ספרי ילדים: ואיזו משפחה יש לכם?

"ספר המשפחות הגדול" הוא ספר טוב שמזמין את הקוראים לדיון חשוב לגבי מבנה המשפחה, רק חבל שהוא לא מספק יותר הסברים לילדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחד היתרונות של חגים ומועדים של תרבות או של חברה מסוימת הוא שהם מעניקים לקולקטיב תחושת שייכות ויציבות. ברמה הרגשית אין כמו לחזור אל המוכר והידוע ולכן, למרות חוסר הגיוון ואולי בזכותו, אנחנו ששים לקראת אותם טקסים ידועים מדי שנה. אבל אם יש מועד אחד שנדמה כי הוא הולך להשתנות ולהתגוון בשנים הקרובות הרי שהוא יום המשפחה (לשעבר יום האם), החל השבוע. » ספרי ילדים - לכל הטוריםהסיבה היא שהמשפחה המודרנית של המאה העשרים ואחת כבר אינה עונה על התבנית הקלאסית המסורתית אלא לובשת צורות רבות ומגוונות שממשיכות להתחדש מדי יום. הילד מגיע הביתה מהגן או מבית הספר ושואל שאלות: למה לדני יש שתי אמהות? למה לעומר אין אבא? למה לרונה יש רק חצי אחות? למה להורים של גלי אין אוטו? למה אלה לובשת כל הזמן את אותם בגדים?"ספר המשפחות הגדול" מספק מבט מרענן על הרכבים שונים של משפחות בפרט ועל צורות חיים שונות בכלל. כך הוא מציג משפחות של שני אנשים בלבד לצד ילדים שחיים במשפחות אומנה, אנשים בריאים לצד נכים ומוגבלים, משפחות שאצלן מבשלים בבית וכאלה שקונות אוכל מוכן, משפחות שלבושות חגיגי וכאלה שילדיהן לבושים בבגדים יד שנייה, משפחות שמשתפות ברגשות או כאלה ששומרות את הרגשות לעצמן וכו'.

מבט מרענן על מבנה המשפחה. ספר המשפחות הגדול (מתוך הספר)בגיוון הזה יש תרומה גדולה להבנה הראשונית של הילד את עובדות החיים: שדבר אינו מובן מאליו, שיש להעריך את כל מה שברשותנו וגם לכבד את השונות שהוא רואה ועוד יראה אצל אחרים, שיש אלמנט של מזל או גורל שאין לנו שליטה עליו ושלמרות העובדה שכולנו שואפים לשלמות אך רובנו חיים עם כמה "גיבנות", עדיין כדאי ונכון להאמין שיהיה בסדר. בעולם כל כך מוקצן ובחברה כל כך סוערת רגשית וחברתית כחברת ילדים, לספרים כאלה יש חשיבות רבה לתיווך בין המציאות שהילד מכיר לבין מציאות חייהם של ילדים אחרים, והיכרות היא שלב ראשון בדרך להכרה ולקבלה. הדבר נכון במיוחד בחברת שפע ובתקופת שפע כמו שלנו, שבה מחסור הוא תופעה שלא מוכרת לכולם ולכן קשה לילדים להבין אותה ובהתאמה להכיר תודה על מצבם. מן הצד השני, עבור אותם ילדים החיים באופן שונה מן הרוב מבחינה כלשהי, מספק הספר כדור הרגעה כאומר "הכל בסדר. יש כל מיני צורות חיים וכל מיני דרכים להגיע ממקום למקום וכל מיני בתים וכל מיני הורים. זה לא טוב יותר או רע יותר לחיות ככה, זה פשוט שונה וגם לשונות הזו יש לך שותפים". עצם האזכור שלה בספר הופך את המציאות של הקורא ללגיטימית. החסרון העיקרי הוא שהספר אינו טורח להעמיק עוד סנטימנטר או שניים, אפילו לכדי מילון מושגים קצר שיבהיר מה פירושם של כל המושגים החדשים שהקורא הצעיר שומע לראשונה, אלא מסתפק בסקירה שטחית בלבד ומותיר את ההסבר הלא פשוט להורים. מהי משפחת אומנה? מדוע יש אנשים שאין להם איפה לגור? מה זה אבא חורג? או בגדים "יד שנייה"? נושאים מורכבים שיגררו אצל ילדים סקרנים שאלה ועוד שאלה ועוד שאלה, וזה בסדר גמור, אם כי מתבקש היה לסגור את המעגל בתחומי הספר עצמו. 

סקירה חיננית אך שטחית. ספר המשפחות הגדול (מתוך הספר)האיורים חינניים ומשלימים נהדר את הכתוב אם כי עמוסים מדי ומסיחים את הדעת מהתוכן לא מעט, אך בסך הכל הספר נוגע בתבונה בהיבטים שונים של חיי המשפחה והוא מזמין את הקוראים לדיון מעניין וחשוב.

"ספר המשפחות הגדול" מאת מרי הופמן איורים: רוז אסקוית. תרגום מאנגלית: אירית ארב. הוצאת כנרת, מחיר מומלץ: 74 שקלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ