ספרי ילדים: "רוזלינדה" הוא לא ספר לביישנים בלבד

בעזרת חילופי מכתבים קצרים - "רוזלינדה" מאת איריס ארגמן מוכיח שלא צריך לכתוב טקסט ארוך בכדי להעביר את המסר, ולכן הוא מושלם לילדים של היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חבר בנבחרת ההיאבקות, יתום מאם ומכור לקוקה-קולה. זהו תיאור ממצה, פחות או יותר, של ג'ואי - החבר לעט האמריקאי שהגרלתי בכיתה ח', במסגרת פרויקט שנועד לשפר את האנגלית של ילדי כיתתי. למרות שההיכרות עם ילדים מיבשת ותרבות אחרות הייתה מרגשת בהתחלה עבור כולנו, מהר מאוד נעשו המכתבים עוד מטלה לימודית. דרך כזו של תקשורת עם ילד אחר הרגישה לנו, ילדים שגדלו בתקופת הטלפון וכניסת הפלאפונים, מוזרה, טרחנית ומיושנת. לעומתנו, ילדי שנות האלפיים הם דור מתכתב. קחו לכם עכשיו שתי דקות לצחוק, לצעוק שסמיילי ו"פחחחח" זו לא כתיבה ואז להוסיף תגובת "פחחחח" בתחתית העמוד הזה. נרגעתם?» ספרי ילדים - לספרים נוספים וביקורותהעכביש שמכוון גבוה מדי - לביקורתחלק נכבד מהתקשורת החברתית בין ילדים ובני נוער נעשית היום בכתיבה של מיילים, סמסים, קבוצות ווטסאפ וכדומה. יהיו מי שיטענו שיש בזה משהו מנוכר ומרוחק. מעניין אם היו אומרים את אותו הדבר על גיבורות הילדות שלנו - אן שרלי, ג'ו מ"נשים קטנות" או ג'רושה אבוט ב"אבא ארך רגליים" שהמכתבים שכתבו שימשו פעמים רבות כגורם מרכזי בעלילותיהן, ונתפסו בעיני הקוראים הצעירים (או הקוראות הצעירות) כרומנטיים ומרגשים עד דמעות. אז נכון שיש גבול למספר המילים שאפשר לדחוס בשבעים תווים, אבל אין גבול לרומנטיקה ולדרמה שאפשר לייצר בהם. דרך המדיום של התכתבות, גם אם באמצעים טכנולוגיים, יכולים ילדים ללמוד את היופי שבאפשרות לקרוא שוב ושוב את הטקסט, להבין גם את מה שבין השורות, ובעיקר - ליהנות מהריחוק המסוים שמאפשר להשתהות, לדייק רגשות ומחשבות ולהיות פתוח וגלוי לב יותר, כך שגם אם אתה ביישן מטבעך, התקשורת בכתיבה יכולה לסייע בבניית עולם חברתי רחב.

ספר לדור הסמס. רוזלינדה (איור: נטעלי רון-רז)נראה שאת היתרונות הללו בדיוק זיהתה איריס ארגמן כשכתבה לילדי הסמס את "רוזלינדה". רוזלינדה היא מכשפה בודדה שגרה בבקתת עץ בלבה של עיר גדולה ומכיוון שהיא ביישנית ואינה מכירה אף אחד, אנשים ממציאים סיפורים ובדיות אודותיה. בכל יום היא יושבת לבדה על ענף גבוה, שותקת ומתבוננת ברחוב שמתחתיה, עד שיום אחד היא פוגשת באהרון, הדוור השכונתי החביב והמרושל, כאשר היא מחזירה לו מכתב שהתעופף ברוח אל צמרת העץ שלה. אהרון מגלה לרוזלינדה, שמעולם לא קיבלה מכתב, את ההפתעות שמחביאות בתוכן המעטפות. באחד הציטוטים המקסימים שמצאתי בספרי ילדים בשנים האחרונות, הוא מסביר ש"מעטפה היא כמו קופסה שמחביאה בתוכה סוכריות קטנות וצבעוניות", ולוקח אותה לסיור בשכונה בעקבות נמעני המכתבים - פסנתרן שמקבל מחברות תווים, אם מבוגרת שמקבלת מכתבים מבנה אשר מעבר לים ובחור צעיר המתכתב עם אהובתו.רוזלינדה הנלהבת רוצה גם כן לקבל מכתבים, והדוור אהרון מסביר שלשם כך היא צריכה למצוא חברים. היא אוזרת אומץ ומחליטה לכתוב מכתב לאהרון כדי להזמין אותו לערוך איתה נשף. בתמורה היא מקבלת מכתב תשובה ומגלה שהיא לא היחידה שבודדה, והשניים הופכים לחברים.זהו ספר קטן ומקסים ששובה את הלב מהמשפט הראשון. הבחירה של איריס ארגמן בדמות של מכשפה היא בחירה לא רווחת בימינו, וניכר בה שעשתה מתוך הבנה כי דמות דמיונית כזו יוצרת ריחוק חיובי המאפשר לילד לחוש הזדהות עם רוזלינדה הביישנית והבודדה, בלי לחשוף את עצמו ככזה. המכתבים ששולחים זה לזה רוזלינדה ואהרון הם קצרים, ונראה שלמרות שהמחברת רואה בעצם ההתכתבות עניין מרגש ורומנטי ומנסה להעביר תחושה זו גם לילד הקורא, בו בזמן היא גם מעודדת אותו להשתמש בכתיבה כפלטפורמה לקשר חברתי ממשי, ולא כתחליף או כמחבוא.

גם מכתב קצר מעביר את המסר. רוזלינדה (איור: נטעלי רון-רז)גם לאיורים של המאיירת נטעלי רון-רז יש חלק חשוב ביצירת האווירה הנכונה בסיפור. הצבעים הסתוויים והרחובות הכמעט ריקים בתחילת הספר מעבירים היטב את תחושת הבדידות של רוזלינדה, במיוחד כשהם מתחלפים בצבעים חמימים יותר בהמשך. בחירתה של רון-רז לצייר את רוזלינדה כאשה רגילה עוזרת לשמור שהריחוק של המכשפה מעולמו של הילד לא יהיה גדול מידי. בנוסף, דמותו האנושית מאוד של אהרון הדוור מלווה היטב ניסיון המחברת להבהיר כי די ברגע של אומץ ובמילים ספורות כדי ליצור קשר. המסר הוא כי אדם זר הוא בסך הכל חבר שעדיין לא הכרנו. לקנות או לא לקנות

לקנות ועוד איך! ספר נעים ומשמח, שעוזר להמחיש לילדים את היופי והכוח שבתקשורת בין-אנושית כתובה. מתאים לא רק לילדים ביישנים.

"רוזלינדה" מאת איריס ארגמן, איורים: נטעלי רון-רז. הוצאת מטר. מחיר: 68 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ