שישו ושמחו: דגלי שמחה תורה מתנוססים במוזיאון ארץ ישראל - ילדים - הארץ

שישו ושמחו: דגלי שמחה תורה מתנוססים במוזיאון ארץ ישראל

תערוכה חדשה במוזיאון ארץ ישראל מציגה דגלי שמחת תורה ייחודיים ונדירים משנות ה-40 עד לשנות ה-90 של המאה הקודמת - היכונו להקפות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דגל שמחת תורה, על כל הסמליות הטבועה בו, מהווה עבור משפחות רבות, ובמיוחד עבור הילדים, ביטוי של חגיגיות. ואין זה פלא, הלוא במקורות היהודיים יום חג שמחת תורה הוא חגם של הילדים, כשהדגל מילא ועדיין ממלא תפקיד חשוב עבורם.

» אירועי סוכות 2011 - לכל האירועים, טיולים, אטרקציות לילדים, הופעות וכל מה שצריך לדעת» הדגלים של שמחת תורה במוזיאון ארץ ישראל- לכל הפרטים» אירועי חינם לילדים בסוכות» לאן מטיילים בסוכות?

כזכור, דגלי שמחת תורה נועדו לשתף את הילדים בחגיגות סיום מחזור שלם של קריאה בתורה, הנחגג ביום השמיני של חג הסוכות, ולשלבם בהקפות בהן המבוגרים נושאים בידיהם ספרי תורה. צבעוניות הדגלים, אשר בראשם מתנוסס תפוח עץ ובתוכו נעוץ הנר, כמיטב ההווי היהודי, הפכו את הדגל למשאת נפשם של הילדים עד היום, גם בגרסאות מעודכנות יותר.

בתערוכה חדשה ומיוחדת במוזיאון ארץ ישראל, המתאימה לילדים מגיל ארבע ולכל בני המשפחה, יוצגו דגלים מתקופות שונות, כולם מעוטרים במוטיבים מן המסורת היהודית והארץ ישראלית, שבהם ניתן למצוא דגלים שנוצרו בארץ בתקופות שונות, משנות ה־40 עד לשנות ה־90 של המאה הקודמת. כבר בכניסה יונף ברחבי המוזיאון דגל ענק, הגדול מסוגו בעולם, שיכניס את הילדים לאווירה החגיגית.

במהלך הסיור בתערוכה יוכלו הילדים לקבל מושג על ההקשר התרבותי וההיסטורי ועל שלבי התפתחותם של הדגלים ויתוודעו לסיפורים המרתקים העומדים מאחורי כל אחד ואחד מהם. למשל, ניתן לבחון דגל נדיר במיוחד שהודפס בשנת 1902 בבלרוס, או דגל שנוצר בשנת העשור למדינה ומתאר את עבודת האדמה, חיילים וסמלי צה"ל, כתחליף לתיאור המסורתי של ארון קודש. ואפשר גם להביט בדגל עם ציור של פופאי, כדוגמה להשפעת המדיה החזותית על הדגלים בשלהי המאה ה־20.

האנשים והסיפורים מאחורי הדגלים

אוצרת התערוכה ניצה בהרוזי ברעוז מספרת כי מאחורי כל דגל מסתתר סיפור ייחודי. כך למשל בדגל משנת 1958, מהאוסף של אריה רייכמן מתל אביב. בדגל זה ניתן לראות את השילוב בין מוטיבים מסורתיים כמו לוחות הברית למוטיבים ציוניים, דבר שמדגים כיצד חינכו בשנים הללו את הילדים והנוער ליישוב הארץ ולעבודת האדמה וגם לעמידה צבאית איתנה. הדבר מתבטא בדגל נוסף, שנעשה בשנות ה־40 ונמצא גם הוא באוסף של רייכמן. זהו אחד הדגלים המוקדמים שנשמרו בארץ, והוא מבטא את הזיקה לספר התורה יחד עם הזיקה לעבודת האדמה בארץ. הנער משקיף על העמק החרוש על רקע שמים זרועי כוכבים ואפריון הנושא כתובת החוזרת ונשנית בדגלי שמחת תורה המסורתיים שנוצרו בישראל: "כי מציון תצא תורה".

תורה ועבודה. מתוך האוסף של אריה רייכמן

מהאוסף של הצייר צבי לבני ושל מוזיאון ארץ ישראל מגיע דגל משנות ה־50 שבו מאוירים ילדים וילדות לבושים בגדי חג, חגים במעגל סביב ספר התורה, בריקוד הדומה יותר לריקוד ההורה הישראלי מאשר לריקודי ההקפות המסורתיות.

בדגל מסוף שנות ה־60 של חיים גרוסמן מתל אביב, שנוצר לאחר מלחמת ששת הימים, מופיעות בדגלים דמויות חיילים ברוח התקופה שכולם חובקים את ספר התורה כשברקע הכותל המערבי.

יותר הורה מאשר הקפות. מימין: מתוך האוסף של צבי לבני. משמאל: מתוך האוסף של חיים גרוסמן

האוצרת בהרוזי ברעוז מציינת במיוחד שני דגלים שיוצגו בתערוכה. הראשון הוא דגל שהודפס בבלרוס בשנת 1902, ששייך לאוסף של משפחת גרוס מתל אביב. בדגל מוצגים מנהיגי הציונות הרצל ונורדאו ולצדם סמלי מדינת הלאום, ואף על פי שהדגל יועד לילדים, ניתן לראות עד כמה המוטיבים המקשטים אותו מבטאים את הרוח שאפפה באותה תקופה את עולם המבוגרים ומשנים את ייעודו של הדגל, שבמקום שיוצגו עליו ארון קודש וספר תורה, עומד בסימן לאומי־ציוני.

מנהיגי הציונות. מתוך האוסף של משפחת גרוס

הדגל שהודפס בשנת 1900 לערך באוקראינה מגיע אף הוא מאוסף משפחת גרוס. הכיתוב "זה הדגל שייך לילד..." המתנוסס עליו מדגיש את העובדה כי הוא נוצר במיוחד עבור הילדים - כל ילד יכול היה להוסיף פה את שמו.

במיוחד לילדים. מתוך האוסף של משפחת גרוס

בנוסף לתערוכה יתקיימו במוזיאון פעילויות לכל המשפחה, הכוללות סיור עם חידות ומשחקים, תיאטרון סיפור פעיל על טופלה טוטוריטו, הוא גיבורו הנודע של שלום עליכם, שמזמין את הילדים לסוכתו ומספר להם על חלומו להיות בעליו של דגל שמחת התורה היפה מכולם. בנוסף יוכלו הילדים להשתתף בסדנאות יצירה שבהן יכינו דגל שמחת תורה מיוחד בשיבוץ אבני פסיפס צבעוניות.התערוכה הינה חוויה חגיגית במיוחד שמתאימה לילדים שרוצים ללמוד על המשמעות ועל המסורת היהודית בתקופות שונות, תוך שהם מבינים את משמעות השמחה, ההנאה והצבעוניות שקיימים במוטיב מרכזי אחד.

הדגלים של שמחת תורה במוזיאון ארץ ישראל. 6.10 עד 1.1.12. מוזיאון ארץ ישראל (חיים לבנון 2). מחיר כניסה למוזיאון: 42 שקל מבוגר, כניסה חופשית לילד עד גיל 18; מחיר כניסה למוזיאון הכוללת שעת סיפור, סיור וסדנה: 69 שקל למבוגר, 49 שקל לילד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ