סופר נני: ספרי ילדים מרי פופינס סטייל

כל הורה מכיר את הדילמה שמתעוררת כשרוצים לחזור לעבודה ותוהים מה לעשות עם הילדים? מעון או מטפלת? קבלו שני ספרים שעוסקים בסוגים שונים של מטפלות שהילדים יאהבו במיוחד

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וילובי - משפחה מהספרים עטיפת הספר
פרודיה חריפה ומענגת. עטיפת הספר "וילובי - משפחה מהספרים"צילום: יח"צ

בראשית הייתה מרי פופינס. כילדה צפיתי בסרט בכיכובה של ג'ולי אנדרוז אינספור פעמים, מרותקת לדמות שהופיעה משום מקום והפכה את עולמם של שני ילדים רגילים לסחרחרת של פלאים והפתעות. מאוחר יותר גיליתי שמרי פופינס היא בכלל דמות ספרותית במקור, המככבת בסדרת ספרים שכתבה פמלה לינדן טרוורס. מרי הספרותית מורכבת, אפלולית ומרתקת פי כמה מהדמות הוולט-דיסנית המתקתקה, והיא אינה ניצבת יחידה - דמויותיהן של אומנות ושמרטפיות ומערכות היחסים המורכבות בינן לבין המשפחות בהן הן מטפלות, מרתקות כותבים עד ימינו אלה.

» ספרי ילדים
» הצגות ילדים
» מבשלים על ילדים
» מה עושים עם הילדים בסופ"ש

"מארג' תופסת פיקוד" מאת איילה פישר

ספר חדש ונפלא על שמרטפית מיוחדת. הוריהם של ג'מיימה בת השבע וג'ייק בן הארבע יוצאים ומשאירים אותם עם בייביסיטר חדשה. הם משאירים על המקרר רשימת מטלות מסודרת, וג'מיימה בטוחה כי צפוי לה ערב משעמם ושגרתי. אלא שסדר, שעמום ושגרה הם בדיוק ההיפך ממארג' - השמרטפית הקשישה בעלת השיער הצבעוני והדמיון המשתולל שמגיעה לבלות עם הילדים. היא מכינה סעודה מפוארת שיוצרת בלגן מפואר לא פחות במטבח, הופכת את חדר האמבטיה לענן של קצף, מכינה תחפושות מופרכות מחפצי יומיום, מצילה מסיבת יום הולדת כושלת בעזרת מופע קסמים ומובילה את התזמורת הבית-ספרית בתהלוכה נהדרת. בניגוד למרי פופינס האחראית והאסופה, מארג' מלהטטת ביחסיה עם הילדים על הגבול שבין מבוגרת אחראית לילדה שובבה, ומותירה אחריה בלאגנים איומים ושובל של פרצופים מחייכים. העלילה שופעת ההומור מתיחסת באופן מלא חן וחום לקשר הנוצר בין ילדים בני זמננו, שהוריהם נעדרים מן הבית רוב שעות היום, לבין "המבוגר המשמעותי" בחייהם - המטפלת או השמרטפית, ובכך צובעת את דמותה של האומנת הספרותית בגוונים עדכניים ומלאי חיים.
מה: "מארג' תופסת פיקוד" מאת איילה פישר, איירה אגלנטין סלמן, מאנגלית: מיכל אסייג, הוצאת מטר.
מי: לגילאי 6-9.
כמה: 68 שקלים.

מפתיע ומשעשע. עטיפת הספר "מארג' תופסת פיקוד"צילום: יח"צ

"וילובי - משפחה מהספרים" מאת לויס לורי

אם מארג' היא צאצאתן של אומנות ספרויות רבות שקדמו לה, הרי שהאומנת בספר "וילובי- משפחה מהספרים" היא במידה רבה בדיחה שחורה על חשבונן. לורי נטלה את כל החומרים הקלאסיים המאפיינים משפחות ספרותיות ורקחה מהם פרודיה חריפה ומענגת. ארבעת ילדי משפחת וילובי מנסים ללא הרף להיפטר מהוריהם, על מנת לזכות בכל היתרונות הכרוכים ביתומות ספרותית. במקביל, מנסים ההורים עצמם להיפטר מילדיהם, ולבסוף נוטשים אותם בתקווה שהטבע/הסיפור יעשה את שלו. אז נכנסת לחיי הילדים אומנת המכונה, ובכן, "אומנת", אשר באופן ספרותי להפליא מתאפיינת בתמהיל של קשיחות וטוב לב, ומצעידה את הילדים ואת העלילה בגאון אל הסוף הטוב הצפוי מראש. בעזרת הומור שנון ואהבה קשוחה כלפי רבות מקלאסיקות הילדים של המאה העשרים, מצליחה לורי לעורר בקורא מחשבות על המיתוס המכונה "משפחה נורמלית", על האהבה ה"מובנת מאליה" אך למעשה מורכבת למדי בין הורים לילדים ועל עודף מודעות עצמית כאחד הרוצחים השקטים של האושר והנחת האנושיים. זהו ספר שמשווק אמנם כספר ילדים, אך הנאה מלאה ממנו מצריכה היכרות עם קלאסיקות רבות והבנה של שנינות וסאבטקסט ברמה שמתאימה לבוגרים יותר, מה שהופך אותו לספר מהסוג שקונים לילדים אבל במידה רבה - גם לעצמכם.
מה: "וילובי- משפחה מהספרים" מאת לויס לורי, מאנגלית: מאירה פירון, הוצאת טל-מאי.
מי: לגילאי 11-120.
כמה: 68 שקלים.

פרודיה חריפה ומענגת. עטיפת הספר "וילובי - משפחה מהספרים"צילום: יח"צ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ