ספרי ילדים: מתכוננים לחורף

שני ספרים חדשים ומושלמים למזג האוויר הסגרירי בחוץ - אחד שמשתמש בשפת ה"מצודדים" בצורה נפלאה ומשעשעת ואחד שמציע פעילות מיוחדת לפני השינה עם הילדים

מור פוגלמן-דבורקין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
היום המצונן של מרחשוון
יעזור לכם להרגיש טוב יותר. היום המצונן של מרחשווןצילום: איור: כנרת גילדר

הסתיו כבר כאן, ולמרות שלא התברכנו בגרסה הסקסית שלו שכוללת שלכת מרהיבה, ערמונים, דלעות וטמפרטורות חד ספרתיות, בכל זאת הוא פה. הבקרים הקרירים חזרו, חצבים, נחליאלים וגם - מה לעשות - ילדים חולים בשלל וירוסים והצטננויות בלתי נמנעות. בנוסף לאקמולי, תה ומרק עוף, עוד משפר הרגשה קלאסי הוא סיפור טוב ומותח שישכיח מהם קצת את האף הסתום והגרון הכואב. ממש כמו הסיפור שמספרת הפילה שוש לארנב מרחשוון, בספרה החדש של הלית בלום "היום המצונן של מרחשוון".

» ספרי ילדים
» העולם מנקודת מבטם של הילדים
» איך תגדלו חובבי קריאה בבית?
» על דמיון, חברים ומה שביניהם

"היום המצונן של מרחשוון"

מרחשוון הארנב חולה - הוא שרוע במיטתו בתוך ים של ממחטות משומשות ורחמים עצמיים, ומנסה לשווא למצוא תנוחה שלא תכאיב לו בשום צד. שום דבר לא נעים לו ולא מתחשק. לעזרתו באה שוש הפילה, שמתייצבת בביתו עם סיר מרק, ביסקוויטים וסיפור על מלך צעיר ונבון בשם גב-גב, שמעולם לא יצא ממיטתו, אפילו לא כדי לחוקק חוקים או להתקלח. אולם יום אחד פולש לממלכתו ענק מסוכן ומזמין אותו לקרב גורלי. האם יקום המלך גב-גב ממשכבו וילחם על ממלכתו כפי שעשו אבותיו לפניו, או שמא ימצא פתרון מקורי למצב?  

שוש ממציאה את הסיפור "תוך כדי תנועה", ובמקביל מחממת מרק, סוחטת לימונדה, ופתאום, בלי שידע איך זה קרה - מרחשוון כבר מרגיש הרבה יותר טוב.

הלית בלום יצרה סיפור בתוך סיפור, טכניקה המאפשרת לילד המאזין "לקפוץ ראש" אל תוך העלילה, ולחוש הזדהות ושותפות מידיות עם הנפשות הפועלות, ובמיוחד עם מרחשוון (בחירת שם גאונית לדמות של ארנב מצונן) - הדמות הילדית בסיפור. במקביל, הבחירה להציג את הארנב כמי שמדבר לאורך כל הספר בקול "בצודד", מאפשרת לילד גם להביט בו מהצד, ולראות את ההומור שבסיטואציה, ובכך להפיג את תחושת האומללות שלו כחולה.

סנונית ראשונה מתוך סדרה מקסימה. היום המצונן של מרחשוןצילום: כריכת הספר

איוריה הנפלאים של כנרת גילדר, בהם מציצים שוש ומרחשוון בגיבור סיפורם בעודו מתנסח ומתפתח, מדגישים את שתי נקודות המבט הללו של הילד המאזין ואף שותלים בספר, כמו בסוד, נקודות נוספות של עניין וחיוך.   

"היום המצונן של מרחשוון" הוא ספר חינני ושופע הומור, המיטיב לשקף את האינטראקציה המתסכלת אך בה בעת גם משעשעת המוכרת היטב לכל מבוגר שטיפל אי פעם בפעוט חולה, והוא מצליח להבין לנפשות שניהם ולהפעיל עליהם את הכוח המרפא ממש שיש לסיפור טוב על הנפש והגוף גם יחד.

מה: "היום המצונן של מרחשוון" מאת הלית בלום, איירה כנרת גילדר, הוצאת כנרת זמורה ביתן.
מי: לבני 4-7
כמה: 72 שקלים.

"יוגה לפני השינה"

כוחם של סיפורים ודמיונות יפה לא רק לימי מחלה וחולשה, אלא גם לימים של בריאות ואפילו לסיוע בשמירתה, כפי שאפשר ללמוד מהספר "יוגה לפני השינה" מאת לורי ג'ורדן.

הספר כולל עשר תנוחות יוגה מרגיעות, שנועדו לשמש כרוטינה של הרפיית הגוף והנפש לקראת השינה. לכל תנוחה מוקדשת כפולת עמודים ובה שם התנוחה בעברית ובסנסקריט, הסבר קצר וברור של אופן ביצועה וכן תיאור ציורי של התחושות הגופניות והנפשיות שהיא מקנה למבצע. הטקסטים, שתורגמו בחריזה נעימה וקולחת על ידי עטרה אופק, מלווים באיוריה של דיאנה מאיו, המכילים גם הם שילוב בין פרקטיקה - הדגמה ברורה של התנוחה, לבין משחק של דמיון וצבע בגוונים מרגיעים.

להרגע רגע לפני שצריך להתכרבל במיטה. יוגה לפני השינהצילום: כריכת הספר

התנוחות פשוטות לביצוע גם עבור ילדים צעירים ממש, ובת השבע ובן החמש שניסו כמעט את כל התרגילים בספר הבינו בקלות רבה את הוראות הביצוע, ונהנו מהקטעים המחורזים. עם זאת, יש לציין שהנסיונות הראשונים לוו בתנועות משעשעות של חוסר מיומנות ובפרצי צחוק, ולכן היו אמנם מהנים, אך פחות מתאימים לאווירת הרגעות של שעת ההשכבה.

לכן כדאי אולי לתרגל את הפעמים הראשונות בשעות המשחק של אחר הצהריים, ורק כאשר יהפכו התרגילים להרגל - להעביר אותם לזמן המיועד להם - לפני השינה.

מה: "יוגה לפני השינה" מאת לורי ג'ורדן, איירה דיאנה מאיו, מאנגלית: עטרה אופק. הוצאת תכלת.
מי: לבני 4-8.
כמה: 74 שקלים.

לומדים איך לזוז. יוגה לפני השינהצילום: איור: דיאנה מאיו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ