בייבי בוק: 7 ספרים מומלצים לפעוטות

הם עוזרים להתפתחות השפה והתקשורת, כישורי קשב ואף לריכוז ולמידה. אז מי אמר שאין טעם להקריא לפעוטות ספרים? איגדנו את ספרי התינוקות שאתם חייבים לחשוף בפני הקטנטנים שלכם

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תינוק קורא ספר
קוראים מלידה. ספרי פעוטות מומלציםצילום: Oksun70 | Dreamstime.com

בתי הבכורה הייתה תינוקת עצלנית. היא שנאה לשכב על הבטן ולהרים את הראש, וכל נסיון להשאיר אותה כך יותר מדקה גרר סשן צווחות שהרים את הגג. כאמא טריה וחרדתית, ניסיתי באלף ואחת דרכים לגרום לה להתעמל קצת, אבל כולן נכשלו. יום אחד העמדתי מולה את "מעשה בחמישה בלונים", התחלתי להקריא והפלא ופלא, הגברת הצעירה שכבה על הבטן והרימה את ראשה בעניין מתחילת הסיפור ועד סופו.

» ספרי ילדים
» הצגות ילדים
» מבשלים על ילדים
» מה עושים עם הילדים בסופ"ש

הורים רבים חושבים שאין טעם להקריא סיפורים לתינוקות, כי "הם ממילא לא מבינים", אבל האמת היא שאין טעות גדולה מזו. לספרים תפקיד חשוב בהתפתחות השפה והתקשורת, כישורי הקשב, הריכוז והלמידה, וכאמור - אפילו שרירי הכתפיים יוצאים נשכרים. אבל מה מקריאים לקטנטנים? עוד פעם "איה פלוטו" ו"תירס חם"? אז זהו, שלא רק. יש בחוץ מבחר מרשים של ספרים לקטנטנים, ממנו ליקטנו עבורכם כמה מוצלחים במיוחד.

קטני קטנים / מיריק שניר 

הטקסטים הקצרצרים והמתנגנים של מיריק שניר ירתקו בצליליהם את הקטנטנים, ויהוו כניסה ברגל ימין לעולם הספרות כבר בגיל חודשים ספורים. אפשר לדקלם או לשיר אותם, ואף להוסיף תנועות ידיים וגוף שיהפכו את ההאזנה לחוויה רב חושית. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

נכנסים לעולם הספרים. קטני קטניםצילום: יח"צ

בוא אלי פרפר נחמד / פניה ברגשטיין

אסופה של עשרה משיריה של פניה ברגשטיין- מלכת הפעוטות של ספרות הילדים העברית. השירים הקצרצרים, בני ארבע עד שמונה שורות, עוסקים בחן רב בנושאים יומיומיים מחייו של הפעוט, וכתובים בעברית מקסימה ובו בזמן - יומיומית מאוד. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

קלאסיקה. בוא אלי פרפר נחמדצילום: יח"צ

דגדוגים / דתיה בן-דור 

שירי המשחק והשטות של דתיה בן-דור יעשירו את עולמם של הקטנטנים בהומור, דמיון וצליל, ומקצביהם המתנגנים מאליהם יגרמו להם הנאה רבה אפילו בטרם יבינו לגמרי את תוכנם. הוצאת מודן.

הומור ודמיון - שילוב מנצח. דגדוגיםצילום: יח"צ

העכביש העסוק / אריק קארל 

רובנו מכירים את שמו של הסופר והמאייר אריק ארל מספרו "הזחל הרעב", אולם "העכביש העסוק" הוא ספר מוצלח לא פחות, שמשלב גם כן למידה דרך מגע. הספר המשעשע מפגיש את הפעוט עם חיות המשק על שמותיהן וקולותיהן, וכן מאפשר לו להכיר באופן תחושתי ממש את תהליך טוויית קורי העכביש. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

מכירים את החיות. העכביש העסוקצילום: יח"צ

איפה גברת זרת / שולה מודן ואלונה פרנקל 

ספר משחק המגיע בצירוף בובות אצבע צבעוניות ורכות, ומאפשר להורה ליצור מעין מיני הצגה עבור התינוק, המשלבת שמיעה, ראייה ומגע ומסייעת לו להתוודע לגופו בדרך של דמיון ומשחק. הוצאת מודן.

לומדים דרך האצבעות. איפה גברת זרתצילום: יח"צ

ברכבת יושבת ארנבת / טובה שינברג 

סיפור-משחק המתאים לשלבי הינקות המאוחרים, כאשר משחקי הדמיון הראשונים מתחילים להתפתח, ושורת כיסאות עם כמה בובות נדמית פתאום כהזמנה להרפתקה. האיורים המעוגלים בצבעים רכים שציירה אורה אייל משקפים היטב את המתח המתהווה בנפש הקטנה בין הרצון לגלות את העולם לצורך בתחושת ביטחון מתמדת. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

מספרים ומשחקים. ברכבת יושבת ארנבתצילום: יח"צ

לילה חשוך אחד / אורה איל

זהו ספר אידיאלי לסיפור לפני השינה, בעיקר לבני שנה וחצי-שנתיים שקצת פוחדים מהחושך ואולי גם מתחילים לדמיין שמתסתתרים בו דברים מפחידים. הספר מתמודד עם הפחד בהומור רב אך מבלי לזלזל בו, ובכך מסייע בהפגתו. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

סיפור לפני השינה. לילה חשוך אחדצילום: יח"צ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ