תנו לנו לגדל את הילדים: בעקבות חוק "חופשת האבהות"

החוק החדש הוא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי לאור מבנה המשפחה המודרנית בישראל. מור פוגלמן-דבורקין דורשת יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"מעמדו של אב המשפחה נתון בכפיות טובה - מפרנסם של כולם ואויבם של כולם". (י. א. סטרינדברג)."אלוהים לא יכול היה להיות בכל מקום כל הזמן, ולכן הוא יצר את האמהות" (פתגם באידיש).

ביום א' אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק של מרצ והבית היהודי, לפיה אבות יהיו זכאים מעתה לחופשת לידה בת שמונה ימים: שלושה ימי חופשה בתשלום וחמישה ימי מחלה על חשבון המעסיק. נימוקי הצעת החוק התבססו על מחקרים המראים כי אבות המרבים להחזיק ולחבק את התינוק בימיו הראשונים מפרישים כמות רבה יותר של הורמונים המעודדים יצירת קשר בינם לבין התינוק, וכן על מחקרים המוכיחים קשר בין "חופשת אבהות" למעורבות האב בחינוך וגידול ילדיו בשנים הבאות.

» האם רוני דניאל צריך לשדר לילדים?» מה עושים השבוע עם הילדים?מצחיק (ואולי עצוב) שמציעי החוק החדש בחרו לבסס את הצעתם על הנימוקים הללו, שכן אם ככל שירבו שעות היחד של האב והתינוק כן ישתפר הקשר ביניהם ומקומו של האב בחיי ילדיו יעשה משמעותי יותר - מדוע להגביל את החופשה לשמונה ימים? ומדוע נבחרו דווקא שמונת הימים הראשונים לחיי התינוק? הרי קרוב למחצית מהם הוא נמצא ממילא בבית החולים, והאב הטרי עסוק בעיקר בסידורים והכנות לקראת הגעתו הביתה, ולא בחיבוקים ובקבוקים.

על אף שראוי וחשוב לבסס הצעות חוק על נימוקים מחקריים, הרי שיש בזה גם משהו מגוחך. שכן מטרתם של חוקים איננה לבסס את חייה של החברה האנושית על מדע, אלא על מוסר והגינות, בהתאם לרוח התקופה בה נחקקו. החוק החדש אינו מתאים לרוח התקופה במדינה שרואה עצמה חלק מהעולם המערבי, ו"חופשת האבהות" החדשה היא לא פחות ממגוחכת, למול העובדה כי בנורבגיה ובשבדיה ישנו "חודש אבא" - חופשה מיוחדת בת ארבעה שבועות, שהאב זכאי לה, ובאיסלנד ישנה חופשה בת תשעה חודשים שמתוכה כל אחד מההורים יכול לקחת שלושה חודשים, והשלושה הנותרים - לשיקולם של ההורים. לכן, ח"כים יקרים, הפסיקו בבקשה להסתתר מאחורי ביולוגיה וסטטיסטיקה: החוק הזה אינו מקדם את טובתו של איש - לא של האבות, לא של האמהות ולא של התינוקות הטריים. זהו בסך הכול עוד "שסתום לחץ" בפני שינויים חברתיים טקטוניים, המשמר את הסדר החברתי הקיים של חלוקת התפקידים גבר-אשה.

אנחנו עייפים

מאסנו בסדר הזה. הנשים עייפות מהציפייה המוגזמת של החברה הסובבת לשלב בין אמהות לקריירה ולעשות את שתיהן בסבלנות וחינניות אין קץ. הגברים עייפים מלהיתפס בעיני החברה כהורים דרג ב' ומהתחושה שמופעל עליהם לחץ אינסופי להיות המפרנסים העיקריים. והילדים? הם עייפים מהעובדה שאורח החיים המתיש הזה מותיר להם זמן מועט ביותר של קרבה והנאה עם הוריהם. חוק חופשת האבהות שעבר אתמול רק יסייע להנציח את המצב הקיים, כי הוא אינו מותאם לשאיפותיהן ולמציאות חייהן של משפחות צעירות רבות. בהמוני בתים בישראל אשה כבר איננה "משכורת שנייה". בהמוני בתים בישראל אבא לא רק "עוזר" בבית. המוני זוגות בישראל צמאים לשינוי אמיתי בסדר הקיים. שינוי שלא ייווצר על-ידי חוקי פלסטר דוגמת חוק "חופשת האבהות", שרק מנציח את מקומו של האב כמי שעוזר, מסדר, מוציא ומביא ואחר-כך שב לתכלית חייו - העבודה והפרנסה, ומחמיץ את החלקים המשמעותיים של גידול הילדים.

תפנימו, ח"כים יקרים: השינוי המיוחל יקרה רק בעזרת שינויים חוקיים יסודיים יותר, שיאפשרו לכל זוג לעצב את החוזה הזוגי ואת התא המשפחתי שלו כראות עיניו ולא כראות עיניכם: האריכו את חופשת הלידה (למשל ל-26 שבועות כמו בבריטניה או 42 כמו נורבגיה) וחוקקו חוק המאפשר להורים להתחלק בה כרצונם (ולא רק אחרי שישה שבועות כפי שקובע החוק הנוכחי), העבירו חוק המחייב כל מעסיק לתת להורה לילד עד גיל שלוש את מה שמכונה היום "שעת אם", כאשר כל זוג יבחר מי מהם ינצל את השעה הזו, לרבות האפשרות לנצלה לסירוגין. קבעו בחוק מספר ימי חופשה לעובד שיהיה הגיוני ביחס לכמות ימי החופשה של ילדי בתי הספר והגנים. ובעיקר, ח"כים יקרים, חוקקו ואכפו חוק שיחזיר אותנו ליום עבודה בן שמונה שעות. אף אחד לא יכול להיות הורה טוב בשלט רחוק עם יום עבודה של עשר שעות ויותר. תנו לכולנו, אבות כאמהות, את האפשרות לקחת חלק פעיל בחיי ילדינו בכל יום ויום. כי האמת היא שזמן איכות הוא איכותי רק כשיש כמות מספקת ממנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ