לחופש נולדו: 10 מקומות לבקר בהם בעלי חיים חופשיים

הצד המכוער של חג שבועות מכה שוב - צריכת הגבינות המוגברת, סיורי הרפתות הבעייתיים ופינות הליטוף הנצלניות גרמו לנו לחפש מקומות בהם ניתן לבקר ואפילו לטפל בחיות הנמצאות הכי קרוב לטבע אמיתי

דלית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלה בחוות החופש
הכירו את אייל הטלה. חוות החופשצילום: תמר אלמוג

פינות החי והליטוף המוכרות והאהובות כל כך מהוות מקומות בילוי ואטרקציה לכל המשפחה, בעיקר בשבתות ובחגים שמקדשים את הקשר בין האדם לטבע ולחי כמו חג שבועות. רובינו לא מודעים לקושי או למורכבות שקיימת באטרקציות מסוג זה, ולעתים מתקשים למצוא את האיזון המושלם בין בילוי מהנה וערכי עם הילדים לבין הקפדה על רווחתם של בעלי החיים. על כן, אספנו עשרה מקומות: החל מחוות שיקומיות וטיפוליות, דרך מרחבים פתוחים וחופשיים ועד יערות שהחיות שולטות בהם, שם תוכלו לבלות בקרב בעלי חיים מכל הסוגים, ללמוד עליהם, להכיר אותם ולרכוש ערך מוסף לקטנטנים, מבלי שהמצפון שלכם יתעורר. 

מדריך הילדים המלא
מה עושים היום
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה
מבשלים עם ילדים

חופש אמיתי


חוות החופש
חוות החופש אינה פינת חי, אלא מיזם חינוכי וראשון מסוגו בישראל ומטרתו לשפר את איכות החיים על ידי חיבור טהור, מזוכך, כן וצנוע בין האדם לטבע ולכל בעלי החיים. החווה קולטת ניצולות וניצולי משק מהתעשייה, משקמת אותם ומעניקה להם חיי חופש מלאי מרחב, אמון וקירבה מחודשת לבני האדם.

מטרת חוות החופש היא להעניק כמה שיותר ידע, מתוך התפיסה שידע זה כוח, לגבי ההשלכות הבריאותיות, המוסריות והאקולוגיות של תעשיית המזון מן החי, תוך חריטה על דגלה את ערכי האהבה, הכבוד והחמלה. כדי להימנע מיצירת סבל מיותר שעלול להיווצר בקרב בעלי החיים, לא ניתן להסתובב בחווה באופן חופשי אלא בסיור מודרך בלבד. לכל בעל חיים בחווה יש שם וסיפור משלו - כמו למשל איקו ורועי, שני גדיים שנפגשו בחווה והפכו לחברים טובים, בונו הטלה שהוצל על ידי קבוצת בני נוער או שני החזירים, עמרי ויוסי, שעברו תלאות והיום אפשר לתפוס אותם משתזפים בשמש.

התדרוך בחווה נועד לשנות את הידיעה איתה גדלו רוב האנשים, שבעלי החיים קיימים לשירותינו ולשעשועים שלנו. בחווה לא רודפים אחר החיות, הן ניגשות אל המבקרים והן אלה שיביעו רצון למגע. שי, תרנגול(ת) ההודו, למשל, אוהב/ת שמדגדגים אותו/ה מתחת לכנפיים ולא ת/יפסיק לבקש מכם חיבוקים. פעילות החווה מתבססת על תרומות ופעילות מתנדבים בני 18 ומעלה.
איפה: חוות החופש, עולש
מתי: בתיאום בלבד דרך אתר האינטרנט
כמה: 50 שקלים

יוסי החזיר בחוות החופשצילום: אילן אסייג

יער הקופים 
יער הקופים החל את דרכו כפינת חי לילדי יודפת בשנות ה-70 כשהגיעו אבות קופי הסנאי מבית גידול בבלגיה ועל שמם נקרא המקום "יער הקופים". כבר אז הגישה של המקום הייתה נגד החזקת קופים בכלובים ועל כן הם קיבלו חלקת יער גדולה במטרה לחיות בטריטוריה שהפכה להיות רק שלהם.

כיום יער הקופים הוא גם מקלט לבעלי חיים בעל ערך חינוכי ותיירותי ומהווה תשתית לקשר עם החיות וצמחיית היער על בסיס כבוד ואהבה. במקום מדגישים את הנושא כי בעלי חיים מרגישים, חשים, חשובים לעולמנו וראויים לחיות קרוב ככל הניתן לתנאים טבעיים וכי כאשר מגיעים ליער הקופים, בני האדם הם אורחים בביתם. ניתן להסתובב בשבילי היער ולפגוש אותם בדרך, מותר להאכילם אך ורק במזון טרי ובריא ואסור להאכיל מהיד, אלא לפזר על האדמה. המקום כל כך מתחשב בבעלי החיים, עד כי הוא נסגר למבקרים החל משעות אחר הצהריים במטרה להעניק להם זמן איכות ללא רעשים של בני אדם שצופים בהם. בנוסף, אסור ללטף, לנסות לתפוס, לגעת או להרים את הקופים מאחר והם חיות בר ולא חיות מחמד - הקופים ניגשים למבקרים מרצונם החופשי. בין החיות במקום תמצאו: קופי סנאי, קופי מקוק סרטני, קופי גנון ירוק, למורים, חמורים, סוסי פוני, עזים, כבשים, תוכים, עופות מים, יען אפריקאי, אמו אוסטרלי, חמוס, איילים, צבי א"י, צבי מים, בזים וחוטמנים.
איפה: יער הקופים, מושב יודפת
מתי: ימי ראשון בשעות 09:00-16:00, שני-חמישי, שבתות ובחול המועד בשעות 09:00-16:00, שישי וערבי חג בשעות 09:00-15:00
כמה: שנתיים ומעלה - 44 שקלים, בימי שישי, שבתות, ערבי חג וחול המועד - 48 שקלים

כוכב הקופים. "יער הקופים"צילום: ענבל מוסקוביץ

חוות חופש לדבורים
יוסי אוד מוביל את מיזם השבת הדבורים הנעלמות לעיר ולסביבה והקים את חוות החופש לדבורים ברחבי הארץ. הרעיון הוא להחזיר לדבורים את הכוחות שנלקחו מהן ולחזק את הקשר שלהן עם הטבע. בחוות החופש לדבורים מגדלים את הדבורים במרכזים שונים ברחבי הארץ, שם מגיעים מבקרים הרואים את הדבורים חיות באופן טבעי ועוסקות במלאכתן. החוות לא מוכרות דבש ואינן מנהלות עסקים הקשורים לדבורים באופן כלשהו. בסיורים שבמקום ניתן לעבור פעילויות מקצועיות למי שרוצה ללמוד לגדל דבורים בבית באמצעות גישה ביו-דינמית, ובנוסף יש גם סדנאות לבניית כוורות חופש מאדמה וקש ופעילויות רבות לילדים ולכל המשפחה.
איפה: מרכז לדבוראות עירונית במרכז לקיימות בדיזינגוף סנטר, מרכז לדבוראות עירונית במוסללה ירושלים, חוות חופש לדבורים במודיעין, חוות חופש בהרי ירושלים
מתי: כל ימות השבוע, יש לתאם הגעה מראש בטלפון 054-2275865
כמה: 20-50 שקלים

הדבורים חשובות לקיומנוצילום: ID 37407340 © Aakahunaa | Dream

החווה של חווה
בחווה הזאת בקיבוץ חפץ חיים החיות נמצאות בשטחים מופרדים ולא בכלובים, המתפרשים על כ-25 דונם של מרחבים שלחלוטין שמים את המושג "פינת חי" בכיס הקטן. מאחוריהם עומדת חווי זליגר, או בשמה החוותי - סבתא חווי - אם לעשרה, גננת בעברה וכיום פנסיונרית עם סיפור יוצא דופן: כאשר הקיבוץ הופרט, הוחלט לסגור את משק החי שבמקום ובו חיות משק, חיות בר, עופות מים, עופות דורסים, קופים וחיות נוספות, בשל חוסר יכולת כלכלית. ללא ידע עסקי קודם, החליטה חווי לוותר על זכויות הפנסיה שלה ובתמורה לקבל את החווה. השנים הראשונות לא היו פשוטות, אבל במשפחה ברוכת הילדים לא הרימו ידיים עד שהחווה לאט לאט התרוממה.

החווה היא בית אוהב לחיות ולילדים ופועלת בתנאים מחמירים ביותר. כל בעלי החיים נמצאים בחווה תחת פיקוח של רשות שמורות הטבע וצער בעלי חיים, כאשר חלקם הגיעו לאחר התעללות ומקבלים טיפול ושיקום. מלבד בעלי החיים והמרחבים, הילדים לומדים שלכולם יש מקום ואת הזכות לחיות.

באזור בו מותר ללטף את החיות, לא מרימים אותן ולא רודפים אחריהן אלא נותנים לילדים ירקות ותערובות שהם יכולים להגיש לחיות. פעילויות נוספות המתקיימות בחווה הן רכיבה על חמורים שעברו שיקום (עד גיל 12) בדגש על כך שהם חייבים לנוע על מנת לשמור על בריאותם ולא להשמין, אפיית פיתות (לא בפסח), חליבת עזים כאשר הגדיים לא מופרדים מאימותיהם ועוד.
איפה: החווה של חווה, קיבוץ חפץ חיים
מתי: בתאריכים 12-30 באוגוסט ובחול המועד סוכות בשעות 09:30-18:30, פרטים נוספים בטלפון 08-8593876
כמה: ילד (שנתיים ומעלה) - 52 שקלים, מבוגר (גיל 12 ומעלה) - 25 שקלים, 50% הנחה בתצוגת כרטיס נכה, אזרח ותיק - 15 שקלים, קיימים מבצעים והנחות דרך איגודים וכרטיסי אשראי

מרחבי ענק וחופש תנועה לבעלי החיים. חווה של חווהצילום: קרן חמיאל

חוות קרן אור
בחווה השיקומית של קרן אור אפשר למצוא מגוון רחב של בעלי חיים המקבלים סיוע ושיקום, ביניהם כלבי בר, כלבים נכים ועיוורים, כלבים וחתולים ניצולי התעללות והזנחה, מכרסמים וציפורים ניצולי פינות חי מזניחות, חתולים של אף אחד, תרנגולות מתעשיית הלולים ותעשיית הבשר, יונים שהיו שייכות בעבר לקוסמים, חזיר מתעשיית הבשר, עיזים שנועדו לשחיטה וחמורים שורדי אלטיזאכנים.

כל החיות מגיעות דרך עמותות פעילות להצלת בעלי חיים או דרך חילוצם של אנשים פרטיים. בחווה של קרן אור דואגים לרווחת החיות - חל איסור להרים אותן או לרדוף אחריהן וחשוב מאוד לשמור על השקט כשמבקרים בחווה. המבקרים מצטרפים לעולמם כאשר בעל החיים בוחר לשתף פעולה ונוצרת אינטראקציה בריאה וטיפולית.

באספקט החינוכי חברי הצוות המטפלים מקבלים אזור מבודד בו הם מאכילים, מטפלים ועובדים עם האוכלוסיות הבאות: חינוך מיוחד, ילדים ונוער בסיכון, קשישים, ניצולי שואה, ילדים עם קשיים חברתיים, בעלי קשיים התנהגותיים, קושי בהתמודדות עם שינויים, אוכלוסיות רווחה, נפגעות תקיפה מינית ונוער ומבוגרים בהליכי גמילה. בעלי החיים בחווה נמצאים בשטחים פתוחים ואינם כלואים בכלובים, חיות הבר וחיות העוברות טיפול נמצאות בנפרד, אך מקבלות תנאי שטח ויחס הקרוב לטבע ככל הניתן בזמן ההחלמה. שאר החיות מסתובבות בשטח של כארבעה דונם, הסיורים במקום מותאמים לכל המשפחה והשימוש בשפה הוא ידידותי לילדים ומלמד על עובדות חיי החיות, כך שהילדים אינם נחשפים לסיפורי תעשיות הבשר.
איפה: הוד השרון
מתי: בכל ימות השבוע, יש צורך לתאם ביקור מראש בטלפון 054-9033445
כמה: 30-50 שקלים

משקמים כלבים בחוות קרן אורצילום: סהר פפרוביץ

המרכז להצלת צבי ים
המרכז הוקם בשנת 1999 על ידי רשות הטבע והגנים במטרה לשקם ולהשיב לטבע צבי ים פגועים לאחר החלמה והתאוששות. מאז הקמת המרכז טופלו למעלה מ-700 צבים, עיקרם צבי ים חומים, ירוקים וכן צבים רכים, צבי ביצה ואף חמישה דולפינים. כ-70% מתוכם שוחררו לים הפתוח. מרכז ההצלה פועל לשיקום אוכלוסיות צבי הים המקומיות בדרכים מגוונות: הגנה פיזית על הביצים המוטלות בחופים, שיקום אוכלוסיית צב הים הירוק באמצעות טיפוח וקיום גרעין רבייה, סקרים ומחקר, חינוך, הסברה והעלאת מודעות באמצעי התקשורת ובקיום סיורים מודרכים לקהל. יש לציין שהטיפול בצבים המשתקמים נסמך רבות על עזרתם של מתנדבים.

הסיורים במקום נפתחים בהרצאה על צבי הים, מחזור חייהם והאיומים המסכנים את הישרדותם. במסגרת ההרצאה לומדים על ההיסטוריה של מרכז ההצלה והמאמצים הנעשים כיום לשימור אוכלוסיית צבי הים התיכון. בתום ההרצאה מסיירים בחצר מרכז ההצלה, פוגשים מקרוב את הצבים בשיקום ושומעים את סיפוריהם. בנוסף, לומדים כיצד ניתן להימנע מפגיעה בצבי הים ומה עושים כשנתקלים בצב במצוקה.
איפה: כפר הנוער מבואות ים, סמוך למכמורת. מומלץ להזמין מקום מראש בטלפון *3639. הכניסה מגיל 6 ומעלה בלבד
מתי: שבתות בשעות 10:00 ו-12:00
כמה: 35 שקלים

משקמים ומחזירים לטבע. המרכז להצלת צבי יםצילום: יניב כהן

2 חוות שיקומיות נוספות שמציעות סיורים חינוכיים


פארק ארץ הצבי
בעבר שכנה במקום חממה בניהולו של צבי אדיב אך לאחר שעבר תאונת דרכים, הבנים של המשפחה, עזרא ועידן, הציעו לאביהם לגדל חיות במקום שבו נסגר העסק. כאשר הם נתקלו במודעה למכירת יען, המשפחה אספה אותו וגילתה שהוא פצוע ברגלו. הם דאגו לניתוח ושיקום החיה ומשם האור חזר לחיי המשפחה. מאותו הרגע בני משפחת אדיב השקיעו את מיטב מאמציה כדי להקים פינת חי שמהותה טיפול בחיות בר פצועות. חשוב לציין כי בפינת הליטוף החיות נמצאות בכלובים ורק כשמגיעים מבקרים, מוציאים כמה מהן החוצה. 

בפארק קיימת מרפאה שיקומית בה מטפלים בחיות, כמו אנפות וצוצלות פצועות ודורבנים. בפינת החי יפגשו המבקרים בעלי חיים שעברו פציעות ושוקמו תוך הסברים מדוע חשוב לשמור עליהם וכיצד הם שומרים על האיזון בטבע - כמו הלוטרות הנמצאות בסכנת הכחדה בשל דריסות בכבישים, צבי אוזן אדומה אליו מתייחסים כמעין פולש, עופות דורסים המנקים את הטבע ממזיקים, יעלים שאוכלים עשב וכך מונעים שריפות בדרום ובעלי חיים נוספים. בעלי החיים אומנם נמצאים בפינת ליטוף ובה תוכים, שרקנים וארנבים אך המקום שם דגש חינוכי כי יש להרגיש את בעלי החיים ולראות אם הם מעוניינים להתקרב - לא מרימים אותם סתם כך וגם ולא רודפים אחריהם. חיות הבר שבמקום נמצאות בשטח חיות טורפות בנפרד ולפעמים גם אפשרי לצפות בשחרורם לטבע לאחר שיקום. להגעה למקום יש לתאם מראש בטלפון 054-4582556.
איפה: פארק ארץ הצבי, הורדים 64, אלישמע
מתי: שבתות וחגים בשעות 09:00-17:00
כמה: ילד - 35 שקלים, מבוגר - 15 שקלים

משקמים ושומרים על החיות. ברווזים "ארץ הצבי"צילום: עידן אדיב

חוות הדר
במסגרת פעילות החווה מקבלים פניות מאנשים טובים המעוניינים לעזור לחיות במצוקה, כמו חיות המעורבות בתאונות דרכים, מקרי התעללות והזנחה וכן טיפול בחיות משוטטות. אנשי החווה מחלצים את החיות, מעניקים להן טיפול ראשוני ולאחר מכן מפנים אותן אל החווה במטרה להתחיל את תהליך השיקום תחת פיקוח וטרינרי. 

במקום גם מציעים טיפול באמצעות בעלי חיים בדגש על רכיבה טיפולית, טיפול שהוכח כמשפר תפקודים מוטוריים, תקשורתיים ורגשיים שכן מדובר בטיפול המאופיין בקבלה ללא תנאים, מגע, תגובות ספונטניות וקשר בלתי אמצעי. הטיפול מתאים מאוד לאנשים עם בעיות פיזיות, נפשיות, רגשיות והתנהגותיות, סובלי הפרעות קשב וריכוז, ועוד. במקום ישנה פינת חי שבכורח נסיבות מספקת תנאים הומניים ככל הניתן - בה תמצאו סוסי פוני לילדים, שעליהם ניתן לרכב, והאכלות של ארנבים, עיזים, תרנגולים ואורחים מפתיעים נוספים, וקיימת כמובן גם הזדמנות ללטף אותם. רצוי לברר מראש עם הצוות מתי שעות ההאכלה, ולהגיע לאחר תיאום.
איפה: חוות הדר שיקום חיות, שדרות נים 2, ראשון לציון
מתי: כל שבת וחג בין 09:30-17:30, ימי חול ניתן להגיע בתיאום מראש בטלפון 054-5252625
כמה: רכיבה על פוני - 20 שקלים, מגיל שנה - 20 שקלים, מבוגר ללא תשלום

רכיבה על סוסים וטיפול בילדים. חוות הדרצילום: שגית חזן

מקומות פתוחים


אגמון החולה
פארק הטבע והצפרות אגמון החולה נמצא בליבו של עמק החולה. המקום ממוקד במרכזו של השבר הסורי-אפריקאי ומוקף ברכסי הרים: ממזרח רמת הגולן וממערב רכס נפתלי. העמק הוא אחד מצירי נדידת הציפורים החשובים בעולם ובכל עונת נדידה חולפות במקום למעלה מחצי מיליארד ציפורים ואלפים מהן נשארות באגמון בתקופת החורף, כאשר אחרות בוחרות לקנן בעונות האביב והקיץ. זה המקום ללכת אליו לטיול ושיטוט עצמאי, וליהנות ממראה הטבע בשיא החופש שלו על רקע צמחייה ואלפי ציפורים ללא מחיצות.
איפה: אגמון החולה
מתי: ראשון-חמישי בשעות 09:00-18:00 (יציאה מהאתר עד 19:00), שישי, שבתות, חגים וסופ"ש בשעות 06:30-18:00 (יציאה מהאתר עד 19:00)

מחזה מרהיב של הטבע באגמון החולהצילום: גיל אליהו

עמק הצבאים
עמק הצבאים הוא אתר טבע עירוני קהילתי בירושלים. כיום חיים בפארק 23 צבאים ואוכלוסייתם עולה בכל שנה, הצבי הארץ-ישראלי הוא המין הנפוץ משלושת מיני הצבאים בישראל.  משקלו של הזכר כ-25 ק''ג ומשקל הנקבה כ-18 ק''ג, הצבי מוזכר במקורות פעמים רבות והוא סמל לכוח, מהירות וליופי. הצבאים חיים בעדרים, עם נחלות מוגדרות. בראש כל עדר עומד זכר, השומר בקנאות על נחלתו ומנהיג נקבות, הנהנות מחסותו. הנחל והצומח בעמק משמשים לעדר כמקור מזון, מסתור ורבייה. הפארק סגור למבקרים בשעות החשיכה לטובת המערכות הטבעיות והעדר שחי בו רגיש לפעילות בני אדם ולכן אפשר לצפות בצבאים אך לא ניתן להתקרב או לגעת בעופרים ולא ניתן להיכנס לאזורי השיקום.
איפה: עמק הצבאים, הרב הרצוג ירושלים
מתי: כל יום בשעות 06:30-19:00, בחורף הפארק נסגר בשעות החשיכה לטובת המערכות הטבעיות

רק בעמק הצבאים תראו אותם ככהצילום: אמיל סלמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ