"אדם צעיר": עיתונות הילדים עדיין חיה

שפה עשירה, איורים מוצלחים, כותבים מרתקים ונושאים מקוריים ומעניינים. כל אלה ממלאים את הירחון "אדם צעיר" שחוגג החודש את הגליון ה-50

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם צעיר - אינדיאנים
אדם צעיר - גליון אינדיאניםצילום: כריכת העתון

עיתונים, ירחונים וכתבי עת לילדים נתפסים בתרבות העברית כפלטפורמה בעלת חשיבות וערך מזה שנים רבות. למן הקמתו של "עולם קטן", עיתון הילדים הראשון בעברית שנוסד ב-1892 על ידי אליעזר בן יהודה, דרך עיתוני הילדים המפלגתיים של שנות ה-50 ועד ימינו, שינתה עיתונות הילדים את פניה פעמים רבות, אך תמיד נותרה חיה ורלוונטית.

» ספרי ילדים
» האחרים - שני ספרים שמטפלים בנושאים רגישים

» ספרים אהובים שהפכו לסרטים

כיום תוכלו למצוא מגוון רחב של ירחונים וכתבי עת לילדים דוגמת "אצבעוני" הוותיק והאהוב שהשנה ימלאו לו 65, מגזין "עיניים" העשיר והנוצץ, "גלילאו צעיר" המנגיש לילדים עניינים מתחומי המדע השונים, "אותיות" - עיתון הילדים למגזר הדתי-לאומי שייסד אורי אורבך ז"ל ומגזין "ילדי טבע הדברים" העוסק בתחומי טבע, גאוגרפיה ותרבות.

הפעם בחרנו לספר לכם בהרחבה דווקא על עיתון צעיר יחסית, שחוגג החודש (אוגוסט) 50 גליונות לקיומו: ירחון "אדם צעיר". הירחון, המיועד לבני ובנות 12-6, נוסד לפני כארבע וחצי שנים, על ידי נועם שרון - מנהל עיתון "אדם עולם" (העוסק בתחום האנתרופוסופיה), והסופרת והעורכת רינת פרימו, המשמשת מאז כעורכת הראשית של "אדם צעיר".

כשמתבוננים במפת עיתונות הילדים בימינו, הגישה של פרימו ושרון לתחום בולטת מיד כיוצאת דופן למדי - בעוד שמרבית העיתונים מתמקדים בהעשרת הידע והרחבת האינטלקט של קוראיהם הצעירים, "אדם צעיר" פונה יותר לעולם החוויה והרגש הילדי. נושאים ותחושות דוגמת משחקים, סודות, חברויות, יחסים בין אחים, צחוק וחלום - כולם זוכים בו להתיחסות.

כך יראה הגליון ה-50. אדם צעיר - לונה פארקצילום: כריכת העתון

כל גיליון מתמקד בנושא אחד המטופל בו בצורה מקיפה ממגוון זוויות מעניינות ומקוריות, דרך כתבות, סיפורים, משחקים ואיורים. האחרונים משמעותיים במיוחד בעיתון זה ומקבלים בו במה נרחבת, כאשר לכל גיליון מצטרף מאייר אורח, המוסיף רבדים חדשים של אסתטיקה ועניין. תחת שרביטה של העורכת הגרפית מיכל מגן התארחו בגליונות קודמים מאיירים דוגמת לירן הרוש, עינת צרפתי, עדי אלקין, נועה קלנר, איתי בקין ועוד רבים וטובים.

גם בגזרת התוכן ניתן למצוא בעיתון אורחים מעניינים בנוסף על הכותבים הקבועים - כך בגיליון "שפעת" הופיע סיפור פרי עטה של סופרת הילדים מיה מיטב (מחברת הספר "אמא, מה זה עושה?"), בגיליון בנושא "אחים" התפרסם סיפור נפלא של הסופרת והמאיירת תמר הוכשטטר ("מחברת "כרובינה") ועוד.

אורחים מעניינים בכל גליון. אדם צעיר - שפעתצילום: כריכת העתון

העיתון מקדם ערכים של חברות, סובלנות, סקרנות ורגישות לעולם ולחברה הסובבים את הילדים, כל זאת מבלי להיות דידקטי או מטיף אפילו לרגע. בנוסף, ניתן לחוש בו באג'נדה פמיניסטית אינקלוסיבית ונעימה מאוד, בזכות ריבוי של כותבות ומאיירות נשים, סיפורים וכתבות רבים שלהם גיבורות בנות וכן העובדה המשמחת כי בחודשים האחרונים מגדיר עצמו העיתון על כריכתו כ"עיתון לילדות ולילדים".

בנוסף למסרים החיוביים הללו, גם דרך העברתם מוצלחת מאוד - התכנים כולם כתובים בשפה עשירה בגובה עיני הילדים והעיתון נקי לחלוטין מפרסומות. השילוב של שני האלמנטים הללו יוצר מרחב ילדי מכבד ומגונן, בו מתאפשר לקוראים לצלול לתוך עולם של חלומות, סיפורים ודמיונות מבלי להדרש להסחות דעת ו"רעשי רקע", מה שהופך את חוויית הקריאה בו לשלמה וסוחפת מאוד.

התחושה הזו של העיתון כעולם לילדים מתחזקת מאוד לאור העובדה כי המערכת מעודדת מאוד את הקוראים להתכתב עם המערכת וזה עם זה סביב נושאים שעלו בעיתון וקרובים ללבם, ואף מקיימת מפגש שנתי של הקוראים המתרחש מדי חג סוכות ובמרכזו הפנינג עפיפוניאדה, במטרה ליצור סביב העיתון קהילת ילדים חיה ותוססת של ממש.

עולם אחר לילדים. אדם צעיר - טעיםצילום: כריכת העתון

"אדם צעיר" הוא עיתון עשיר ומעשיר שכותביו ועורכיו מבינים, אוהבים ומכבדים את קהלם. הוא מציע תוכן מגוון, איכותי ומרתק, תוך שהוא משמש במה פוריה ונדירה ליצירה ישראלית לילדים בתחומי הכתיבה והאיור, ובית חם לעולמם הפנימי והחברתי של קוראיו. מומלץ בחום!

החל מאוגוסט ניתן להשיג את "אדם צעיר" גם בסניפי סטימצקי במבצע השקה של 35 שקלים לגיליון, כאשר מנוי עולה 47 שקלים לחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ