ספרי ילדים: כל אחד והמשפחה שלו

הספר "האבאים של גל ונועה" עוסק בסוג משפחה שממעטים לדבר עליו, ומצליח להעביר את הנושא בצורה ברורה וחכמה

שלי ניידיץ', עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי ניידיץ', עכבר העיר

"לגל ולנועה יש שני 'אבאים' אבל הילדים בגן חושבים שאין דבר כזה". כך נפתח הספר "האבאים של גל ונועה" שכתבה שוש פנקס, אמו של איתי פנקס, חבר מועצת העיר תל אביב מטעם מרצ ואחד הפעילים המוכרים למען הקהילה הגאה בישראל. יחד עם בן זוגו יואב ארד, הם הביאו לעולם את התאומות גל ונועה בתהליך של פונדקאות, וסבתא שוש ניסתה למצוא מענה לשאלות הרבות שיתעוררו, מן הסתם, ביום מן הימים מכיוונן של נכדותיה.

» ספרי ילדים - כל הטורים» גן ילדים עם אג'נדהכשמשתמשים היום במונח "משפחה" כבר לא מובן מאליו שמדובר במשפחה ה"קלאסית" של אבא, אמא, ילד אחד או יותר, שגרים כולם באותו הבית. יותר ויותר משפחות אלטרנטיביות קיימות היום: משפחות יחידניות, חד-מיניות, שותפות הורית, ילדים מאומצים, ילדים מפונדקאות ורבות אחרות. כשמקבלים את דף הקשר של הגן בתחילת השנה, היצר הרכילאי שבנו ממהר להציץ ברשימה ולבדוק אם יש שני הורים בתמונה ומאיזה מין הם. גם אנשי החינוך היום זהירים יותר וכשאינם מכירים רקע של ילד מסוים הם מתנסחים באופן מחושב כשהם פונים אליו ולא שואלים אוטומטית על "אבא ואמא". ועדיין, נדמה שהמודעות הנ"ל אופיינית יותר לאזור המרכז, כראי לשכיחות התופעה, ופחות מוכרת ולגיטימית כשמתרחקים ממנו.ספרות הילדים נפתחה מאוד לנושא בשנים האחרונות, אולם רוב הספרים בנושא עוסקים בגירושין או באימוץ, מעטים הספרים המתארים משפחות נורמטיביות לחלוטין גם אם אינן עונות על ההרכב ה"קלאסי". "כל אחד והמשפחה שלו" של יהודה אטלס מציג את המגוון הרב ביותר של משפחות בהשוואה לספרים האחרים בנושא, אבל עם כל הפתיחות המבחר הספרותי עדיין דליל יחסית לסוגים הרבים של משפחות הקיימות סביבנו ולאורח החיים המעניין המאפיין אותן ונדמה שרק מי שהנושא קרוב לליבו, קרי, חי במשפחה כזו או מכיר אותה מקרוב, יחפש את הספרים הרלוונטים ולשאר אין, למעשה, כל סיבה נראית לעין להמשך לספרים כאלה.

יש דבר כזה. האבאים של גל ונועה (איור: חוליה פיליפונה-ארז)אבל המציאות חזקה ודומיננטית וילדים נחשפים לסוגי המשפחות השונות כבר בגילאי הגן. כדי להנגיש ספרים בנושאים כאלה לכל הילדים (וראשית, להוריהם שאמונים על הרכישה), צריך סיפור טוב. מעבר לנושא עצמו של ייחודיות המשפחה, איך היא נוצרה ואיך היא מתנהלת, כדאי לשים את הדגש דווקא על הנרטיב, שייצור עניין בפני עצמו ודרכו לתאר את המשפחה. כל הורה יודע שהסברים תאורטיים לילד נופלים לרוב על אוזניים ערלות ובטווח הארוך אוטמים את אוזני הילדים לכל הסבר שהוא, מהסיבה הפשוטה שבגילאים קטנים החשיבה המופשטת עוד לא מפותחת. סיפורים מעניינים, סימולציות מתובלות או דוגמאות קונקרטיות עושים את העבודה טוב יותר. יותר מכך, נכון יהיה להמנע מלהתייחס לנושא כבר בשם הספר, אלא לספר סיפור לכל דבר ובתוכו לשלב בנונשלנטיות משפחה במבנה פחות מוכר ושכיח. הטבעיות הזו תעשה את העבודה הרבה יותר טוב מאשר לקרוא לילד בשמו. במובן הזה לספר "האבאים של גל ונועה" יש התחלה מבטיחה - ויכוח בין ילדים בחצר הגן, אם יש או אין דבר כזה "שני אבאים", אבל הספר עדיין שם את הדגש על ההסבר של תהליך ההווצרות של התאומות ועל התנהלות המשפחה, ולמעשה אין גרעין עלילתי שמתפתח לכדי סיפור מעניין עם מימד מעט דרמטי. בנוסף, הספר אינו מנצל את הבמה המכובדת שניתנה לו כדי לנסח אמירה כוללת יותר על שוני בין משפחות בכלל ובין בני אדם בפרט ועל החשיבות של קבלת האחר. עם זאת, מדובר בספר חשוב ונאור שמסביר תהליך מורכב מבחינה פיזיולוגית ורגשית, במילים פשוטות וחכמות ומעביר בצורה ברורה את החום והאהבה שבחיקה גדלות הילדות וזה, הרי, המסר החשוב מכולם.

"האבאים של גל ונועה" מאת שוש פנקס. איורים: חוליה פיליפונה-ארז. רימונים הוצאה לאור. מחיר: 64 שקלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ