ספרי ילדים: נא לא להפריע

הספר "המלך ג'ק והדרקון" מלמד בעיקר את ההורים שיעור חשוב בהלכות משחקי הדמיון של הילדים בהומאז' מקסים וצבעוני ל"ארץ יצורי הפרא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שאלו כל מי שעובד עם ילדים או מתמקצע בתחומים הקשורים לילדים והוא יגיד לכם עד כמה חשוב הוא המשחק בחייהם עוד מתקופת הינקות. המשחק, אותה דינמיקה יומיומית שנוכחת כל כך בחיי הילדים, שהם נמשכים אליה בטבעיות כה רבה, חשוב מאין כמוהו עבורם ועבור מי שמעוניין להכיר אותם טוב יותר.

» ספרי ילדים - לכל הטורים» ספרי ילדים: "לילה מטפסת למעלה"» ספרי ילדים: "אוטו הדב מהספרים"אפשר ללמוד המון מלתצפת על משחק של ילדים, להקשיב למה שהם אומרים, לאיך שהם אומרים, לזהות את הקולות השונים: הדומיננטי, הרציונלי, הפסיבי, הכוחני והפשרני. התנהלויות מגוונות שהן אינדיקציות לטיפוסים שונים, בדיוק כמו אצל מבוגרים, שהרי לא לחינם כוללים מבחני מכוני ההשמה למיניהם משימות משותפות או משחק כלשהו. תנו למומחים חצי שעה של תצפית על המשתתפים והאבחנה כבר נכתבת מאליה.אדם, תום וג'ק הם שלושה פעוטות, כלומר מלך ושני אבירים, שבונים לעצמם מבצר ביער. בעזרת שקי אשפה ריקים, לבנים, סדין, קרטונים ועוד כמה אלמנטים זמינים הם יוצרים לעצמם עולם חלופי ומתכוננים לקרב מול מתקפת דרקונים צפויה. הדרקונים אכן הגיעו, כמובן, והשלושה נלחמו בהם כהוגן ללא מורא, אחריהם גם במפלצות ובענקים ובסיום חזרו אל המבצר גאים ורעבים לסעודת מנצחים, כשהמלך ג'ק מודיע שגם את הלילה מעבירים במבצר. ואז מגיע ענק מסוג אחר, מבוגר שנראה רק מברכיו ומטה, ולוקח את אחד האבירים הביתה, כנראה. המלך לא מרים ידיים ומחליט שגם שניים יכולים להמשיך ולהלחם בדרקונים, עד שמגיעה ענקית נוספת ולוקחת את תום, הקטן בחבורה, לישון. המלך ג'ק נשאר לבד על המשמר בחשיכה עם חרב עץ ביד כשהוא מתכנן באומץ להלחם בדרקונים לבדו. ואז, כשהמשחק מתחיל להסדק עם משב רוח לא נעים או קרקור צפרדעים מסביב, החושפים את ג'ק חזרה למציאות, הפחד חוזר וחודר ומאלץ אותו להתמודדות של ממש, עד שמגיע ענק נוסף עם ארבע רגליים ושובר את רוחו העשויה ללא חת. באותו רגע הוא מוותר על המלכות, חוזר להיות ילד וקורא מיד לאבא ואמא, שמתגלים כענק מרובה הרגליים בכבודו ובעצמו.זה הזמן להזכיר כלל נוסף וחשוב לגבי משחקים של ילדים: אל תצטרפו אם לא הזמינו אתכם. זה נכון כשהם תינוקות ועסוקים עם עצמם, עם משחק או צעצוע כלשהו וגם כשהם גדולים יותר ומשחקים לבדם או עם חברים. עבור ילדים אין מדובר במשחק, אלא בעולם אמיתי וחלופי בו הם נוכחים כרגע וכל התערבות מצד מבוגר היא בגדר הפרעה, ניתוק של קו מחשבה דמיוני או קטיעה של דינמיקה חשובה בעיצומה. ההורים המקסימים המתוארים בספר עושים נכון ומגיעים רק כשכבר מאוחר ומוכרחים להמשיך בפעילויות היום.

הלגיטימציה המוחלטת שניתנת למשחק של הילדים מתבטאת גם בכתיבה, גם באיורים היפהפיים שמשאירים את המבוגרים, פיזית, מחוץ לתמונה עד סוף הסיפור, וגם מצד ההורים. בניגוד למקרים במציאות בהם הורים נוטים לבטל את העולם האלטרנטיבי שברא הילד שלהם ב"אוי, איזה מבצר בראש שלך, אנחנו הולכים עכשיו להתקלח", ההורים של ג'ק משכילים להתייחס בכבוד למציאות שילדם נמצא בה כרגע, להשתלב בה, לזרום איתה, אפילו לפתור בעיות מתוכה: "ולאן הולך המלך שלחם היום בלי פחד? אומר גם אבא ועונה: ישר אל המקלחת".

"המלך ג'ק והדרקון" - פיטר בנטלי איורים: הלן אוקנסנברי. תרגום מאנגלית: רמונה די-נור. הוצאת כנרת, מחיר מומלץ: 69 שקלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ