ספרי ילדים: קלמנטיין חוזרת עם אח חדש

הספר החמישי בסדרת הספרים המצליחה "קלמנטיין" מגיע ואיתו גם בן משפחה חדש. מור פוגלמן-דבורקין מזדהה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"תארי לעצמך שאת ובן-זוגך נשואים כבר כמה שנים. את אוהבת אותו והוא אותך. הוא יודע איך את מעדיפה את החביתה שלך ואת יודעת כמה סוכר הוא שם בקפה, הוא מצחיק אותך נורא ואת יודעת איך להרים אותו על הרגליים כשהוא מצוברח. אתם מאושרים. ואז, בוקר בהיר אחד, הוא קם ומודיע לך שהוא עומד לשאת אישה שנייה. כשאת שואלת, המומה ונבגדת, מה פתאום? הוא עונה לך: 'מה, זה יהיה ממש כיף! תצאו יחד לשופינג, תשבו לקפה וריכולים וזה בטח יוריד מהעומס שיש עלינו עם כל העבודה/בית/ילדים'".

» קלמנטיין: לא לבנות בלבד» ספרי ילדים - לספרים נוספים וביקורותבמילים אלו ניסתה שכנתי לחדר במחלקת היולדות, להמחיש לי מה עומדת לעבור בתי בת השנתיים עם לידת אחיה הקטן. אז אולי המשל מעט קיצוני, אבל אין ספק שגם הנמשל לא פשוט. תינוק חדש הוא טלטלה רצינית למבנה המשפחתי הקיים, ובמיוחד עבור האחים ה"ותיקים", שאין להם יד ורגל בהחלטה גורלית כל-כך עבורם. לכן, אני בטוחה שלא אפתיע אתכם אם אספר שהרים של ספרי ילדים כבר נכתבו בנושא הרגיש הזה. בימים אלו נוסף להם הספר "קלמנטיין והאסיפה המשפחתית".זהו הספר החמישי בסדרת קלמנטיין מאת שרה פניפקר, העוסקת בעולמה של ילדה בת שמונה וחצי, שובבה ובעלת קשיי קשב וריכוז מסוימים, אך טובת לב וחיננית. בספר המדובר, מגלה קלמנטיין כי תינוק חדש עתיד להצטרף אליה ואל אחיה בן הארבע (שאת שמו האמיתי איננו יודעים, כיוון שהיא מתעקשת לכנות אותו בשלל שמות של ירקות, כדי לאזן את העובדה שהוריה היצירתיים החליטו לקרוא לה, מה לעשות, "קלמנטינה"). הרעיון של אח חדש לא מוצא חן בעיני קלמנטיין. בלשון המעטה. היא חושבת שהמשפחה שלה מושלמת כמו שהיא, וחוששת מאוד מהשינוי הצפוי: "אנחנו ארבעה במשפחה. יש ארבעה צדדים לפזל כדי שכולנו נוכל להרכיב אותו בבת אחת. נקניקיות מגיעות באריזה של שמונה, כדי שכל אחד יקבל שתיים...ארבעה יכולים להיכנס בקלות למכונית...ארבע הוא מספר מושלם למשפחה!"

מי צריך עוד אח? "קלמנטיין והאסיפה המשפחתית" (איור: מרלה פרייזי)המבוגרים בסביבתה של קלמנטיין מפגינים אהדה והכלה כה רבות כלפי ההתנגדות לשינוי הצפוי, עד שנדמה לעיתים כי הספר מנסה להדריך הורים איך להגיב לקשיי ילדם עם התרחבות המשפחה: סבתא מספרת לה איזו אחות נפלאה ואחראית היא לאחיה בן הארבע וכמה היא מוצלחת בזה לעומת אביה, שעמל קשות כדי להפטר מאחיו הקטן כשהיו ילדים. האב מגלה הבנה ורגישות ומנסה לגרום לה לחוש רצויה ולראות את יתרונות השינוי, ואילו המחנך שלה (שהוא לבבי ומבין באופן שרק מורה פרי הדמיון מסוגל לו, כנראה) משתף אותה בכך שגם לחייו עומד להיכנס תינוק. מעבר לכך שהעלילה קולחת והספר כתוב בשפה נעימה ולא נמוכה או מתיילדת, יתרונו הגדול הוא בעובדה שעל אף ריבוי הספרים בנושא הצטרפות אח חדש למשפחה, מרביתם פונים לילדים צעירים יחסית (לרוב עד גיל 4-5) ואינם נותנים מענה לאחים בוגרים יותר ש"מצפים". אולם ביתרון זה נעוץ גם חסרונו העיקרי של הספר, שכן הרגשות והחששות שמציגה קלמנטיין מתוארים באופן דל למדי, ולא זוכים לפיתוח מספק עבור ילדים בני הגיל המיועד. לאורך הספר חוזרת קלמנטיין, פחות או יותר באותן המילים, על החשש משינוי, אך זה אינו זוכה לפירוט ופיתוח. אין הסבר של ממש מדוע השינוי המשפחתי מפחיד אותה: האם היא חוששת שתזכה לפחות תשומת לב? האם מהצורך להתחלק באהבת הוריה עם אח נוסף? ואולי היא חוששת שכאחות גדולה "בעלת שיקול דעת מצוין", כהגדרת סבתה, יצפו ממנה לקחת חלק בטיפול בתינוק ויטילו עליה שלל מטלות? הספר אינו נותן תשובה ולא מייצר די נקודות להזדהות עם קלמנטיין, שהעמימות סביב חששותיה עשויה להותיר את הילד הקורא בודד עם חששותיו שלו.

חשש מהשינוי הצפוי.  "קלמנטיין והאסיפה המשפחתית" (איור: מרלה פרייזי)לקנות או לא לקנות?

למרות חולשתו של הספר בפיתוח רגשות ומחשבות באופן שיתאים לרמתם של ילדים בני הגילאים להם הוא מיועד, עדיין הייתי מציעה לרכוש אותו, שכן יש בו את הפוטנציאל לתת להורה כלי לפתח עם הילד שיחה על רגשותיו ולהשאיר לו את הפרשנות באשר לרגשותיה של קלמנטיין. זה דורש מעט יותר מאמץ הורי, אבל זה דבר מבורך כשלעצמו, לא?

"קלמנטיין והאסיפה המשפחתית" מאת שרה פניפקר. איורים: מרלה פרייזי. מאנגלית: אסנת הדר. הוצאת מטר. מחיר: 69 שקלים. לבני 7-10 שקוראים בלי ניקוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ