ספרי ילדים: הספרים שהכי ישמחו את הקטנטנים בחג

רגע לפני ראש השנה והחגים, מור דבורקין-פוגלמן עם שישה ספרים חדשים ומצויינים שישמחו כל ילד, וכנראה שגם את ההורים

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האנק צ'יפסר
ידבר לכל הילדים. האנק צ'יפסר גונב את ההצגהצילום: יח"צ

הספקתם לקחת נשימה אחרי החופש הגדול? מצוין! כי הנה מגיעה עונת חופשי החגים. כדי לעזור לכם לצלוח אותה, סימנו עבורכם כמה ספרים שיעבירו לילדים את הזמן בכיף, וכבונוס - יהוו גם יופי של מתנות חג.

» ספרי ילדים
» ראש השנה - לכל האירועים והכתבות
» איך תגדלו חובבי קריאה בבית?
» על דמיון, חברים ומה שביניהם
» "אדם צעיר" עיתונות הילדים עדיין חיה

"ספר נפרש לידיים קטנות"

סדרת ספרים חדשה לפעוטות שכל אחד מהם מתמקד בבעלי חיים מאזור אחר של העולם: חיות החווה, יצורי הים, חיות הג'ונגל וחיות הסוונה. ספרי הקרטון הנפתחים לשטיח צבעוני וגדול מאפשרים לקטנטנים חוויה רב חושית של מגע, התבוננות והאזנה לטקסטים הקצרים והמחורזים בחן, שיגלו להם פרטים בסיסיים ומעניינים אודות החיות החביבות עליהם. לגילאי 3-1.
סדרת "ספר נפרש לידיים קטנות". כתבה פיקוליה, איורים - פדריקה איובה, תרגום מצרפתית נעמי בן-גור. הוצאת מטר, 74 שקלים.

יכבוש את הפעוטות. חיות הג'ונגלצילום: יח"צ

"אולי יבוא סנאי"

הילדה אלה יוצאת מדי יום מהבית כשבאמתחתה צידה לדרך לעצמה, ואגוז - למקרה שתפגוש סנאי. אבל הסנאי מתמהמה, ובמקומו מופיעה בכל יום חיה חדשה, מתיידדת עם אלה וזוכה לכיבוד המתאים לה. סיפור עדין ויפה על סבלנות, נדיבות וההפתעות הקטנות שהעולם מזמן בכל יום למי שעיניו פקוחות ולבו פתוח. איוריה של רעיה קרס מוסיפים זוויות מבט ועניין לעלילה, ומשקפים בדרך וויזואלית את המפגש והחיבור הרגשי בין הדמויות השונות. לגילאי 4-2.
"אולי יבוא סנאי" מאת אבירמה גולן. איירה רעיה קרס, הוצאת כנרת זמורה ביתן, 72 שקלים.

מחפשת חיות. אולי יבוא סנאיצילום: יח"צ

"בובה תותי"

כמו בכל בוקר, מגיעה לילך לגן הילדים ומניחה את בובתה האהובה תותי במגירה שלה, שם היא מחכה עד מנוחת הצהריים. אבל יום אחד, רגע לפני שעת המנוחה, לילך מגלה שהמגירה שלה ריקה, ואילו בובה תותי מופיעה פתאום במגירה של חברתה עמליה. אז למי הבובה שייכת בעצם? דויד גרוסמן מיטיב לספר אירוע שעשוי להתפס בעיני מבוגרים כפעוט ושגרתי, בעוצמה ובדרמטיות שבה ילדים וילדות חווים אותו. איוריו של גלעד סליקטר מעניקים משנה תוקף לדרמה המתחוללת בגן, ובה בעת - מסייעים להדגיש גם את רגעי הנחמה, ההבנה והסליחה שבסיפור. לגילאי 5-3.
"בובה תותי" מאת דויד גרוסמן. אייר גלעד סליקטר, הוצאת עם עובד, 68 שקלים.

למי שייכת הבובה? בובה תותיצילום: יח"צ

"למה לחסידות הלבנות כנפים שחורות ולשחורות בטן לבנה?"

לפני שנים רבות היו בעולם שני מינים של חסידות - שחורות ולבנות, שביניהם שררה יריבות מרה ורבת שנים, שהדרדרה אף לכדי מלחמה. אולם בטרם הוכרע הקרב, הגיע הסתיו והחסידות עפו לאפריקה לבלות בה את החורף, כשהן משאירות מאחוריהן מבלי משים חסידונת לבנה פצועה וחסידון שחור שלמרות כל היריבויות - נחלץ לעזרתה. השניים לומדים להכיר זה את זה מעבר לצבעי הנוצות, ובמהרה פורחת ביניהם אהבה שתשנה את היחסים בין מיני החסידות לתמיד.

דרך אגדה שובת לב מספר יוסי גודארד לקוראיו הצעירים על כוחן של היכרות אמיתית ואהבה לנתץ דעות קדומות ולמסמס יריבויות ישנות. הספר חייב הרבה מקסמו לאיוריו הנפלאים של אור יוגב, שזהו הספר הראשון שאייר, ובהצלחה רבה - האיורים העזים שלו, מלאי תנועה ומבע, הטכניקה המעניינת והשימוש המושכל בצבע, משקפים סגנון יוצא דופן על מדף ספרי הילדים הישראלי, ויש לקוות שנראה מהם עוד ועוד בעתיד הקרוב. לגילאי 7-4.
"למה לחסידות הלבנות כנפים שחורות ולשחורות בטן לבנה?" מאת יוסי גודארד. אייר אור יוגב, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 68 שקלים.

איורים עזים ומלאי מבע. למה לחסידות הלבנות כנפיים שחורותצילום: יח"צ

"כלבלבי הצפון הפראי"

שֶן הוא ילד יתום העובד כנער סיפון על הספינה "כוכב המזל". כאשר מגיע לפתע חורף החורפים המקפיא את הים כולו, צוות הספינה נוטש אותה ושן נשאר לבדו עם מטען של שישים ושישה כלבי פּאג רועדי מקור, ובלי שום מקום בעולם ללכת אליו. לכן כשהוא פוגש את הילדה סיקה שמסייעת לו ומגלה כי היא חולמת לנצח במירוץ אל פסגת העולם ולזכות במשאלה שתציל את סבהּ החולה, מחליט שן שהוא והכלבלבים יעזרו לה במשימה. יחד הם מתמודדים מול מתחרים מנוסים ומצוידים מהם, חומקים מטרולים, מפלצות ים, ויטים רעבתנים, פוגשים את אבי-החורף האגדי ומגלים דברים חדשים על עצמם ועל כוחותיהן ומגבלותיהן של משאלות.

זהו ספרם המשותף השלישי של ריב ומקינטייר (קדמו לו 'עוגות בחלל' ו'אוליבר והאיים הנודדים'), וכמו קודמיו הוא משופע ביצורים דמיוניים, הרפתקאות בלתי צפויות ושפע של הומור וטוב לב. לגילאי 10-7.
"כלבלבי הצפון הפראי" מאת פיליפ ריב. איירה שרה מקינטייר, תרגמה גילי בר-הלל סמו, הוצאת עוץ, 85 שקלים.

שישים ושישה כלבים. כלבלבי הצפון הפראיצילום: יח"צ

"האנק צ'יפסר גונב את ההצגה"

האנק צ'יפסר הוא הילד הכי מצחיק בכיתה ב' של מיס פלאוארס, יש לו הורים אוהבים, סבא מגניב וחבר הכי טוב בשם פרנקי. אבל החיים שלו הם ממש לא גן שושנים, כי בכל מה שקשור ללימודים הכל הולך לו הפוך: האותיות מתבלבלות לו בעת הקריאה, תרגילי החשבון מסתבכים ואפילו להבחין בין ימין לשמאל זה לא דבר של מה בכך עבורו. לכן, כשהוא צריך ללמוד טקסט ארוך בעל פה כדי לזכות בתפקיד הראשי בהצגת בית הספר, האנק מבין שאין לו סיכוי, ומקבל בהכנעה תפקיד קטנטן שמורתו המבינה ממציאה במיוחד בשבילו. אלא שדווקא בעת ההצגה עצמה הוא מוצא את עצמו במרכז העניינים. זהו ספר המטפל בנושא של בעיות קשב וריכוז, דיסלקציה ושאר קשיי למידה ברגישות, בחן ובהומור רב, מבלי להיגרר לדידקטיות אפילו לרגע, וידבר לא רק ללבם של ילדים המתמודדים עם קשיים מסוג זה, אלא ללבם של הקוראים הצעירים כולם. לגילאי 9-7.
"האנק צ'יפסר גונב את ההצגה" מאת הנרי וינקלר ולין אוליבר. אייר סקוט גארט, תרגמה עטרה אופק, הוצאת תכלת, 74 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ