Van Gogh alive: לא לכל הילדים

תערוכת "ואן גוך אלייב" שולפת את האמן המפורסם מהמוזיאונים המיושנים ומחזירה אותו בגדול אל המאה ה־21. המבוגרים יתלהבו, הילדים - לא בטוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"ואן גוך חי!", מצהיר שמה של התערוכה החדשה שנפתחה השבוע בגני התערוכה, והאמת - קשה שלא לחשוב במהלך התערוכה על האמן המיוסר שהעולם, כפי שכתב דון מקלין ב"Vincent", לא נועד לאנשים יפים כמותו. לו אכן היה שב לחיים לזמן מה ומבקר בתערוכה, מה היה חש? האם היה אוהב אותה? נדמה שכן, וזאת בעיקר כי "יש לה את זה". התערוכה מחיה את הצייר הקלאסי ומחזירה לעבודותיו את אותו דבר חמקמק להגדרה שנלקח מהן כשהפכו לנחלת הכל, לקונצנזוס, ליצירות השוות הון עתק, ובהתאמה עטו על עצמן תדמית קיטשית ובנאלית. בילוי בתערוכה באמת מצליח להחיות מחדש את ואן גוך, שולף אותו מהמוזיאונים המיושנים והמאובקים, נותן לו ניעור הגון, ומחזיר את הצבע ללחייו הלכה למעשה.

"Van Gogh Alive" - לכל הפרטים ואן גוך (1890-1853) פעל במולדתו ובצרפת, שבה מת בהיותו בן 37 בלבד, ספק מהתאבדות ספק מפגיעתו של קליע תועה. את מרבית עבודותיו המפורסמות יצר בעשור האחרון לחייו, אך כגיבור בטרגדיה של חייו לא הצליח ליהנות מפרסום, מתהילה ומכסף כיוון שהתגלה רק לאחר מותו ולא מכר אף לא עבודה אחת בימי חייו. אפשר להשמיט מהילדים את החלק הביוגרפי של גדיעת האוזן ושליחתה לפרוצה שבה היה מאוהב, ומצד שני אפשר ורצוי בהחלט לספר להם שהצלחה לפעמים אינה מורגשת מיד, ושיצירות זוכות לעתים להכרה רק שנים רבות לאחר שנולדו.חי מחדש בציורים המוגדלים. דיוקנאות עצמיים של ואן גוך (צילום: יח"צ)בתערוכה, שמקורה באוסטרליה ומאז שהחלה לנדוד ברחבי העולם ביקרו בה כבר מאות אלפי אנשים, מוצגות כ־2,000 מיצירות המופת של האמן, אבל לא בדרך הקונבנציונלית, אלא במה שעונה יותר להגדרה "מיצג מולטימדיה". מערכת ייחודית המשלבת ארבעים מקרני HD שממוקמים בכל רחבי האולם הגדול מספקת קונצרט מתוזמן היטב של תצלומי איכות של יצירותיו של האמן. ההקרנה יוצרת מצג של תנועה, וכך, למשל, עולה ובא ציור נוף של ואן גוך על פני כל המסכים בחלל, כשבטחנת הרוח המופיעה בו זזות לפתע הכנפיים, או ציור כמו "ליל כוכבים", שמופיע לאטו כשראשית צצים הבהובי האור של הכוכבים ורק לאחר מכן מוצף הכל בגוון הכחול העמוק של הלילה. מערכת השמע ההיקפית מספקת את פס הקול של התערוכה, עם שלל יצירות קלאסיות מוכרות ואהובות המשתלבות היטב ובעיתוי מושלם בתמונות, ומעשירות את החוויה אפילו יותר. הציורים מוצגים בלופ שחוזר על עצמו אחת לכ־20 דקות, ואפשר בכיף לצפות בסבב הזה אפילו פעמיים או יותר כי בכל פעם ניתן לזהות דבר חדש.

יצירות קלאסיות ומוזיקה ממלאות את החלל. ליל כוכבים (צילום: יח"צ)מדובר ללא ספק בחוויה עוצמתית ומרגשת למבוגרים; באשר לילדים, כנראה שהאימפקט של התערוכה הוא אישי. התערוכה יכולה להקסים ילדים לגמרי או לשעמם אותם, מתברר. במהלך השיטוט בתערוכה ראינו ילדות ששכבו פרקדן על הרצפה עם צבעים ועם ניירות וציירו בהשראתה (רעיון מוצלח שכדאי לאמץ ולהיערך לקראתו מראש); ילדים שרטנו: "נו, אבא, מתי הולכים?!"; חבורת ילדים שהחלה לרקוד; פעוטות פעורי עיניים ומוקסמים; קטנטנים שנשכבו כדי להביט על הכל מלמטה; ובעיקר המון ילדים שהתייצבו מתורגלים לפני מצלמות הוריהם, כי אין ספק בדבר אחד - התערוכה הזו מספקת שלל הזדמנויות צילום יפהפיות לכל המשפחה.

הכינו את הטושים. מרפסת בית הקפה בלילה (צילום: יח"צ)אם כן, ההחלטה אם לקחת את ילדיכם אל התערוכה הזו צריכה להיות תלויה ראשית כל באופיים וברמת התעניינותם באמנות בכלל ובצבע, תנועה וצלילים בפרט. שנית, בהחלט כדאי שתשקלו יחסי עלות־תועלת, גם בשל מחיר הכניסה ובעיקר בגלל הזמן הקצר יחסית (40 דקות לכל היותר) שאפשר לשהות בה.

"Van Gogh Alive", אולם מקסידום, גני התערוכה בתל אביב. שעות הפתיחה: ימים ראשון-חמישי ושבת בין השעות 20:00-9:00, ימי שישי בין השעות 17:00-9:00. מחיר: 99 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ