אביב פנקס: "הקרבה לקהל שלנו זאת הסיבה הכי טובה לקיים מופע"

בגיל 25 השחקנית אביב פנקס כבר סימנה וי על שלוש שנות לימודי משחק, שתי סדרות ילדים ונוער וגם על תפקיד בתיאטרון ותפקיד ב"תאג"ד". בין לבין היא מתכוננת למופע הקיץ של HOT VOD YOUNG LIVE 2. רק נסו לא להתבלבל בינה לבין המעריצים הצעירים

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביב פנקס
רק נראית ילדה. אביב פנקסצילום: לירן מור

"תמיד חושבים שאני צעירה יותר ממה שאני באמת", מודה אביב פנקס, כוכבת הסדרות "פלאשבק" ו"נעלמים". "כשאנשים מגלים שאני בת 25 התגובה שלהם היא תמיד הפתעה. עד היום מבקשים ממני תעודות זהות בכניסה למקומות. לפעמים אני מרגישה שהחוץ לא תואם את הפנים, כי מבחוץ אני יכולה להיראות בת 17, אבל מבפנים אני מרגישה הרבה יותר".

» מופע הקיץ של HOT VOD YOUNG - לכל הפרטים
» החופש הגדול - קיץ 2017 - מדריך האירועים המלא
» אירועי הקיץ מומלצים לילדים
» סרטי קיץ מומלצים לילדים

הרי לכם קטע מיומנה של שחקנית שהיא לא רק כוכבת ילדים ובני נוער, אלא נראית כמו נערה בעצמה. אז נכון, מדובר ביתרון כשאת צריכה לשחק נערה מתבגרת בסדרת נעורים, אבל נראה שיש גם חסרונות: "יש לי פנים של ילדה עם חוויות של אישה צעירה, ולא תמיד אני יכולה לתת ביטוי כשחקנית לחוויות האלה כי באופן אירוני אני לא עוברת כמישהי בת 25", היא מסבירה. "אני מקווה שבקרוב אצליח לפרוץ את הדבר הזה ולגלם גם תפקידים שקרובים לגילי, אליהם אוכל להתאים גם מבחינה מנטלית".

אם לסמוך על המקצועיות והמסירות של אביב פנקס, סביר להניח שזה יקרה די בקרוב. בגיל 25 היא כבר סימנה וי על שלוש שנות לימוד בסטודיו למשחק של יורם לווינשטיין, השתתפה בסדרות ילדים ונוער וגם סימנה וי על עולם המבוגרים עם תפקיד ראשון בתיאטרון בהצגה "הקומה השלישית" בבית לסין וכן הבלחה בדרמה היומית "תאג"ד". עכשיו, רגע לפני שהחופש נגמר, היא מתפנה לעשות קצת כסף כיס במופע הקיץ  "HOT VOD YOUNG LIVE 2"‏, שמאגד כמה מכוכבי סדרות הילדים והנוער של הערוץ למופע קליל וכיפי. קדם פסטיגל, אם תרצו.

"אנחנו מתכננים קאברים לשירים מוכרים בעיבודים מגניבים, יהיו ריקודים מושקעים עם רקדניות מקסימות ובעיקר הרבה פאן וצחוק", היא מספרת בהתלהבות. "זה נותן לקהל הצופים שלנו בבית לחוות את הדבר האמיתי מקרוב. אנחנו יוצאים כביכול מהטלוויזיה ומגיעים ישירות אליהם. זאת הסיבה הכי טובה לקיום מופע כזה, הקרבה לקהל שלנו, להחזיר להם מהאהבה הבלתי נגמרת שהם נותנים לנו. ואני בטוחה שהם ייהנו!".

לחוות את הדבר האמיתי מקרוב. אביב פנקסצילום: לירן מור

כסף מסובב ת'עולם

אבל שנייה לפני שאנחנו מכתירים אותה כמלכת הילדים הבאה או לפחות כיורשת של רוני דלומי, כדאי אולי להכיר אותה, לא? פנקס גדלה בקיבוץ עין כרמל ובמכמורת בו זמנית, כיוון שהוריה היו גרושים והיא חלקה את חייה בין בתיהם. בארבע השנים האחרונות היא מתגוררת בתל אביב ולאחרונה סיימה כאמור את לימודי המשחק. "זאת הייתה רכבת הרים רגשית במיוחד", היא אומרת, "זכורים לי הרבה רגעי קסם וכמה רגעי התרסקות מפוארים".

חוויה אחת שזכורה לך במיוחד?
"ההצגה האחרונה שהעלנו בסוף שנה ג׳, הייתה המחזמר 'צ'ארלי צ׳אפלין'. חברי כיתה שלמה שלמדו יחד יום יום 24/7 בשלוש השנים האחרונות עולים ערב ערב על הבמה, חוגגים, שרים, רוקדים, מסתכלים אחד לשני בעיניים ולא מתביישים בכלום. קדתי כל ערב בגאווה בחברים שלי ובי, במה שהשגנו. שם קיבלתי באופן מובהק וצלול את התחושה העילאית שבלהיות שחקנית". 

היה חשש כלכלי בזמן הלימודים?
"למזלי הרב ההורים שלי תמכו בי כלכלית במהלך הלימודים. עבדתי במלצרות במסעדה איטלקית כמה שיכולתי, אבל הם תמיד עודדו אותי לשים את הלימודים בראש סדר העדיפויות ולהתמסר כולי לדבר, ככה שלפחות הנטל הכלכלי הוסר ממני. ראיתי סטודנטים רבים שנלחמים בשיניים על מנת ללמוד וגם לכלכל את עצמם לגמרי לבד ואני ממש מוקירה תודה על כך שהדבר הזה נחסך ממני. בלי ההורים שלי היה לי מאוד קשה להתנהל. ולא רק מבחינה כלכלית, התמיכה שלהם בי היא הדבר המוחלט והוודאי ביותר שיש לי בחיים".

הסטודיו של יורם לווינשטיין ממוקם בשכונת התקווה ואני מניח שהחזרות נמשכו עד מאוחר. היה חשש להסתובב שם בלילות?
"אני מאוד פחדנית ולמרות זאת לא פחדתי כלל להסתובב בשכונה בלילות. השכנים שם היו מוכרים לי, הם מלווים את הלימודים בצבעוניות שלהם ואפילו משתתפים בפרויקטים שלנו במסגרת ההתנדבות הקהילתית. הרגשתי בטוחה שם. אולי זה קשור גם לאופן שבו הרגשתי במוסד הלימודים עצמו, שעם כמה שהחוויות עלולות להיות מפתיעות ופולשניות, אני בטוחה".

נסיכת קרח

אחד הדברים הבולטים אצל פנקס, הוא הגובה שלה: 159 ס"מ, תודה ששאלתם. "האחות בקופת החולים לא הסכימה לעגל לי ל-160", היא צוחקת. אבל למרות הגובה הלא רב שמחזק אף יותר את תדמית הילדה-נערה שלה, פנקס לא נתנה לנושא לנהל אותה. למעשה, היא אפילו לא הייתה מודעת לעובדה שהיא נמוכה. "ההפך הוא הנכון", היא טוענת, "תמיד תפסתי את עצמי כאדם גבוה. הראשון שממש הסב את תשומת ליבי לעניין היה יורם לוינשטיין באחד התרגילים בשנה א', הוא אמר לי 'את מאוד קטנה, את יודעת?', עד אז בכלל לא שמתי לב. אני חושבת שזה נכס, ומעבר לזה זאת מי שאני ואלה הנתונים שלי, אז עדיף כבר לאהוב אותם ולהשתמש בהם. מה זה משנה כמה סנטימטרים יש לי בגובה? משנה הכישרון". 

אגב תדמיות, בסדרה "נעלמים" את מגלמת דמות שמצטיירת בהתחלה כטובה וחמודה ובהמשך מתגלה גם צד פחות נעים שלה. אני מודה שאפילו שאני לא קהל היעד - הצלחת להפתיע אותי. הסטריאוטיפ הזה של "הבחורה החמודה" הוא משהו שאת נתקלת בו גם בחיים?
"אם יש משפט שאני שומעת כל חיי הוא 'וואו, את לא מה שחשבתי'. אנשים ממהרים לשפוט ולקבל החלטות. לוקח לי זמן להיפתח לגמרי ולפעמים אני עלולה להצטייר כמרוחקת או 'נסיכת קרח'. אבל יש פער גמור בין זה לבין מי שאני באמת, האנשים שקרובים אלי יגידו לך שאני היצור הכי רך ורגיש שיש. אבל זה לא צד בי שכולם נחשפים אליו, אולי ככה למדתי לשמור על עצמי עם השנים. אני עובדת על להיות חשופה יותר ולהוציא את מי שאני באמת. במקביל אני מנסה לא לשפוט אחרים ומבינה שלכל אחד יש את הקונכייה שבה הוא חי ואת הזמן שלוקח לו לצאת ממנה". 

קטנה רק בגובה, לא בכשרון. אביב פנקסצילום: לירן מור

בחזרה למופע - יש לך ניסיון בשירה ובהופעות על במה? ספרי לנו קצת גם על האווירה מאחורי הקלעים
"למדתי פיתוח קול במסגרת הלימודים ואני ממשיכה לעשות זאת גם עכשיו. אני משתתפת בהרכב שנקרא 'המגזימנים' ואנחנו מופיעים ברחבי הארץ עם שירים של עוזי חיטמן. אני לומדת להשתחרר בתוך זה וליהנות. אבל זאת אכן הפעם הראשונה שאני משתתפת במופע בסדר גודל כזה של HOT VOD YOUNG, ואני מאוד נרגשת מהמעמד ובעיקר מכמות הצופים. יש איתי שחקנים שאני מאוד אוהבת, חלקם מנוסים מאוד בהופעות גדולות כאלה והם נותנים לי ביטחון וחיזוקים. בכלל, מאחורי הקלעים יש הרבה צחוקים. אודי ואביעד למשל הם פשוט ילדים בתחפושת של מבוגרים, האנרגיה שלהם לא נגמרת והם קורעים אותנו כל פעם מחדש". 

לסיכום, איך את חווה עד כה את עולם הילדים ואת חוויית המשחק בו?
"אני מתייחסת לחוויה של המשחק בעולם הילדים כעבודה לכל דבר. זה לא שונה מבחינתי רק כי זה לילדים. אני עושה את אותה עבודת תחקיר ומתייחסת באותה הרצינות לכל דמות ולכל יום צילום. זה נכון שהלחץ גבוה כי מצלמים המון סצנות ביום, אבל כרגע זה כל מה שאני מכירה. ואני גם עובדת טוב תחת לחץ". 

אנרגיה לא נגמרת. מופע הקיץ HOT VOD YOUNG LIVE 2צילום: אוהד רומנו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ