שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אמץ קבר: התכנית החינוכית החדשה של גדעון סער

יוזמת השר להכניס קברי חיילים לתוכנית הלימודים מעוררת מחלוקת. תלמידים מארבעה תיכונים מספרים למה הם נגד זה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אודיה גנור, עכבר העיר

השבוע פורסם ב“הארץ” כי שר החינוך גדעון סער עובד על פיילוט לתוכנית לימודים חדשה בשם “מורשת, ערכים והנצחה”, ובה תלמידים בני כיתות ז'-י”ב יאמצו קברי חללים ואנדרטאות. הפיילוט אמור לפעול כבר משנה הבאה בחיפה, רחובות, אשדוד וקרית אונו, תוך שיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות. במסגרת התוכנית התלמידים יבקרו במצבות במשך השנה, יטפחו אותן, ילמדו את ההיסטוריה של המקרה וייבחנו על כך בבחינת הבגרות. זאת במטרה לחזק את “המוטיבציה לשירות הצבאי, את תחושת השייכות והנכונות לתרום לחברה ולמדינה כחלק מזהותם האישית של בני הנוער”, כפי שנכתב בטיוטת התוכנית.

“התוכנית עושה רושם של מהלך פוליטי יותר מאשר אג’נדה חינוכית, ולא הולמת במדינה דמוקרטית, אלא במדינות פשיסטיות”, מטיחה תלמידת י”ב בתיכון אליאנס. “חברי לכיתה, אני חוששת, דווקא יאמצו את ההצעה הזו לזהות קולקטיבית, ומעטים יתנגדו. פולחן המוות מהווה משחק זול ברגשות התלמידים במקום לחשוף אותם לגישות שונות, כמו סיפור הצד השני בסכסוך ותכנים אנטי מלחמתיים, ולתת להם לבחור. אין שום מניעה להעביר שיעורי חינוך בנושא מלחמות ישראל, היסטוריה ומורשת, אבל כבר כיום יש חיבור גדול בין הצבא לבית הספר, ואלה אמורות להיות מערכות נפרדות לחלוטין. אני רואה את חברי לכיתה עוברים שטיפת מוח”.

“התוכנית מגוחכת בעיני”, אומרת אלון קדמון, תלמידת י”א בגימנסיה הרצליה ופעילה בנוער מרצ. “התפיסה שמי שמת בצבא הוא גיבור אינה נכונה. אני רוצה שילדי יהיו גיבורים בזכות מה שהם עושים ולא בזכות איך שהם מתים, ושהגיבורים שלנו יהיו אנשים שמקדמים את הישיבה הבטוחה שלי במדינה, במסגרת הסכם שלום, לא את זו הצבאית. התוכנית רק תעמיק את תחושת הקורבנות השגויה הקיימת. יש לי קרובי משפחה שנפלו, שהסיפורים עליהם מעוררים בי עצב ולא תחושת לאומיות מאחר שאני תופסת אותם כאנשים ולא כחיילים”.

“אין סיבה לעשות שימוש באנדרטה של חייל מת כדי להפיח בתלמידים רגשות לאומיים”, אומרת מאי מולכו, תלמידת י”ב בתיכון עירוני א’. “למות בצבא זה לא משהו שילד בכיתה ז’ צריך לשאוף אליו”. ואילו נטע פרידמן, תלמידת י”ב בעירוני ד’, אומרת: “התוכנית הזו היא החרפה של החינוך הקורבני המסיבי שהיה עד עכשיו. התכנים היו יותר סמויים, והתוכנית הזו בבוטות מוחלטת תכניס את הצבא למערכת החינוך ותעשה אותה מילטנטית לחלוטין, תוך גינוי של מי שלא מסכים על הדרך. אם זה היה בבית ספרי, הייתי מתנגדת ומסרבת להשתתף”.

“גדעון סער ממשיך בקו שזוכה לביקורת רבה בשנים האחרונות, של ‘טוב למות בעד ארצנו’”, אומר בכיר במערכת החינוך של תל אביב. “דווקא בימים אלה, בניסיון למצוא את גשר החיים במקום המורכב שבו אנחנו נמצאים היה כדאי להיפרד מקברים וממצבות ולהתעסק באנשים שחיים ולא באלה שמתו, עם כל הצער וההבנה”. ממשרדו של שר החינוך נמסר כי התוכנית עדיין לא אושרה סופית וכי הפרטים שנמסרו ל”הארץ” הודלפו, ולכן הם אינם מוצאים לנכון להגיב לנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ