"השמינייה": ים של כוכבי ילדים ועלילה קשה להבנה

הסדרה ששגעה את הילדים לפני שבע שנים, חוזרת למסך ומנסה לעשות זאת שוב עם צוות חדש-ישן ועלילות מסתוריות. האם זה יצליח?

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

נפל דבר בישראל. הסדרה "השמינייה" חזרה למסך אחרי הפסקה ארוכה של כשבע שנים. בסיבוב הקודם שלה הסדרה שודרה בהצלחה אדירה לצופי ערוץ הילדים הנלהבים. ב"שמינייה" של אז כיכבו אלילי ילדים ונוער שחלקם עדיין אצלנו בתודעה כמו טל מוסרי האלמותי, דון לני גבאי ועדי הימלבלוי, לצד שחקנים שנדמה שמאז ירידתה זכו לפחות אור זרקורים: הילי ילון, ידידיה ויטל, אבי קורניק, שירה וילנסקי, דני לשמן ולימור אטיאס. ויש גם את מיכאל אלוני, שלכאורה הצליח יותר בשל שיבוצו לתפקיד מנחה "The Voice" הישראלית, אם כי אפשר להתווכח על כך. בכל מקרה, אלוני נעדר מהקאמבק המדובר, וחבר השמינייה שגילם, ניאלץ להיהרג בשל כך בתאונה, למרבה הצער.

הסדרה משודרת בימים א' עד ד' בערוץ הילדים. העלילה, כמו בעבר, תמוהה ועשירה בדמיון וביצירתיות. בפרקים הראשונים ניתן לראות איך  חברי השמינייה נפגשים לאחר שבע שנים. מאחר שזיכרון החוויות שחוו יחדיו במשך השנתיים של פעילות השמינייה נמחק בסיום העונה האחרונה, הם אינם מכירים עוד זה את זה ולא מצליחים לפענח את המסרים שמועברים להם. גם כמה מהתכונות הייחודיות שאפיינו את שמונת המופלאים, שהיו בעצם קבוצת ילדים מחוננים, כבר נעלמו בחלקן, ובמיוחד יכולתם לקלוט ולשדר גלי למדא. הם זקוקים לשמינייה חדשה שתירש את מקומם ותחליף אותם במשימה שמהותה בסופו של דבר היא, כך מסתמן באופן מטלטל, להציל את העולם. אה, וחוץ מזה, הערוץ ותוצרי הלוואי שלו, שמגיעים בדמות פסטיגלים ודומיהם, זקוקים נואשות לדם חדש וצעיר ולמושאי הערצה חדשים בעבור הצופים הצעירים.

דרוש: דם צעיר למכירת מוצרים. "השמינייה" (צילום: אוהד רומנו)

חברי השמינייה המזדקנת כבר בני עשרים פלוס ונושאים תארים כמו מורה לאמנות, סטאז'ר לרפואה, בעלת אולם באולינג, עורכת דין, ואף מולטימיליונר אחרי אקזיט. איה, דמות מאוד אהובה מהעונות הקודמות, עוד טרם הצטרפה. נאמר שהיא בטיול ארוך בחו"ל וניני אחיה התאום (סתם מלצר בבגרותו) ממתין לה בכיליון עיניים. לימור אטיאס, המשחקת את ניצן, החברה התשיעית בשמינייה הוותיקה, עברה צד וכיום, לצערנו, משתפת פעולה עם "הרעים" מהמועצה. לצידה מופיעים יאיר נועם (אריה צ'רנר) שהוא ראש הממשלה לשעבר ומפקד המועצה כיום, חמוטל (נועה קולר) שהיא סוכנת במועצה, גידי פז צ'כוב (יובל אברמוביץ') שנוהג לקרוא לעצמו "המלך", גם הוא וגם מתן (מתן אסולין) סוכני מועצה. דמות רעה ראשית היא נעמה (ימית סול בהתנערות מטייפקאסט הבת של השכן), אשר בהחלט מעוררת פוטנציאל שנאה בלב הצופים, לפחות בהתחלה. עמרי אלפסי (זוהר ליבה), הוא בן זוגה שפוטר מהמועצה כי הפר פקודה והרג את אבנר (שלצופים המצטרפים אין פשוט מושג מי הוא ומה היה בעבר אבל בירור העלה שהוא מייסד השמינייה המקורית), ולכן הרעים רודפים גם אחריו. תמוה כבר אמרנו?

הסדרה מוגבלת לצפייה מגיל 8 ואילך (אם כי אין כל בעיה לילדים קטנים יותר להיתקל בה בערוץ הילדים ולשבת מולה נדהמים בכלל מבלי שהוריהם ידעו על כך). הגיל שעליו הוחלט כמגבלה מעורר תהיות האם זוהי החלטה מושכלת או אקראית, כי הצפייה בשלושת הפרקים הראשונים מתקילה בכמה וכמה עניינים ומושגים שספק אם הם הולמים ילדים צעירים, ושהרבה יותר סביר שיתאימו לבני נוער ואף למתבגרים: כלי נשק, יריות והרג, גופה, שליטה במחשבות באמצעות הלמדא, חיישנים וקרינה, אינטרפול, טרוריסט, ועוד מושגים דומים.

חזקים במסתורין. "השמינייה":

חברים חדשים, אויבים חדשים

אז הוותיקים (פלוס-מינוס) - ניני, איה, נטשה, דורי, אבי, מיקה, רוני וניצן יככבו, אבל יפנו לבסוף את הזירה לטובת החדשים. אבשלום (יובל ינאי( יהיה האיש הרע של העונה החדשה, שניצן ודדי עובדים בשבילו. לאט לאט נגלה איך החבורה החדשה פועלת לצד זו הישנה, בפני איזו משימה חדשה הם עומדים ומול אילו אויבים חדשים ינהלו את מאבקם. על חברי השמינייה החדשה נמנים: ירון ותמר דביר (איתמר כרמלי ואביב בוכלר), בנם ובתם של דדי ודגנית; רפאל אשורי (אור טרגן מ"כוכב נולד") - ספורטאי טוב לב המסתיר חולשה גדולה; ליאה קדרון (דריה שיזף) - המצחיקה שתכבוש את לב כולם; דניס גלר (דין מרושניקוב) - האאוטסיידר השתקן, שישנה את כללי המשחק ויחבור אליהם באיחור. עמית יגור (שכבר סומנה ככוכבת ונקטפה לפסטיגל של חנוכה הקרוב) - מלכת הכיתה עם הצד האפל; יותם וייץ (בן רביאן( - החנון שיגלה בעצמו כוחות שלא האמין שקיימים אצלו; וגילי פורת (נועם לוגסי) - המנהיגה מלידה שתתאהב בבחור הלא נכון. כולם מגלמים אבות-טיפוס קלאסיים שכל צופה יכול למצוא ביניהם מישהו להזדהות איתו או להתאהב בו.כל אחד ימצא מישהו להזדהות עימו. "השמינייה" (צילום: אוהד רומנו)כפי שכבר הובהר פה קשה לדווח על העלילה, אבל נדמה שהעמימות התמוהה הזו היא קו מאפיין של הסדרה מבית "טדי הפקות", אותה יוצר גיורא חמיצר שגם כתב יחד עם חן קלימן בעבר ובהווה. האם המסתורין המוגבר עושה את העבודה בעבור הילדים? כנראה שכן, שהרי "השמינייה" הישנה זכתה לפופולאריות גבוהה במיוחד. אבל מצד שני אולי תלוי בני כמה הם. אמנם העולם שלנו על שלל צרותיו, אימותיו וזוועותיו חשוף היום לעיני ילדינו עם כל חיפוש בגוגל או העפת מבט בפייסבוק. לכן אין אפשרות, ואולי גם לא כדאי, להסתיר מהם את עצם קיומם של רוע, צרות, פשע ואימה ברחבי תבל. מצד שני - למה להזריק להם את זה הישר לווריד באמצעות סדרת מתח מפחידה? כנראה שלגיורא חמיצר ולחבר'ה מערוץ הילדים הפתרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ