ספרי ילדים: חברים כן בוחרים

שלושה ספרים חדשים מספקים נקודות מבט מרעננות על חברויות הכי טובות, על האופן בו ילדים מתבוננים על החיים ועל כך שקרבת דם לא בהכרח מייצרת קרבת נפש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדרדסית חוזרת מהגן בפנים נפולות. היא וה-BFF רבו על הנדנדה והן ברוגז. לעולמים! למחרת, כשאני שואלת עם מי שיחקה היום, היא מסתכלת עלי במבט תמה - ברור שהן שיחקו יחד כל היום והויכוח מאתמול הוא כבר היסטוריה רחוקה.

» סרטים מומלצים לצפייה משפחתית» אופים עם ילדים: חטיפי גרנולה ממכריםחברות בין ילדים היא שדה קרב וזירה פוליטית בזעיר-אנפין. על מגרש המשחקים הם מחדדים את כישוריהם החברתיים, כורתים בריתות ומפרים אותן, רבים ומשלימים וכל אירוע שכזה מוכתר מיד פסגת האושר או אסון קולוסאלי. גם פוזי, גיבורת "הנסיכה פּוזי והמתנה המושלמת", מאת סטפני גרין, חווה את הקשיים, ההכעסים, השמחה וההשלמה שבחברות. זהו הוא הספר השני בסדרה העוסקת בחייה ובחוויות היומיום של פוזי, תלמידת כיתה א' רגישה ועשירת דמיון. הפעם פוזי חווה קנאה בין חברות: מיס לי, מורתה האהובה, חוגגת יום הולדת, ופוזי משקיעה תשומת לב ומחשבה רבה במתנה ראויה שתביע כראוי את אהבתה. היא בוחרת בחמישה ורדים שגידלה בגינתה ומביאה אותם לכיתה בגאווה רבה. אלא שרגע לפני הענקת המתנה, מגיעה חברתה ניקי ונותנת למורה זר גדול ומרשים פי כמה. פוזי מרגישה שהזר שלה קטן ועלוב לעומת זה של ניקי, היא מחביאה אותו בתיקה בעצב ובכעסה מעליבה את חברתה ניקי ונותרת בודדה. זהו ספר חינני ועדין, שבסופו לומדת פוזי שיעור חשוב הן על ערכה של מתנה הניתנת בכוונה ובאהבה, והן על ערכה של חברות אמיתית, חשיבותה בחיינו וכוחה לגבור על כעסים, עלבונות והתקטננויות.

» הנסיכה פוזי והמתנה המושלמת", מאת סטפני גרין. הוצאת כתר וכנפיים, 89 עמודים. מחיר: 54 שקלים.

כל משפחה עקומה בדרכה

כוחה של חברות אמיתית ניצבת גם בלבו של הספר "החברים של אדם", בו עוסקת אורה קרופניק בתחושה שיש לרבים מאיתנו, החל מילדות ולאורך חיינו הבוגרים, שבבית החברים או השכנים הכל מתנהל על מי מנוחות, ורק המשפחה שלנו קצת עקומה. אדם הוא בן יחיד שחש בודד ומוזנח - אביו החל להצליח בעבודתו ומרבה בנסיעות עסקים לחו"ל, בעוד אמו עובדת שעות רבות כאחות אחראית במחלקת ילדים. כך אדם נותר לבדו במשך שעות וימים, וגם כשהוריו לצדו הוא ממשיך לכעוס ולהתקפד בשתיקתו. כמה היה שמח לו היו לו אחיות קטנות ורעשניות כמו לחברו דניאל. אלא שלדניאל צרות משלו - אביו נעדר מהבית עד השעות הקטנות של הלילה לרגל עסקים מפוקפקים ומסתוריים, דבר שגורם לריבים בלתי פוסקים בינו לבין אמו של דניאל, הנאלץ לשאת בעול אחזקת הבית והטיפול בשתי אחיותיו. גם נוגה, הילדה שאדם מאוהב בה, נאלצת לטפל באחותה, המתקשה להסתגל למסגרת ולדרישות של כיתה א' ומבלה כל הפסקה כשהיא מתחבאת במקום אחר ברחבי בית הספר, בעוד נוגה מחפשת אחריה ומטפלת בה במצוות הוריה והיועצת, וכורעת תחת נטל האחריות.

קרופניק מתארת בדיוק רב את האופן בו ילדים מתבוננים על החיים, תוך שילוב מבלבל של אגוצנטריות ילדית מצד אחד ותחושת אחריות על הסביבה כולה מצד שני, כשאת הכל עוטפת הרגשה של חוסר אונים וקוצר יד בהשפעה על המציאות. כך דוחפים הבלבול והמצוקה הרגשית את אדם ודניאל למבצע ריגול אחרי אביו של האחרון, בו הם ומסתבכים עד מעל הראש באופן כמעט בלתי הפיך כמעט. במקביל, על אותו כר רגשי טעון נובטת גם אהבת הנעורים הראשונה של אדם ונוגה. זהו ספר מותח, רגיש ומעורר הזדהות, שירתק את הילדים ויעניק להם חומר למחשבה ומעט פרופורציות על משפחתם שלהם.

"החברים של אדם", מאת אורה קרופניק. הוצאת דני ספרים, 157 עמודים. מחיר: 58 שקלים.

להתחבר עם סבתא

אם "החברים של אדם" נוגע בפערים שבין חברות למשפחה, הרי שהספר "החברה שלי ליה", מאת אילנה לאור, עוסק במתח של חברות עם בני המשפחה, בהתהוות המרקם העדין של היחסים המשפחתיים. כך מודגשת הנקודה הכואבת והמושתקת בדרך כלל, שהעובדה כי יש לנו קרבת דם לאדם מסויים, לא מייצרת באופן אוטומטי קרבת נפש כלפיו. כשליה הקטנה נולדה, סבתא שלה חיבקה אותה באהבה והרגישה שנולדה לה חברה טובה. אלא שהתחושה הזו איננה הדדית - ליה בוכה כאשר סבתא מגיעה ומסרבת לשחק עמה או להשאר איתה לבד. זאת למרות, או אולי בגלל, המשחקים, הריקודים והשעשועים שסבתהּ מציעה לה. עם הזמן לומדת סבתא להנמיך את הווליום ביחסיה עם ליה, ולאפשר את התרחשותה של היכרות אנושית איטית ואורגנית שאינה תלוית קרבת דם, ואילו ליה לומדת להכיר את סבתא ללא רעשי רקע וליצור עמה אינטראקציה שמתאימה ונעימה לשתיהן. בסופו של דבר בונות השתיים חברות אמיתית, כזו שמושתתת על היכרות עמוקה ותחומי עניין משותפים, ומאפשרת גם גבולות ונפרדוּת.

"החברה שלי ליה", מאת אילנה לאור, איירה הלה חבקין. הוצאת גוונים, 19 עמודים. מחיר: 55 שקלים.

» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ