האם רוני דניאל צריך לשדר חדשות לילדים?

שיתוף הפעולה בין חדשות ערוץ 2 לערוץ הילדים מעלה שוב את השאלה האם יש צורך במהדורת חדשות לילדים, או שאולי עדיף שההורים ישמשו כמעדכנים בכל הנוגע לענייני היום?

מור דבורקין - פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין - פוגלמן, עכבר העיר

לפני כמה שנים שהיתי מספר חודשים בארצות-הברית. בעת הצפייה בטלוויזיה האמריקאית גיליתי דבר שמצא חן בעיני מאוד: כמה ימים לפני שידור פרק בסדרות ילדים ונוער העוסק בנושא רגיש דוגמת אנורקסיה, אונס או שימוש בסמים, הופיעה שוב ושוב שקופית המציינת כי בתאריך X ישודר פרק העוסק בנושא הרגישY  , והנהלת הערוץ ממליצה להורים לצפות בו יחד עם הילדים, על מנת לשוחח על הנושא. השבוע נזכרתי בשקופית הזו עם פרסום עלייתה לאוויר ביום ראשון הקרוב (20 באוקטובר), של מהדורת חדשות יומית לילדים בהנחיית גדעון אוקו, תוצר שיתוף פעולה בין חדשות ערוץ 2 לערוץ הילדים.

» "השמינייה": ים של כוכביםחדשות לילדים הן כבר לא חדשות. עוד בימי מלחמת המפרץ הראשונה החלו צצים פורמטים כאלה ואחרים שמטרתם לשמור את ילדי ישראל מעודכנים בענייני השעה, ובין השנים 2003-2011 אף שודרה בערוץ הילדים התכנית הידועה "חמש וחצי", שהגישה תקציר חדשות יומי בשפה וסגנון מותאמים לילדים ואף שילבה ילדים בהנחיה לצד מנחים מקצועיים דוגמת ירון לונדון, אברי גלעד וגיא זוהר.

החידוש בפורמט שיעלה ביום ראשון הוא שידור מהדורת סוף שבוע מיוחדת בערוץ 2, שבה יצטרפו לאוקו כתבי "חדשות 2", בהם רוני דניאל, ערד ניר ועידו סולומון שיגישו כתבות צבע, דיווחים ופרשנויות מהאולפן. בנוסף, בשונה מפורמטים קודמים, יהיה במהדורה הנוכחית רוב של מנחים מבוגרים ורק מנחה-ילד אחד בכל פעם.

יש משהו ארכאי ומגושם ביוזמת החדשות הזו לילדים. נראה שמישהו בחדשות ערוץ 2 ובערוץ הילדים שכח לרגע שימיי העריצות הנדיבה של הטלוויזיה החינוכית כבר מאחורינו, וכל ניסיון לסנן תכנים חדשותיים לילדי הפס הרחב הוא ניסיון עקר. המחשבה שיש צורך לערוך עבורם מהדורה מותאמת ומרוככת בעידן של מידע עדכני ונגיש באינטרנט, כאשר כל ילד יכול להיכנס לאלפי אתרי חדשות ולצרוך, בזמן אמת, תמונות מהזוועה התורנית, היא לא פחות ממגוחכת. במה יכולה מהדורה שכזו לחדש לילדים? וממה אמור בדיוק להגן עליהם הריכוך והסיגנוּן שהיא עוברת? ומעבר לכך - כיצד אפשר בכלל לרכך את החדשות עבור ילדים מבעד למסך הטלוויזיה? רק תארו לכם את משה נוסבאום מדווח לילדי בית הספר היסודי על אם שרצחה את ילדיה. גם אם נניח מראש שתמונות ותיאורי זוועה ייערכו החוצה - אתם הייתם מושיבים ילד בן 7 לקבל מידע שכזה מגבר מעונב המדווח בקור רוח על דבר שלתפישתו (ולחרדתו) של ילד בגיל כזה עלול לקרות מחר לו עצמו?

לא הייתם רוצים שמשה נוסבאום ידווח לילדים על מצב חירום (צילום: יח"צ)מכיוון שהילדים חשופים לכמויות אדירות של מידע מגוון משלל מדיומים וערוצים, היחידים שיכולים לרכך ולתווך עבורם את אירועי השעה הם ההורים. לכן, מוטב לוותר על מהדורות מיוחדות לילדים המשודרות בשעות בהן מרבית ההורים לא פנויים לצפות יחד איתם, ובמקומן לעודד את ההורים לצפות במהדורת החדשות של 20:00 יחד עם הילדים ולגזור ממנה נושאים לשיחה ולליבון. כל פרקטיקה אחרת תחטיא את המטרה ואת לב הילדים. אין צורך ואין טעם בגורם חיצוני שיחליט עבור ציבור ההורים לאילו תכנים חדשותיים כדאי לחשוף את הדור הצעיר.

תנו לכל הורה את הקרדיט וההזדמנות לחשוף את ילדיו לאירועי השעה במידה ובאופן שמתאימים להם ולו. ומעבר לכך - על אף מה שמבוגרים רבים נוטים לחשוב, ילדות בכלל וילדות במדינת ישראל בפרט, היא תקופת חיים עמוסה ומורכבת דיה. אפשר, אולי, לחכות עוד כמה שנים עד שנפציץ את ילדינו במידע חדשותי עדכני מדי יום ביומו. נכון, אין כל רע בצפייה ברוני דניאל ושות', אבל אין כל רע גם בנהיגה ובסקס, ובכל זאת - לא הייתם רוצים שילדיכם יחכו עוד כמה שנים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ