זה לא כל כך נעים לראות גן ללא רישיון

80 אחוז מגני הילדים בתל-אביב מופעלים בצורה פרטית וחלקם אף ללא היתר. השבוע התכנס פורום בעירייה בניסיון למצוא פתרונות לנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

» מערכת החינוך הפרטית של העשירון העליון» חינוך ביתי, פרטי או מקצועי?» לא מרוצים ממשרד החינוך? תקימו בית ספר לבד

ביום ראשון התכנס בעירייה פורום משאבי חינוך לגיל הרך ביוזמת סגנית ראש העיר מיטל להבי ובנוכחות ראש העיר וח"כ זבולון אורלב, על מנת לקדם פתרונות עבור בעיית המחסור בגנים של העירייה והתגברותם של הגנים המופעלים ללא רישוי. "הרבה פעמים לא מתקבלים לפעוטונים של העירייה מסיבות של עומס ופונים לפעוטונים פרטיים", מתארת אימא לילד בן שלוש מאזור המרכז את המצב הקשה, "המחירים גבוהים מאוד, אנחנו משלמים 2,400 שקל בחודש לחמישה ימים בשבוע בשעות הבוקר. אם רוצים להוסיף הארכה עד 16:00 ואת יום שישי, המחיר מגיע ל־3,000 שקל".

"80 אחוז מהגנים לגיל הרך בתל אביב היום הם באמצעות שוק פרטי", מאשרת להבי, "הגנים שמפעילה העירייה והעמותות פשוט לא מצליחים לענות על הביקוש. חוק רישוי העסקים לא מכיר במעון כמוסד לימודים רשמי אבל גם לא כעסק פרטי, ולכן הם לא זוכים לקבל יחס מהרשויות כמוסד חינוכי, וגם לא זוכים ליהנות מהטבות שניתנות לעסק, אלא רק מהחובות, כמו תשלום ארנונה עסקית".

כיום, כל גן פרטי שנפתח בבניין מגורים נחשב כשימוש חורג. הגנים צריכים לעבור ועדת התנגדויות, שמוגשות לרוב מצד השכנים, ולאחר מכן ממתינים זמן רב לקבלת ההיתר בועדת התכנון והבנייה המקומית. "תהליך הוצאת ההיתר הוא ארוך מאוד, כאשר פעמים רבות נתקלים הגננים בקשיים ביורוקרטים שונים", אומרת להבי, "גן שנפתח וכבר משלם שכירות מקבל לבסוף את היתר העירייה לתקופה שכבר קרובה לסיומה, או לא מקבל אותו כלל לאחר תהליך ארוך ויקר". מאחר שפעילות גן ללא היתר היא עברה פלילית, נקנסים הגננים בסכומים שמתחילים ב־20 אלף שקל ויכולים אף להאמיר ל־200 אלף. ההיתר החורג ניתן לרוב לחמש שנים לכל היותר, מה שמונע התבססות גן במקומו ויצירת רצף חינוכי".

הפורום שהתקיים השבוע מבקש לעגן שינוי בתכנית בניין העיר כדי לכלול בה היתר לגנים, ולשנות את המדיניות המחמירה של הוועדה לתכנון ובנייה. כמו כן תקודם הגברת השקיפות על התקנים והתהליך שבו צריך לעמוד הגן. "כיום הגננים מפחדים לספר להורים את המצב האמיתי, מחשש שאלה ידירו את רגליהם מהגן", אומרת בעלת גן למודת קרבות שנאלצה לסגור שבעה גנים שהפעילה בגלל קשיים ביורוקרטים, "זו טעות. ההורים צריכים לדעת שהסכומים הגבוהים לא הולכים לגננות אלא לניסיונות להפעיל את הגן. הורים וגננים חייבים להתלכד ולהוביל את השינוי הזה. הוא לא יקרה בלי שנרים קול צעקה ובלי שיופעל לחץ ציבורי שיקרא לכל הגורמים, הממשלתיים והעירוניים, להתחייב ולממש שינוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ