מקדימים תרופה למכה: רופא בבית הספר - ילדים - הארץ

מקדימים תרופה למכה: רופא בבית הספר

ועד ההורים העירוני החליט להריץ פיילוט של העסקת רופאים בבתי ספר במשרה מלאה

אודיה גנור, עכבר העיר
אודיה גנור, עכבר העיר

בעשור האחרון חלה הידרדרות חדה במצב שירותי הרפואה בבתי הספר בעיר, ובסופה נותרו מוסדות החינוך עם שירותים חלקיים בלבד. כעת החליטו בוועד ההורים העירוני לנסות ולהרים תוכנית שלפיה לכל בית ספר יוקצה רופא במשרה מלאה. הדיבור הוא על פיילוט של בית ספר אחד, רמת אביב ג', שבו הם מתכוונים ליישם את התוכנית כבר בשנה הבאה. "הפיילוט יהיה תחילת הדרך של החזרת הרופאים לבתי הספר", מסביר יו"ר ועד ההורים של מחוז תל אביב עו"ד גדעון פישר, והורה לשני ילדים בבית הספר רמת אביב ג'.

בתחילת העשור צומצמה בהדרגה פעילות האחיות בבתי הספר בצפון העיר כדי לתגבר את בתי הספר בדרום. אך בסופו של דבר ב־2005 הוחלט במשרד החינוך שלא להעסיק כלל אחיות בבתי הספר. נציגי הורים עתרו לבג"ץ בבקשה לתת להם לממן רופא או למצוא פתרון אחר. ב־2007 נקבע כי את הפתרון למקרים לא דחופים תיתן חברת הכוננות נטלי, ובמקרים דחופים  מוקד מיוחד של מד"א. אבל פתרון לנוכחות רציפה של אחות טרם הוסדר.

"לא ברור עדיין מאיזה תקציב יתקיים הפיילוט", אומר פישר, "אנחנו בודקים אפשרות לכך שהרופא יהיה מהשירותים של נטלי, אולי בתמיכת ההורים, העירייה, ובתקווה - משרד החינוך. המדינה נכשלה כאן, עם כל הכבוד לנטלי ולמד"א, המשרד מפקיר מיליון וחצי תלמידים ליד המקרה, וכשיקרה אסון זו תהיה בכייה לדורות".

הפיילוט מציע שכחלק מהעסקתו של הרופא, הוא גם יעביר שיעורים בנושאי בריאות, יעקוב באופן סדיר אחר חיסוני התלמידים ובריאותם ויעסוק במניעת תאונות. "בשנים האחרונות היה מקרה שילד בלע את הלשון, והוא ניצל כיוון שבמקרה היה במקום רופא של נטלי שחיסן את התלמידים", מספר יואב זמיר, הורה לילד ברמת אביב ג', "במקרים קשים צריך מענה במקום, לא טלפונים מהמורים שעלולים לא להבין את חומרת המקרה". בבית הספר צהלה לא רצו לקחת סיכונים והחליטו בינתיים למצוא פתרון משל עצמם. "בחמש השנים האחרונות אנחנו מעסיקים חובש מכספי הניהול העצמי של בית הספר, באישור העירייה", אומר יניב בוקסר, הורה לילדה בצהלה, "זה עול קשה, זה כסף שאמור לשמש לחינוך".

מהעירייה נמסר: "העסקת הרופא בבית הספר רמת אביב ג' אינה מוכרת לעירייה. בבתי הספר שירותי אחות ורופא שנותנת חברת נטלי, הניתנים על ידי משרד הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ