מור פוגלמן-דבורקין, עכבר העיר

נקודת המבט של ילדים על העולם שונה מאוד מזו שלנו המבוגרים. ולא רק מסיבות של ניסיון חיים או בגרות, אלא קודם כל באופן פיזי ממש. ההתבוננות על העולם מגובהו של ילד מייצרת חוויה שונה לגמרי מזו של מבוגר. דמיינו לעצמכם חיים בעולם שבו הכל גדול פי שניים ודבר אינו מותאם לגובהכם או למידת כוחכם, או פשוט היזכרו איך כשהייתם ילדים דירת שלושת החדרים של סבתא נראתה לכם ענקית והרחוב הראשי בעיר שלכם - אין סופי.

» ספרי ילדים
» איך תגדלו חובבי קריאה בבית?
» על דמיון, חברים ומה שביניהם
» "אדם צעיר" עיתונות הילדים עדיין חיה

בין העולם בחוץ לחמימות הבית: "סבא מסתיר הכל עם הגב"

נקודת המבט הזו על העולם היא נושא ספרו של נבו זיו. הילד המספר מתאר נסיעה ברחוב עם סבא המרכיב אותו על אופניו, מאחור. הגב הרחב של סבא אינו מאפשר לנכד הקטן לראות את המתרחש בכיוון הנסיעה, ולפיכך מאלץ אותו להתבונן בנוף ממגוון זוויות אחרות - הוא רואה את המתרחש בצידי הדרך, מאחורי גבו ובשמים מעל, את הגב של סבא ואת הרגליים של חבר שעוצר לשוחח איתו. שדה הראיה החלקי מאפשר לו לחדד חושים נוספים ולהכיר את סביבתו גם דרך ריחות, תחושות וצלילים, וכל זאת תוך כדי שהוא עטוף באינטימיות הנעימה בינו לבין סבא, היוצרת מעין "בית בחוץ".

כששדה הראיה מצטמצם. סבא מסתיר הכל עם הגבצילום: איור: שחר קובר

איוריו היפים של שחר קובר מעירים לחיים את נקודת מבטו של הילד המספר על ידי הצגת הדרך ממגוון זוויות באופן המדרבן את הקורא להזיז את הספר שוב ושוב כדי התבונן בו מכיוון אחר בכל פעם, דבר שיוצר עבור הילדים חוויית קריאה אינטראקטיבית, מעניינת וכיפית במיוחד. יחד, יצרו זיו וקובר ספר ייחודי ומהנה שעוסק באופן חכם ורגיש במתח המתחולל בנפשו של כל ילד קטן, בין הרצון לצאת ולחוות את העולם שבחוץ ללא חציצות, לבין הצורך בביטחון, בחמימות ובהגנה שמספק לו גבו הרחב (פיזית ומטפורית) של מבוגר אוהב, ובמשמעות שיש למבוגר המאפשר שילוב בין שני הדברים בחייו ובצמיחתו של כל ילד.

מה: "סבא מסתיר הכל עם הגב" מאת נבו זיו, אייר שחר קובר. הוצאת ידיעות ספרים.
למי: לגילאי 3-5.
כמה: 68 שקלים.

איורים נפלאים וספר ייחודי. סבא מסתיר הכל עם הגבצילום: איור: שחר קובר

כשהשגרה הופכת לחוויה מסעירה: "השכנים"

גם בספרה של עינת צרפתי "השכנים" מובאת נקודת מבט חלקית של הילדה המספרת על המתרחש סביבה, אך דווקא נקודת המבט הזו היא שיוצרת אפשרויות אינסופיות של דמיון.

הספר עוסק בפעילות שכל אחד מאיתנו עסק בה לפחות פעם אחת בילדותו: ניחושים פרועים על אודות המתרחש מאחורי דלתותיהם של זרים. את הילדה המספרת אנו פוגשים בעת פעילות יומיומית בנאלית - כשהיא נכנסת אל הבניין בו היא גרה ועולה הביתה במדרגות. אלא שהרוטינה המשמימה הזו הופכת במהרה למסעירה ומרתקת, כשהיא מספרת לקורא מי גר, לדעתה, מאחורי כל דלת: מאחורי דלת עם המון מנעולים גרה משפחת שודדים, העקבות המבוצבצים מובילים לדירתם של ציד זקן ונמר המחמד שלו, בדירה המדיפה ניחוחות דג מלוח גרים וודאי שודד הים ואהובתו בת הים, וכך היא עוברת מדירה לדירה, "חושפת" בפני הקורא עוד ועוד שכנים מרתקים, כיד הדמיון הטובה עליה. לבסוף היא מגיעה לדירה האחרונה, בה גרים היא עצמה והוריה - אותם היא מגדירה כ"כאלה משעממים! אבל אני אוהבת אותם". אלא שמבט באיור האחרון בספר מגלה לקוראים כי כמו שהילדה לימדה אותם לאורך כל הספר - גם מה שנדמה על פניו כמוכר ומשעמם עשוי להיות מרגש ומפתיע, אם רק מפעילים את הדמיון.

מי גר מאחורי הדלת? השכניםצילום: איור: עינת צרפתי

"השכנים" הוא הספר הראשון בו צרפתי, מאיירת מוכרת ומוכשרת, מנסה את כוחה גם ככותבת, וזהו ניסיון שצולח מאוד - היכולת שהיא מפגינה בנטילת סצנה יומיומית כמו עליה הביתה במדרגות להפיכתה למסע בארץ פלאות שילווה את הקוראים הצעירים הרבה אחרי תום הקריאה אל חוויית היומיום האישית שלהם, מעוררים התפעלות ותקווה שבעקבות הספר הזה יבואו עוד רבים וטובים.

מה: "השכנים", כתבה ואיירה עינת צרפתי. הוצאת כתר.
למי: לבני 4-7.
כמה: 68 שקלים.

מסע צבעוני בארץ פלאית. השכניםצילום: איור: עינת צרפתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ