הרשת המפלצתית: כמה ילדים נפגשים עם זרים שהכירו דרך האינטרנט? - ילדים - הארץ

הרשת המפלצתית: כמה ילדים נפגשים עם זרים שהכירו דרך האינטרנט?

מחקר חדש מגלה שאחד מכל 12 ילדים באירופה נפגש בפועל עם מישהו שהכיר דרך הרשת. מפתיע? לא אם תשאלו את יצחק קדמן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פייסבוק תפס לא מעט כותרות קשות שקשורות לילדים בחודש האחרון: נער התאבד לאחר שהוקנט באתר, ילדה בת 12 נאנסה על פי החשד על ידי נערים שהכירה בפייסבוק, תלמידים מקללים מורים על הוול שלהם ואין צורך להוסיף.

מעשים מגונים וטרור בפייסבוק: מי מגן על הילדים?

השבוע פורסמו תוצאות מחקר שנערך על ידי "(London School of Economics  (LSE" בשיתוף עם האיחוד האירופאי. המחקר הקיף למעלה מ-25,000 ילדים ובני נוער בגילאי 9-16 והוריהם, ב-25 מדינות באירופה, ובדק כמה זמן ביום ילדים נמצאים מול מחשב, מול אלו סוגי אתרים ועד כמה הורים מעורבים בתכנים אליהם הילדים נחשפים דרך הרשת.

בין הממצאים העיקריים במחקר עולה ש-60% מהילדים ובני הנוער עושים שימוש יומיומי ברשת, כשרובו נעשה בבית. רוב השימוש, כך בכל אופן לפי דיווח של הילדים, הוא לצורך שיעורי בית (85%), משחקים (83%), צפייה בקליפים (76%) והעברת מסרים (62%). ל- 59% מהילדים יש פרופיל ברשת חברתית. 

12% מהילדים דווחו שהוטרדו בצורות שונות ברשת. אחד מכל 12 ילדים נפגשו בפועל עם מישהו שאותו הכירו ברשת, רובם טענו כי לא ראו בכך סיכון או מטרד. 14% מהילדים טענו שנתקלו בחומר פורנוגרפי לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. רק שליש מהם טענו שהדבר הפריע להם. 15% מהילדים קיבלו מסרים מיניים מבני גילם. כ- 40% מהילדים שהוטרדו על ידי מסרים מיניים, מצאו פתרונות טכנולוגיים למחוק או לחסום פניות שכאלה.

ואיפה ההורים במחקר? 40% מההורים שילדיהם נחשפו למסרים מיניים, טענו שלא ידוע להם על כך. 61% מההורים שילדיהם נפגשו עם אדם זר בעקבות הכרות ברשת, גם לא ידעו מזה. רק כרבע מההורים (28%) ציינו שהם עושים שימוש בתוכנות סינון או מעקב. רוב גדול של ההורים (85%) משוכנעים כי הם מסוגלים לסייע לילד להתמודד עם תכנים בעיתיים. 29% מהילדים, אגב, טענו שהם מתעלמים מההורים בעת שימוש באינטרנט.

נחזור לנתון שהוצג פה כבר: אחד מכל 12 ילדים נפגש בפועל עם מישהו שהכיר דרך הרשת. מדובר בנתון מפתיע ובהחלט כבד משקל. המחקר נעשה בלמעלה מעשרים מדינות באירופה, ונחשב לגדול מאוד בהיקפו. מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, סיפר לעכבר העיר אונליין ש"לא מדובר בנתון מפתיע, עם זאת מדובר בנתון מאוד מדאיג. מה גם שיש לזכור שלא מובן מאליו כי כל הילדים ספרו את האמת על פגישותיהם עם זרים דרך הרשת. בסקר דומה, אך מצומצם, שערכה המועצה לפני חמש שנים, התגלו נתונים דומים הן לגבי היקף המעורבות של ילדים בגלישה באינטרנט, והן לגבי הפערים הגדולים בין תפישת ההורים לתפישת הילדים באשר לסכנות ברשת ולגבי מעורבות ילדיהם בתכנים בעיתיים".

המועצה לשלום הילד קוראת לערוך גם בישראל מחקר מקיף ומעמיק כמו זה, ומבקשת מספקי האינטרנט לקדם הצעת חוק שיזמה בעבר המועצה, אשר יחייב אותם להציע להורים תוכנות חסימה חינם לפי בחירתם ברמות סינון שונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ