ספרי ילדים: איך זה להיות בלתי נראים?

שני ספרים חדשים עוסקים בסוגייה ממנה קל לנו, כהורים, להתעלם רוב הזמן - העולם כפי שהוא משתקף מעיני הילדים, והעובדה כי לפעמים הם מרגישים שונים, לא מתאימים או פשוט קצת שקופים

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיל קטן, עיר גדולה - מתוך הספר
צילום: איור: מייק קוראטו


"אמא, למה יש שירותים לילדים רק בגן?" מחתה הבכורה כשהייתה בת ארבע. "למה אין שירותים קטנים גם בבית ובקניון ובמסעדה? זה לא נוח לנו ככה!". העובדה שכמעט כל דבר מסביב גדול מדי למידתך, היא חלק אינהרנטי מחוויית הילדות - האסלה גדולה מדי, הארון גבוה מדי, הדרך הביתה ארוכה מדי וכל המבוגרים מדברים עליך מלמעלה. לא פעם המציאות הזו יוצרת אצל ילדים תחושות של שונות, חוסר התאמה ואפילו זרות, כאילו מי שתכנן את העולם לא הביא אותם בחשבון.

» הכי אחים - שני ספרים משפחתיים
» ספרים שיכינו אתכם לחורף
» איך תגדלו חובבי קריאה בבית?
» שבעה ספרים מומלצים לפעוטות

כשהעולם גדול על הקטנים: "פיל קטן, עיר גדולה" 

אותן תחושות מלוות גם את חיי היומיום של אליוט - הפילון המנוקד, גיבור הספר "פיל קטן, עיר גדולה" של הסופר והמאייר מייק קוראטו. אליוט הוא פילון קטנטן בעיר מלאה בני אדם, שהכל בה גדול למידתו. בשל קוטנו הוא מתקשה בפעולות פשוטות כמו פתיחתת דלתות, הוצאת גלידה מהמקפיא והתבוננות בראי, הוא צריך להיזהר שלא ידרכו עליו בתחנת הרכבת הצפופה וכמעט אף פעם לא מצליח לתפוס מונית.

ובכל זאת אליוט הוא פילון שמח שיודע ליהנות מהדברים הקטנים בחיים: מקופסת האוצרות שלו המכילה גולות, סביבון, סרט ורוד, מפתח ישן ועוד חפצים נחמדים, מפרח קטן שפרח בין חריצי המדרכה ובעיקר - מעוגות קטנות. אבל כאשר אליוט מנסה לקנות לעצמו עוגונת שכזו, הוא בקושי מגיע לגובה הדלפק, ולכן איש אינו שם אליו לב והוא מתכונן לשוב הביתה עצוב ומדוכדך, כשלפתע הוא פוגש בדרכו עכברון קטן עם בעיה גדולה, שמשנה את נקודת מבטו ואת מצב רוחו.

זהו ספר עדין ומחמם לב המיטיב להעביר את החוויה הילדית מול גודלו של העולם, אך במקביל - גם להזכיר לקוראים הצעירים שגודל ויכולת אינם רק עניין יחסי אלא גם תלוי תחושה פנימית, וכי אף אחד מאיתנו אינו חסר ערך או חסר אונים באופן מוחלט למול העולם, בעיקר אם יש לצידו חבר.

האיורים של קוראטו יפים ומעניינים, שכן הוא בחר לאייר את העיר ואת אנשיה בסגנון שנות ה-40', בחירה שמעבר לווייב הווינטג'י החמוד שהיא מייצרת, נדמה שיש בה אמירה לגבי האופן בו אנו המבוגרים רואים את תקופת הילדות - כפי שאנו נוטים לעשות רומנטיזציה לעבר ולחשוב שפעם העיר הייתה מקום אינטימי ואנושי יותר לעומת הניכור בו היא מתאפיינת היום, על אף שבמציאות ניכור וזרות היו תמיד חלק מהחוויה העירונית, כך גם הרומנטיזציה שאנו עושים לילדות כתקופה מוזהבת ונטולת דאגות היא מופרכת. כן, יש בה דברים יפים ונעימים כמו בכל שלב בחיים, אך גם קשיים, מועקות ורגעי בדידות שעלינו כמבוגרים לקחת ברצינות ולתת להם מקום.

מה: "פיל קטן, עיר גדולה" כתב ואייר מייק קוראטו. מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ. הוצאת כנרת.
מי: לגילאי 3-5.
כמה: 72 שקלים.

ספר עדין ומחמם לב. פיל קטן, עיר גדולה - כריכת הספרצילום: כריכת הספר

לקרוא בנשימה עצורה: "החבר הכי טוב שלי"

מייק קוראטו הקדיש את ספרו "לכל מי שמרגיש שלא רואים אותו", ואכן נדמה שאין אדם שלא הרגיש כך לפחות פעם בחייו. אבל דמיינו לעצמכם מצב שבו אתם באמת בלתי נראים לקרובים לכם ביותר, ואפילו גרוע מזה - קיומכם נשכח כליל מלבם.

המחשבה המבהילה הזו עומדת במרכז ספרה החדש של רינת פרימו "החבר הכי טוב שלי".

יואב חוזר מחופשה באפריקה עם הוריו, והדבר הראשון שהוא עושה זה לרוץ כמובן לביתו של חברו הטוב איתמר, כדי לחלוק איתו חוויות ולתת לו במתנה פסלון מיוחד שקנה עבורו בשוק בגינאה. אולם בדירת משפחתו של איתמר גרה עכשיו אשה זרה ומוזרה שממהרת לסלק אותו, ואף אחד מילדי ואנשי השכונה, לרבות הוריו של יואב, לא יודע מי זה בכלל האיתמר הזה שהוא מדבר עליו. יואב חושש שהוא משתגע - איפה איתמר? ואיך זה שחוץ ממנו אף אחד לא זוכר שהיה פעם ילד כזה? ולמה כולם בטוחים שהחברה הכי טובה שלו היא שחר - ילדה שלא פגש מימיו? לאט לאט הוא מבין שמשהו משונה ומפחיד מאוד קרה לאיתמר ולשכונה כולה ושתופעות מבהילות ממשיכות ומתחוללות סביבו. יחד עם שחר ועם גברת מטילדה המוזרה מהבניין של איתמר, הוא יוצא למסע תגליות במהלכו יגיע לצד השני של העולם כדי לחקור את המתרחש ולחבר את החוטים שבקצותיהם יגלה אמת מבהילה ומורכבת מעבר לכל דמיון.

מסע תגליות ארוך. החבר הכי טוב שלי - מתוך הספרצילום: איור: יניב שמעוני

רינת פרימו כתבה בכישרון ובתנופה יצירתית את אחד מספרי המתח הטובים ביותר לילדים שראו אור בשנים האחרונות. עלילתו קצבית וקולחת, הדמויות שלמות ומהודקות ובניגוד לסופרי מתח ופנטזיה רבים שלעתים קרובות רואים בכל ספר חדש פוטנציאל לסדרה ולכן עסוקים בלשמור קלפים רבים בעלילה קרוב לחזה, פרימו נותנת את כל מה שיש לה והסיפור כמו נשפך מתוכה שלם ומושלם. 

זהו ספר מהסוג שילדים קוראים בנשימה עצורה מתחת לשמיכה בלילה, פשוט כי אי אפשר לעזוב אותו לרגע. ויתרה מכך - זהו ספר מהסוג שהורים "גונבים" מהילדים וקוראים בנשימה עצורה מתחת לשמיכה בלילה, פשוט כי אי אפשר להפסיק. מומלץ בחום!

מה: "החבר הכי טוב שלי" מאת רינת פרימו, אייר: יניב שמעוני. הוצאת אדם צעיר וידיעות ספרים.
מי: לגילאי 8-12 (ובעצם עד 120).
כמה: 78 שקלים.

אחד מספרי המתח הטובים ביותר. החבר הכי טוב שלי - כריכת הספרצילום: כריכת הספר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ