ספרי ילדים: מדריך מופלא לתקשורת רגשית

בעזרת איורים מקסימים והסברים משעשעים, "ספר הרגשות הגדול" עוזר לדבר עם הילדים על כול סוגי הרגשות, ולבנות איתם ערוץ תקשורת חדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"כשהייתי בן 14, אבי היה כל כך בור וטיפש עד שלא יכולתי להימצא בחברתו. כשהגעתי לגיל 21, נדהמתי לראות כמה הזקן למד ב־7 שנים". (מארק טווין)

דמיינו אחר צהריים שגרתי בבית משפחה ממוצעת. הילדים שרועים מול הטלוויזיה, צופים בסדרה מצוירת כלשהי - מסוג הסדרות בהן הגיבור מנהל חיים של ילד ממוצע, אבל נראה כמו עכבר/ חתול/ ארנב שהולך על שתיים. כמו בכל פרק, גם הפעם נקלע היונק האנושי שלנו לצרה כלשהי ומנסה להסתיר מהוריו את ההסתבכות התורנית. כמו תמיד, העלילה מסתיימת בכך שהוא יושב עם האם/האב על כוס שוקו חם, שוטח בפניהם את האמת כולה וזוכה לעצה שמסדרת הכל בהינף יד, לחיבוק חם ולנענוע ראש יודע כל המלווה במשפט סטייל "אם רק היית מספר לנו מהתחלה - הכל היה מסתדר מיד". הו, חושב לעצמו הצופה הצעיר, שיעור חשוב למדתי היום. מעתה והלאה אשתף את הורי הנפלאים בכל קושי והם יאמרו את הדבר הנכון וישלפו מיד פתרון אופטימלי, וגם כוס שוקו חם.

» חדש על המדף: עוד ספרי ילדים מומלצים» חורף חם: מרכזיות מומלצות באזור המרכזקאט למציאות. מהיום בו אנו הופכים להורים, מוטלת עלינו האחריות לדבר עם הילד על הדברים החשובים בחיים: זהירות בדרכים, תזונה נכונה, סקס, סמים, מוות וחרמות בפייסבוק. אבל את ספר ההוראות לשיחות הגורליות האלה לא מחלקים ביציאה מהתינוקיה, ויותר מידי פעמים ההכרה שאתם המבוגר האחראי נוחתת ברגע הכי פחות מתאים ומשאירה אתכם אובדי עצות: מה לומר? איך להתנסח? ובעיקר, כיצד לטעת בילד את התחושה שאתם מקשיבים לו, מבינים אותו ושהוא יכול לפנות אליכם בכל שאלה או קושי?

"ספר הרגשות הגדול" מאת מרי הופמן הינו מחכים ומשעשע, וישמש כלי מוצלח ביצירת ערוץ תקשורת פעיל ופתוח בינכם לבין ילדיכם כבר מגיל צעיר ממש. בכל אחד מעמודיו מתואר רגש אחר במילים, ובעיקר באיורים צבעוניים הפורשים קשת של אירועים ואינטראקציות אנושיות הקשורות באותו רגש. אלו כוללים אירועים משני חיים דוגמת הולדת אח, מעבר לעיר חדשה או מוות של אדם או חיה היקרים ללב, כשהקורא מתבקש להוסיף עליהם התנסויות רגשיות משלו: מה מעציב אותי? מה משמח, מרגיע, מכעיס ומאכזב? אילו תחושות אני חווה, בנפש ובגוף, בעקבות רגש כזה או אחר? כיצד הוא משפיע על יחסי עם הסובבים אותי ואיך אוכל לזהות ולהבין את רגשותיהם שלהם?

זוהי פלטפורמה נפלאה לשיחה כנה על עניינים שברומו של העולם הפנימי ולגילויים מפתיעים: תתפלאו לגלות כמה פשוט לשמח את הילד שלכם ("חיבוקים משמחים אותי. וגם בלונים אדומים", אמרה לי הדרדסית הפרטית), מה מסקרן אותו (איך מכינים גבינה צהובה? באמת?), מה מפחיד אותו וכיצד אתם יכולים לצקת בו בטחון, שלא לדבר על קשיי יומיום עמוקים יותר הצפים באופן טבעי מתוך האינטראקציה משרת הביטחון ומאפשרים נגיעה. מנגד, הילד ילמד להכיר אתכם כבני אדם ולא רק כהורים: הוא ישמע בפליאה שגם אתם נהנים להשתטות ויהנה לשמוע על שטויות שעשיתם בגילו, ישמח לדעת שהוא אחד הדברים שהכי משמחים אתכם (ולפעמים גם הכי מרגיזים, ושככה זה במערכות יחסים וזה בסדר), ויופתע מהגילוי שלפעמים גם אתם מתוסכלים או עצובים, ושממרום גילכם יש לכם כמה רעיונות לא רעים שיעזרו גם לו בהתמודדות עם רגשות שכאלו. זהו ספר שמומלץ לקרוא בו לאט או בחלקים ויותר מפעם אחת. שימו לב איך התקשורת הנוצרת סביבו תשתנה מפעם לפעם ומילד לילד, אך תמיד תהייה מהנה ומחכימה, ותתרום דבר מה חדש לקשר ביניכם.

"ספר הרגשות הגדול" מאת מרי הופמן, אייר רוס אסקוית'. הוצאת ידיעות אחרונות, 62 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ