה 2" יש רגעים ורבדים מפחידים, אפילו מפחידים מאוד. לגורילות ולזאבי הענק שמסייעים לשן עיצוב דוחה ומאיים במיוחד, והאינטנסיביות של קטעי הפעולה בקושי מותירה זמן לנשום לרווחה, בפרט לזאטוטים (למרות ההומור השזור בהם). הסצנה שבה משחזר פּוֹ את הטראומה הגדולה של ילדותו תזכיר למבוגרים את "מלך האריות" (ולמאוד מבוגרים את "במבי") – סרטים שגרמו לרבים לנטוש את אולם הקולנוע בבהלה, ולפחדים ונדודי שינה. לעומת זאת, הילדים שצפו ב"קונג פו פנדה 2" – גם בנות וגם בנים, חלקם קטנים – לא נחרדו יתר על המידה, או לפחות כך זה נראה. האם דור העתיד נחשף כבר בגיל אפס לכאלה תכנים שקשה לזעזע אותו? או שמא הקצב המהיר של הסרט לא אפשר לפחדים העמוקים לחלחל אל המוחות הצעירים, ורק מאוחר יותר בבית הוא צף? ואולי תפישת העולם בה דוגל הסרט – "לא משנה איך הסיפור שלך התחיל, מה שחשוב זה איך אתה מתנהג בהמשך" ו"עם שלווה פנימית הכל אפשרי" (תזכורת חשובה להורים לגבי התכונה ההכרחית לגידול ילדים בריאים בנפשם) – נוסכת רוגע אמיתי על הנפשות הרכות, ועוזרת להם להתמודד עם הקושי?  

תשובות חד-משמעיות לשאלות הנ"ל כנראה אין. מה שכן יש בסרט הוא כמובן הפי-אנד שמאפשר להציב לצד סימני השאלה גם סימן קריאה: "קונג פו פנדה 2" הוא סרט כיפי!

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ