במקום חוג ציור: ילדים מתחברים למקורות

בית לתרבות עברית עלמא מפגיש את הילדים עם היהדות אבל בניחוח מודרני. אלטרנטיבה איכותית לאחר הצהריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשנים האחרונות חלה עלייה ברצון החברתי לחזור למקורות. טקסטים של שירה עברית ממלאים את התרבות שלנו והילדים מתוודעים יותר ויותר אל סיפורי חז"ל וההגדות העבריות. כפועל יוצא מכך, הורים רבים מחפשים למלא את זמנם הפנוי של הילדים בעשייה, בפעילויות תרבותיות בניחוח נושן ובצורה מעט אחרת מזו שהם סופגים ורוכשים בבית הספר.  

» סדנת קומיקס עם האמן יובל כספי - לכל הפרטים» סיפורי התנ"ך לילדים 

במרכז תל אביב שוכן לו מקום מפגש המאגד בתוכו את התרבות הישראלית והיהודית - עלמא, בית לתרבות עברית, שבו ניתן למצוא תכנים לימודיים מגוונים בתחומי המקרא, המשנה, התלמוד, הקבלה, החסידות, הפיוט, הגות ימי הביניים, מחשבת ישראל של הזמן החדש וספרות עברית וישראלית, המשולבים בספרות, היסטוריה, פילוסופיה ותולדות האמנות.

הקהל הבוגר שמגיע לעלמא לומד טקסטים מסורתיים ועכשוויים במתכונת בית מדרש המבוססת על לימוד בחברותא, כך שהמקורות העבריים והיהודיים הופכים למקורות השראה עבור אמנים, סופרים, משוררים, קולנוענים, רקדנים ומוזיקאים רבים. בעלמא מציינים אירועי חגים ומועדים על פני לוח השנה העברי: אירוע סליחות בחגי תשרי, ציון יום הזיכרון השנתי לרצח יצחק רבין, אירוע הדלקת נרות חגיגי ולימוד לכבוד חג החנוכה, מסיבת רחוב אקולוגית בט"ו בשבט, קריאת מגילה ומשתה בחג הפורים, טקס אלטרנטיבי לציון יום השואה, תיקון ליל שבועות במוזיאון תל אביב, קריאת מגילת איכה בשיתוף ארגונים עמיתים בט' באב והילולת ט"ו באב.

מתוך רצון לענות על צורכי קהלי יעד נוספים, פותחה במקום תוכנית הלימוד וההעשרה עלמא'לה, המיועדת לגילים הצעירים, חמש עד שבע. הילדים הרוצים לעבור פעילות ולימוד חוויתי של התרבות העברית והיהודית כאחד, יוכלו מעתה להגיע - לבד או עם ההורים - ולהתנסות בחוויה הייחודית.

מפגשים אלטרנטיביים לילדים. סדנאות בעלמא'לה (צילום: יח"צ)

המפגש הראשון של הילדים בעלמא היה בט"ו בשבט האחרון, בסדנת יצירה עם העיתונאית שרי שביט, שעבדה עם הילדים על סיפור אקולוגי עם טקסט של אגדת חז"ל. אחריו התקיים מפגש עם הסופרת שהם סמיט, שעסק בבריאה ובשמות. הילדים למדו על שמות, איך לא היינו מסתדרים בלעדיהם, איך בוחרים שם, האם כל שם מתאים לילד או שהילד מתאים עצמו לשם. העבודה נעשתה סביב טקסט מהמקורות ובפעילות היצירתית קיבלו הילדים דמויות עם שמות והסבירו למה נותנים שם לכל דמות ואיך הם מתחברים לשם שלהם. בפורים הפעילות התקיימה בנושא מגילת אסתר והתרכזה בנושא המסכה: מה היא למעשה אותה מסכה, מה המשמעות של לבישתה, מה קורה לדמות ששמה מסכה וכדומה. בפעילות הילדים הכינו מסכות מחומרים שונים והעלו מחזה על פי סיפור המגילה עם המסכות שהכינו.

במפגש הקרוב, שיועבר על ידי אמן הקומיקס יובל כספי, מתוכננת פעילות בנושא סיפור מגדל בבל. ההתמקדות במפגש תהיה בשפה, איך קרה שבעבר היתה רק שפה אחת שכולם תיקשרו עמה, איזו שפה זו היתה ואיך הקומיקס משמש גם הוא כסוג של שפה. בסדנה ייצרו הילדים קומיקס הבנוי על סיפור מגדל בבל וילמדו באלה שפות נוספות ניתן להשתמש, חוץ מאשר בשפת הדיבור.

עלמא'לה מציעה אלטרנטיבה איכותית להורים ולילדים המעוניינים להעשיר את זמן הפנאי המשפחתי ובכך לתרום להעשרת התרבות היהודית, כפריטים וכחברה. החוויה הייחודית בפעילויות המותאמות לילדים מאפשרת דרך התבוננות נוספת על טקסטים ועל ידי עצם הלימוד והיצירה הילדים לומדים ליהנות מנושאים שבדרך כלל, בשגרה, קשה להם יותר לחוות ולהתעמק בהם.

» סדנת קומיקס עם יובל כספי. ג' 17.5, 18:00-16:30. 35 שקל לילד, 15 שקל להורה מלווה, 10 שקלים לילד נוסף. בית עלמא (בצלאל יפה 4).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ