ספרי ילדים: טיול במרחבי הדמיון

בעוד ש"למרבה המזל, החלב" של ניל גיימן מציע עולם יומיומי מתובל בדמיון נפלא, "אליס בארץ הפלאות - הנפילה לתוך מאורת הארנב" מציג צבעוניות מוגזמת ועומס עיצובי מעיק

מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר

אמא בנסיעת עבודה, אבא נשאר לטפל בילדים והיקום כמעט קורס לתוך עצמו. מילולית. נשמע כמו סרט ליגה ג' עם סטיב מרטין, נכון? משהו מסוג הטקסטים השמרניים סטייל אמא היא סופר-וומן שיודעת הכל ומחזיקה את העולם על כתפיה החינניות ואבא הוא גולם-איש שמסוגל אמנם לנהל חברת ענק אבל לא לאסוף את הגרביים שלו ובטח לא לדאוג לילדים במשך יומיים. אז זהו - שבדיוק להפך! "למרבה המזל, החלב", ספרו החדש של ניל גיימן, הוא שיר הלל ליכולתו של האב להיות הורה נוכח ומשמעותי, לנהל את העניינים באופן יעיל ונינוח ולתבל פעולות יומיום משמימות במנה גדושה של דמיון והומור.

» סרטים מומלצים לצפייה משפחתית

לא כל האבות אותו דבר

את הספר כתב גיימן, לדבריו בהקדמה, קודם כל כתשובה לעצמו. לפני כעשרים שנה פרסם ספר בשם "היום שבו החלפתי את אבי בשני דגי זהב" ובו מוצגת דמות אב פסיבית ומגוחכת השקועה בקריאת העיתון בעת שהעולם מתהפך סביבה. האב של "למרבה המזל" הוא דמות הפוכה לגמרי - למרות שגם אותו מוצאת ראשית הסיפור כשהוא יושב בכורסה וקורא עיתון, הרי שאנו נוכחים מיד כי תוך כדי קריאה הוא קשוב ומעורב בכל המתרחש בבית. כאשר אם המשפחה יוצאת להרצות בכנס על לטאות ומשאירה אותו עם הוראות הפעלה לבית ולילדים הוא עוקב אחריהן, אך גם מגלה תושייה ויוזמה ברגעי משבר ובעיקר מתבל הכל בשעשועי דמיון פרוע. כך, כאשר נגמר החלב, הוא יוצא למכולת וחוזר עם קרטון חלב ועם סיפור דמיוני ומוטרף על ההרפתקאות המופרכות שעברו עליו בדרך ובגללן אחר מעט הביתה: הוא נפגש עם חייזרים ירוקים שמנוניים ששואפים לקבל בעלות על כדור הארץ ולהחליף את כל המדינות והעצים במזכרות פלסטיק צבעוניות, משכנע פיראטים לאפשר לו ללכת על הקרש, ניצל ברגע האחרון בעזרתה של פרופסור סטֶג - דינוזאורית אקדמאית בכדור פורח - שלוקחת אותו לשלל הרפתקאות במכונת הזמן שהמציאה. בניסיון להשיבו הביתה, הוא משכנע קניבלים בג'ונגל לוותר עליו כארוחה הבאה ועוד. כל זאת תוך ביצוע מניפולציות על רצף הזמן-חלל, והכל כדי לחזור הביתה עם קרטון חלב לארוחת הבוקר של ילדיו.

סיפור הרפתקאות מלא קסם. "למרבה המזל, החלב" אחד הדברים הנפלאים בספר הוא האופן בו טווה האב סיפור דמיוני לגמרי המהווה מעין בריחה לרגע ממשפחתו ומחיי היומיום שלה, אשר בו בזמן משובץ בשלל דמויות ופרטים המעידים על היכרותו ואהבתו לאותה משפחה ועל האופן בו העולם האסוציאטיבי שלו נטוע בתוכה: דמותה של סטג, המדענית הדינוזאורית, היא מחווה מקסימה לדמות האם (חוקרת לטאות, כאמור) וניכרת בה אהבתו אליה והערכתו הרבה לכישוריה ועשייתה המקצועית, סוסי הפוני והערפדים המופיעים בסיפור הם שני אייקונים החביבים במיוחד על בתו (כולל ניסיון לתקוע סיכה בבלון הרומנטיזציה שהיא עושה לבחורים נאים שאיש לא מבין אותם) וכמובן - האופן שבו הוא מציג, ובעצם מגדיר עצמו, לפני שלל היצורים שהוא פוגש כ"אב אנושי" אומר הכל. זהו ספר משובב נפש, רצוף רגעים בהם תצחקו בקול ומכל הלב, ילדים והורים גם יחד. האחרונים ימצאו בו עניין מיוחד, שכן נראה כי גיימן הוליד אותו מתוך ההבנה שהדמיון הפרוע ביותר יכול לצמוח על הקרקע של חיי היומיום השגרתיים והאפורים, אם רק שמים לב הן לפרטים הקטנים שבהם והן לפרטים האנושיים המקיפים אותנו ומונעים מהרצון לדאוג להם, לשמח אותם ולהעשיר את עולמם, מבלי לאבד את עולמנו הפנימי.

דמיון פרוע בחיי היומיום האפורים. "למרבה המזל, החלב"

» "למרבה המזל, החלב", מאת ניל גיימן, אייר סקוטי יאנג. ידיעות ספרים  - הוצאת הכורסא. 120  עמודים. מחיר: 58 שקלים. עושר מוגזם לעומת גיימן, שמצליח לקחת פרטי יומיום בנאליים ומוחשיים מאוד ולברוא מהם עולם פנטסטי, העיבוד של ג'ו רטינגן וצ'רלס נורנברג ל"אליס בארץ הפלאות" עושה את ההיפך ממש. זהו ספר שמטרתו לחשוף פעוטות לעולם הצבעוני והמשוגע שברא לואיס קרול ושהפך מכבר לקלאסיקה. למרבה הצער עושר הדמיון נזנח בו לטובת טקסט מדולל ומעוקר, המתאפיין בחיתוכים גסים וקפיצות מלאכותיות מסצנה לסצנה, בעוד שהצד הוויזואלי מודגש לעייפה עם דפים גדולים מידי (בוודאי בהתחשב בקהל היעד בעל הידיים הקטנטנות שאוהב לדפדף בכוחות עצמו), צבעוניות מוגזמת ומעיקה ונוכחות מאסיבית לתופעה המציקה של הגדלת מילים וגיוון פונטים, לעיתים בלא כל קשר לטקסט עצמו. בנוסף, העובדה שהספר מוגדר בידי יוצריו ככזה שנועד לילדי הגיל הרך (גילאי 3-6) מעוררת חשד כי החשיבה שמאחורי הגרסה הזו הינה מסחרית בעיקרה, ולמחבריה אין היכרות עמוקה עם קהל היעד. מרבית הילדים בגילאים הללו הם בעלי דמיון עשיר ומפותח משלהם ויקבלו בהנאה והשתאות גם סיפורים "משוגעים" ומורכבים. לכן אין צורך לקצר, לקצץ ולקשט עבורם את אליסה ומוטב לכבדם בספר המקורי, על אף אורכו, ולהקריא אותו בהמשכים לפי מידת סבלנותם. שכן על אף שאליסה מתלוננת על קיומם של ספרים חסרי תמונות, הרי שההרפתקאות שטווה לה לואיס קרול מוכיחות בדיוק את ההיפך - הדמיון הוא הצייר הטוב ביותר. 

צבעוניות מוגזמת בעולם משוגע. "אליס בארץ הפלאות - הנפילה לתוך מאורת הארנב"

» "אליס בארץ הפלאות - הנפילה לתוך מאורת הארנב", עיבוד של ג'ו רטינגן וצ'רלס נורנברג לספרו של לואיס קרול. ידיעות ספרים - הוצאת פן. מחיר: 64 שקלים.

» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ