קריאה חתרנית

שני ספרי ילדים לא קונבנציונליים. אחד יעורר סקרנות לגבי ההיסטוריה המשפחתית, ושני יעודד שאילת שאלות מעמיקות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הספר הפרויקט של מיכל
"עושים שורשים. "הפרויקט של מיכלצילום: איור ועיצוב כריכה

ביום ראשון (ל' בשבט) חל יום המשפחה - תמונות משפחתיות מחויכות קושטו בנצנצים/עלי שלכת/חלוקי נחל ונתלו בגנים ובבתי הספר על לוחות שכותרתם "משפחתי ואני". אלא שברוב המקרים התמונות הללו נותרות בגדר פוסטרים חינניים ויום המשפחה אינו משמש ליצירת דיון משמעותי עם הילדים על מהי המשפחה עבורם ועל מורכבות היחסים בין הדמויות השונות בה, האור, האפלה והדבק שביניהן.

» ספרי ילדים
» הצגות ילדים
» מבשלים על ילדים
» מה עושים עם הילדים בסופ"ש

"הפרויקט של מיכל" / אורה קרופיק 

דווקא מהחומרים הללו, שעליהם ממעטים כל כך לדבר עם ילדים, עשוי ספרה החדש של אורה קרופיק, "הפרויקט של מיכל". מיכל, תלמידת כיתה ז', מתמודדת עם סדר יום עמוס האופייני לבני גילה – לימודים, חוגים, משפחה, חברות ואהבה ראשונה. לכן כשהמורה מטילה עליה לכתוב עבודת שורשים משפחתית, היא רואה בכך מטלה נוספת וחושבת שזו תהיה עבודה קצרה ומשעממת. מה כבר יכול להיות מעניין במשפחה קטנה ורגילה כמו שלה? אלא שהמעבר של סבתהּ המזדקנת לדיור מוגן מעיר מרבצו סוד משפחתי אפל מן העבר, ודוחף את מיכל לחקירה מעמיקה המלמדת את כל בני המשפחה דברים חדשים ומפתיעים על עצמם ועל הקרובים להם, ואף משנה את חייהם. ממערכות יחסים שדומותיהן מתחוללות כמעט בכל בית, רקחה קרופיק סיפור מותח ומושך שבלבו הגילוי המסעיר שחווה כל אדם בראשית התבגרותו, עת הוא מבין כי הוריו וסביו אינם רק הורים וסבים, אלא גם אינדבידואלים עם פצעים, סודות וחלומות משלהם. זהו ספר שיסחוף את הקוראים הצעירים עד סופו המרגש, ויעורר בהם רצון לדעת יותר לא רק על משפחתה של גיבורת הסיפור, אלא גם על משפחותיהם שלהם.
מה: "הפרויקט של מיכל" מאת אורה קרופיק, הוצאת דני ספרים, 140 עמ'.
מי: לגילי 13-9.
כמה: 78 שקלים.

משפחה זה מרגש. "הפרויקט של מיכל"צילום: איור ועיצוב כריכה

"מאה ושש דרוריות חביבות" / סמואיל מרשק ודניאיל חארמס

האינדבידואליות ושימורה בתוך היחד העסיקו את סמואיל מרשק ודניאיל חארמס, סופרים  שפעלו ברוסיה בראשית המאה שעברה, שסיפורם לפעוטות "מאה ושש דרוריות חביבות" ראה אור באחרונה בעברית, בתרגומה של עינת יקיר. זהו סיפור מלא חן על מאה ושש ציפורי דרור החיות יחדיו בסימביוזה משפחתית מאושרת ועושות הכל יחד – מנקות, מבשלות, מנגנות, מטיילות וישנות, אך כל אחת מהן לוקחת חלק שונה בעשייה ועושה זאת בסגנונה היא: "זו מערבבת, זו מנגבת, זו מצננת, זו ממתינה. זו בודקת, זו מחלקת, זו מלקקת, זו מפנה". איוריה הצבעוניים ומלאי החיים של הילה חבקין מוסיפים עוד נדבך לאיזון בין הפרט לכלל שמבטא הספר, שכן בכל כפולת עמודים מצויירות הציפורים כשהן לבושות בבגדים באותם גוונים, אך כל אחת מהן לובשת אותם בדוגמה וסגנון אחרים, מה שיוצר הרמוניה וויזואלית, לצד מגוון חזותי מעניין ומעורר. התרגום של יקיר הוא חגיגה של עברית קלילה, עשירה ומחורזת היטב שתגרום לפעוטות להתאהב בציפורים הפעלתניות, ואילו העובדה ששיר הלל כזה ל"אני" שבתוך ה"אנחנו" נכתב תחת שלטונם של לנין וסטאלין מאיר את הספר באור חתרני ומסקרן, שימשוך גם את לבם של ההורים המקריאים.
מה: "מאה ושש דרוריות חביבות" מאת סמואיל מרשק ודניאיל חארמס, תרגמה: עינת קידר, איירה: הילה חבקין, הוצאת עם עובד.
מי: לגילי 4-2.
כמה: 68 שקלים.

קשה שלא להתאהב. "מאה ושש דרוריות חביבות"צילום: איורים: הילה חבקי�

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ