שבוע הספר

10 ספרי ילדים מומלצים

בין דוכן לדוכן מעיר לעיר, בנינו לכם רשימה לאחר תחקיר. בין היתר מצאנו מהדורה חדשה של הקלאסיקה "הרוח בערבי הנחל" וגם את "סבא סביח", ויש גם חתול שילמד אתכם ריקוד קול - עשרה ספרים מומלצים לילדים

דלית כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כריכת הספר בה רואים את פיפ הארנב ופוזי העכברית כל אחד  שוכב במיטתו ומתכונן לישון ופיפ מגיש לפוזי בובת צפרדע
כריכת הספר "פיפ ופוזי לילה בלי צפרדי"צילום: אקסל שפרד
דלית כהן

חלפה עוד שנה מאז ושבוע הספר מאחורינו. עברנו על המון ספרי ילדים, מתוכם בחרנו את עשרת המומלצים שלנו - החל מגמד קטן שאוהב ממתקים ובונה מכונית עם גג מטופי, דרך עץ אלון שיספר לכם במילותיו על המשאלות שהוא ממלא ועד להפתעה חדשה ישנה בשם גברת פלפלת. 

מדור ילדים - כל הכתבות
מה עושים היום
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה
הצגות לילדים

פיפ ופוזי לילה בלי צפרדי/אקסל שפלר
פיפ הוא ארנב ופוזי היא עכבר. מה הקשר בין השניים? הם חברים טובים החווים יחדיו המון הרפתקאות, והפעם הם קבעו מסיבת פיג'מות בבית של פיפ.

"פיפ ופוזי עשו כיף חיים.
הם שחקו במכוניות של פיפ.
הם שחקו בחווה.
הם אכלו ספגטי".

לפני השינה הם קראו סיפור מצחיק, כשהגיע הזמן להיכנס למיטה, פיפ הלך לישון עם בובת פיגי החזרזירונת שלו, אבל פוזי גילתה שהיא שכחה את בובת הצפרדע שלה, צפרדי, בביתה. כשפוזי מתחילה לבכות, פיפ עושה מעשה המעיד על חברות אמיתית - הוא מלווה לפוזי את פיגי כדי שהיא תוכל לישון. השניים שוקעים בשינה עמוקה ולמחרת פוזי חוזרת הביתה ומוצאת את צפרדי.

המעשה של פיפ לא היה פשוט עבורו אבל לראות את חברתו כואבת היה קשה אף יותר. ללא ספק מדובר במסר מקסים שלקח גם את הכותבת למסע בזמן בו נזכרה בבובת הדובי שהייתה ישנה איתה כל לילה מגיל שנתיים. נגלה לכם שהדובי עדיין נמצא ברשותה והפך לנכס של ממש. אנחנו מזמינים אתכם לשמור את הספר לאחר שילדכם יגדלו - שישמרו אותו ויעבירו אותו הלאה לילדם שלהם. על בובות קשה לשמור, אבל ספרים נשארים לנצח.
הוצאה לאור: ידיעות ספרים, 2019
איורים: אקסל שפלר

"הגמד משה ומכונית הממתקים"/רשף לוי
אתם מכירים ילדים שלא אוהבים ממתקים? ודאי שלא, גם אנחנו מאוד אוהבים ממתקים וממליצים ליהנות מהם (במידה מסוימת כמובן), אבל גם ממליצים המלצה מתוקה על הספר הנהדר של רשף לוי.

הגמד משה אוהב לבנות דברים מממתקים, הוא גאה במיוחד במכונית המתוקה שלו. כשהוא נוסע, הוא מותיר מאחור שביל גרגירי סוכר. הגג של מכוניתו עשוי טופי, והכסאות, שוקולד מתוק מתוק. אבל יום אחד, הוא אינו מוצא את מכוניתו. היא נגנבה. רוצים לדעת לאן היא נעלמה? הגמד משה מזמין אתכם להצטרף אליו לחקירה טעימה במיוחד.
הוצאה לאור: עם עובד, 2017
איורים: ליאור ארדיטי

כריכת הספרים הגמד משה ומכונית הממתקים
סיפור מתוק במיוחד. הגמד משה ומכונית הממתקיםצילום: ליאור ארדיטי

"עץ המשאלות"/קתרין אפלגייט
"החברים שלי קוראים לי ג'ינג'י, וגם אתם יכולים לקרוא לי ככה. אבל לפני הרבה-הרבה שנים, האנשים בשכונה התחילו לקרוא לי גם עץ המשאלות".

ניסיתם פעם לדבר עם עץ? "עץ המשאלות" הוא ספר מקסים בגוף ראשון מפיו של עץ, עץ אלון אמיתי. עצים אולי לא יודעים לפטפט או לספר בדיחות, אבל הם בהחלט יודעים לספר סיפורים. אחת לשנה, תולים השכנים על ענפיו של ג'ינג'י פיסות בד עם משאלותיהם. יום אחד מגיעה לגור בבית שלידו, ילדה מקסימה בשם סאמאר. בזכותה, העץ הוותיק יהפוך לחשוב מתמיד. קתרין אפלגייט יצרה סיפור מרגש ומחמם מנקודת מבט שטרם קראתם. מבין המסרים החיוביים השלובים בין עמודיו, יחשפו ילדיכם גם לדאגה לזולת. 
הוצאה לאור: ידיעות ספרים, 2018
איורים: צ'רלס סנטוסו

כריכת הספר סבא סביח
סיפור קסום מנקודת מבטו של עץ אלון שמגשים משאלות. עץ המשאלותצילום: צ'רלס סנטוסו

"הרוח בערבי הנחל"/קנת גרהם
הקלאסיקה האהובה על הילדים יצאה במהדורה חדשה. קנת גרהם כתב את "הרוח בערבי הנחל" למעלה ממאה שנים, וזהו ללא ספק אחד הספרים האהובים עלינו. הוצאת כנרת הוציאה את הספר מחדש עם איוריו המקוריים של ארנסט שפרד ותרגום מעודכן. את המהדורה החדשה תרגמה עטרה אופק, בתו של סופר הילדים, אוריאל אופק, שתרגם אותו בתפוצתו הראשונה. 

למי ששכח, אנחנו כאן כדי להזכיר - הספר עוקב אחר חפרפר כשהוא יוצא בפעם הראשונה מביתו אל הנהר הגדול. יחד עם נברן מים אמיץ, קרפד שחצן שמסבך אותם בצרות וסמור חכם, חפרפר יוצא למסעות ומגלה את כוחה של חברות אמיתית. 
הוצאה לאור: כנרת-זמורה-ביתן, 2018
איורים: ארנסט שפרד

כריכת הספר הרוח בערבי הנחל
מהדורה חדשה לקלאסיקה הנהדרת. הרוח בערבי הנחלצילום: ארנסט שפרד

אספן המילים/פיטר ה' רינולדס
יש ספרים שאנחנו קוראים ונהנים מהם עד כדי כך, שהרגע בו אנו מסיימים את הספר, הופך להיות רגע חמוץ מתוק. מתוק כי אנו מרגישים צורך לספר לכם עליו, וחמוץ כי רק התחלנו והנה הוא כבר נגמר. כזה הוא הספר "אספן המילים".

הספר מספר לנו על ג'ים, ילד המסתובב מבוקר ועד ערב עם פנקס ועט, מלקט מילים שהוא רואה ושומע ומגלה בעצמו וגם לנו, שמילים הן אוצר שאפשר לשחק איתו. ניתן להעניק מילים לחבר, ללחוש אותן בלב או לצעוק אותן שכל העולם ישמע:

"הוא אסף מילים שראה.
הוא אסף מילים שקרא.
מילים מסוימות זינקו מהעמוד.
לפעמים המילים הכי פשוטות שלו היו הכי עוצמתיות: "אני מבין", "אני מצטער", "תודה".

אחרי שג'ים אוסף מילים למכביר, הוא מחליט לפזר אותן ברוח לשאר הילדים. הסופר, פיטר ה' רינולדס כתב ספר אהבה למילים במלוא מובן המילה. מבטיחים לכם, המבוגרים, שתהנו לא פחות מילדכם להקריא אותו.
הוצאה לאור: כנרת-זמורה-ביתן 2018
איורים: פיטר ה' רינולדס

כריכת הספר בה רואים ילד קטן ומסביבו מילים כתובות על ניירות שעפים ברוח
ספר אהבה למילה הכתובה. "אספן המילים"צילום: פיטר ה' רינולדס

"אל"ף בי"ת"/איתמר ציגלר
ספרי אותיות לקטנים תמיד חשובים ומהווים את הבסיס. "אל"ף בי"ת" של איתמר ציגלר כתוב בחרוזים מקסימים ומזמין את המשפחה לחגיגת השפה העברית.

"צ"די צנועה
כי מה כבר צריך?
ניצוץ בעיניים, צחוק עד השמיים
וצמה מתפתלת עד המתניים"
הוצאה לאור: ידיעות ספרים, 2018
איורים: נסה ראיין

כריכת הספר אל"ף בי"ת
ספר אותיות בחרוזים. אל"ף בי"תצילום: נסה ראין

"סבא סביח"/תמי שם-טוב
נכון שיש לנו חברים עם שמות שאנחנו מאוד אוהבים? אבל מה תגידו על סבא בעל שם של אוכל? התאומים, אור וקרן שואלים את סבא סביח מדוע הוריו העניקו לו שם של מאכל אהוב. תשובתו של סבא סביח מפתיעה. בנוסף ללימוד על העלייה לארץ ועל התאקלמותם של עולים חדשים בתחילת שנותיה של המדינה, תמצאו מתכון טעים שתוכלו להכין עם הילדים. 
הוצאה לאור: כנרת-זמורה-ביתן, 2017
איורים: שמרית אלקנתי

כריכת הספר סבא סביח
ספר ומתכון. "סבא סביח"צילום: שמרית אלקנתי

"גברת פלפלת אשה בגודל כפית" / אלף פרויסן
אנחנו בספק אם הדור החדש של הקטנטנים מכיר את גברת פלפלת. תוכנית הטלוויזיה שהייתה אז להיט, בעצם התחילה מסיפוריו של אלף פרויסן בנורבגיה. עכשיו ילדיכם מקבלים הזדמנות נהדרת לצאת להרפתקאות מצחיקות עם האישה בגודל של כפית. גברת פלפלת שכבה לישון ערב אחד רגיל, וראו זה פלא! למחרת התעוררה כשהיא קטנה כמו כפית. הספר החדש מאגד חמישה סיפורים משעשעים ומלאי קסם שטרם יצאו בעברית וכולל את איוריו המקוריים.
איורים: ביורן ברג
הוצאה לאור: ידיעות ספרים, 2018

כריכת הספר גברת פלפלת
לראשונה בעברית, הרפתקאותיה של אישה בגודל כפית. גברת פלפלתצילום: ביורן ברג

אריה בן-נעים ה-14/נבו זיו
"כשהיה קטן, אריה דווקא אהב מאד
את השם אריה בן-נעים.
כולם תמיד אמרו לו אתה בטח
חזק כמו אריה".

אבל יום אחד, הוא מחליט שהוא לא אוהב את השם שלו יותר:

"הוא פגש ילדים עם שמות חמודים ורגילים
כמו תומר, איתן, דפנה, יואב, עומר ועדי.
לכולם היו שמות של ילדים
ורק לו היה שם של מבוגר".

כשסבא אריה הגיע לביקור וששמע מה חושב נכדו על השם שלו, הוא החליט לחשוף בפניו את ספר האריות - ספר המוקדש לכל הגברים במשפחה בשם אריה. כך יוצאים אריה הקטן וסבא אריה למסע - הם מתחילים עם רב גדול מאוד בעל עיניים חכמות וזקן עבה, עוברים לאריה רב חובל מפורסם ואריה מתאגרף ידוע. אחרי מסע השורשים, גיבור הספר שלנו מבין שיש עמודים ריקים והוא עומד להיות האריה הבא. פתאום, השם שלו לא נראה כל כך נורא.
הוצאה לאור: ידיעות ספרים, 2019
איורים: שחר קובר

כריכת ספר בה רואים ילד עם חתול
אריה קטן פוגש באריה גדול. "אריה בן-נעים ה-14"צילום: שחר קובר

שאול החתול והריקוד הכי קול/קימברלי וג'יימס דין
יש ספרים שפשוט כיף לקרוא אותם ולא רוצים שהם יגמרו, כזה הוא הספר על שאול החתול. זהו הרביעי בסדרה המוכרת ועדיין אנחנו רוצים עוד ועוד מהחתול הקול. הפעם, שאול מנסה ללמוד ריקוד חדש, אבל זה לא כל כך מצליח לו. כשהוא הולך לישון בלילה הוא חושב ש-אולי זה נכון? אולי הוא באמת חסר כשרון?

"אבל ריקוד זה קסם! ריקוד זה כישוף!
כשאני מרגיש ת'קצב,
שמח לי בגוף".

וכך שאול הולך ושואל את הסנאית, בודק עם הברווז והצב - אם יש מישהו שיכול להראות לו איך מנענעים את הזנב. בסוף הסיפור תמצאו הפתעה וגם ריקוד חדש שתוכלו לרקוד עם כל המשפחה.
איורים: ג'יימס דין
הוצאה לאור: כנרת-זמורה-ביתן, 2019

כריכת הספר בה רואים את החתול שאול לבוש בחליפה לבנה ורוקד. לידו עומדים ברווז וסנאית
ספר שלא תרצו שיגמר. "שאול החתול והריקוד הכי קול"צילום: ג'ימס דין

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ