חדש על המדף |

הילד ששלח את המשפחה שלו בדואר

וגם: ארנבון חמוד שרוצה לישון אבל צריך כמה דגדוגים לפני שהוא נרדם, נמלה שלא מוצאת את עצמה ובסוף הופכת להיות מלכה וילד שמציל גיבור-על - ספרי מאי החדשים

דלית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריכת הספר "הסיפור על יואב ששלח את המשפחה שלו בדואר" בה רואים ילד קטן נשען על ארגז למשלוח בדואר ולידו כל המשחקים שיש לו בחדר כמו רובוט ובובת דינוזאור
דלית כהן

וואו כמה דברים עברנו מאז שסיפרנו לכם על הספרים שיצאו בחודש אפריל. מי שהקפיד בפסח חזר לאכול חמץ, חגגנו את יום העצמאות, הספקנו להיות באירועי לילה לבן לילדים ואפילו צפינו באירוויזיון בהפקה ביתית שלנו. עכשיו, לפני חג שבועות ולפני שיוצאים שוב לחופש מהמסגרות הנה כמה ספרים נבחרים שיוצאים החודש למדפים. ספרי מאי - מתחילים.

מדריך הילדים המלא
מה עושים היום
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה
מבשלים עם ילדים

הילדה שניסתה / מאירה ברנע-גולדברג

אחרי סאגת האירוויזיון שעברה עלינו עם המוטו המנצח "העזו לחלום", החלטנו לפתוח את כתבת סקירת הספרים החדשים שלנו עם  ספר חמוד על ילדה קטנה שמנסה לטפס על עץ במטרה להוריד כדור שנתקע:

"איזה מן רעיון זה? תהו כולם ואמרו,
זה פשוט לא ילך".

חבר שלה ואחיו נדב חשבו שאין לה סיכוי, נמלה שעברה בסביבה מיהרה לקרוא לכל חבריה בציפייה לחוות בכישלון. אפילו דב קוטב הגיע לאזור וארנב שתמיד ממהר, רצה לדעת אם שווה לו להישאר. אבל בגלל שאנחנו אוהבים סופים טובים, נגלה שהגיבורה אכן מצליחה להגיע אל הכדור שנמצא גבוה על העץ, כי היא לא מקשיבה למי שאומר לה שהיא לא יכולה - היא העזה לחלום.
הוצאה לאור: כנרת
איורים: רמי טל

רק עוד כמה דגדוגים ולישון / ירג מילה

הגיעה השעה להשכיב את הילדים לישון, והנה עידוד קטן שיעזור להם להרדם במהרה - "רק עוד כמה דגדוגים ולישון" הוא ספר קרטון לפעוטות בו עוזרים לארנבון מקסים להתכונן לשינה:

"הוא כבר צחצח שיניים.
הפיג'מה שלו מחכה לו.
נמחא כפיים, אחת ושתים,
והנה הוא כבר התלבש".

רק עוד כמה דגדוגים מאחורי האזניים וכמה ליטופים נעימים בגב וארנבון הולך לישון, ואנחנו נרדמים ביחד איתו.
הוצאה לאור: כנפיים וכתר
איורים: ירג מילה

הספר הולך לישון / רמדייה ובורז'ו

הספר הקודם לא עזר? הנה אחד עם כמה טריקים. הפעם, לא הספר מכין אותנו לשינה, אלא אנו מנסים להרדים אותו, ועל הדרך גם לומדים מה עושים לפני מתחילים לחלום:

"הספר שלנו מנסה להירדם.
תתקרבו אליו ותשאלו אותו,
האם צחצת שיניים?
האם הלכת לעשות פיפי?"

אחרי שבודקים שהכל נעשה, אפשר לתת לספר נשיקה וחיבוק, ולסגור אותו בשקט בשקט שלא יתעורר, למרות שהתאהבנו בו ולא רצינו שהוא יגמר. 
הוצאה לאור: מטר
איורים: רמדייה ובורז'ו

הסיפור על יואב ששלח את המשפחה שלו בדואר / עמר הופמן

מה ילדים עושים כשהם רוצים לשחק מבלי שיפריעו להם? יואב הוא ילד שבסך הכל רוצה שיניחו לו לצייר, לקרוא ולשחק, אבל כל הזמן מציקים לו: הכלב שלו נכנס אליו לחדר ללא רשות, לועס את המחברות, קופץ על המיטה ואפילו נדחף לתוך ארגז ואוכל את כל הקלקרים הקטנים שיש בפנים. ליואב צץ רעיון - הוא שולח את הכלב בארגז למקום אחר. 

העלילה הקומית ממשיכה והנה גם אחותו של יואב מגיעה ומפריעה. מה אתם חושבים שיואב עושה? הוא שולח גם אותה בדואר עם הכלב שלו כדי שיוכלו להפריע אחד לשני. לאט לאט יואב שולח את כל המשפחה שלו בדואר וזוכה סוף סוף בשקט. לא היינו מציעים לנסות זאת כמובן, אבל אהבנו את הקצב של הסיפור ואת האיורים המצחיקים. לפעמים, זה כל מה שצריך בספרי ילדים. 
הוצאה לאור: טל-מאי וידיעות ספרים
איורים: עמר הופמן

קורילולה / ג'וליה דונלדסון

מה אתם חושבים שעכבישים עושים מעבר לטוויית חוטים? הם משחקים כדורגל! ספר שמיועד לילדים שלא מפחדים מחרקים ומעניק חוויה מתקנת לכאלה שכן חוששים. קורילולה העכבישה אוהבת לשחק עם אחיה כדורגל, אבל יש לשניים בעיה - עכבישים לא לומדים לספור, אז כמה משחקים בכל קבוצה? איך סופרים גולים ומחליטים מי מנצח?

הפיה הטווה של קורילולה נחלצת לעזרה ולוקחת אותה למסע בו היא לומדת לספור, ועל הדרך משעשעת אותנו הקוראים.
הוצאה לאור: כנרת
איורים: סבסטיאן בראון

נמי הנמלה / נחמה ביטון רובוביץ

מגמת החרקים ממשיכה עם נמי הנמלה החמודה שמרגישה קצת לא שייכת לקן שלה, וכל הזמן מבולבלת ועושה טעויות:

"יום אחר קרתה טעות הרת גורל
את המזון הראוי למאכל
הוציאה נמי אל מחוץ לקן.
היא כמובן נאלצה להחזירו שוב.
אוי...מקרה כאוב".

כדי למנוע בלאגן המלכה מחליטה לשלוח את נמי לחפש אוכל מחוץ לקן. וכך היא יוצאת למסע חיפוש בו היא פוגשת בנמלות חדשות, מגלה שהיא בעצם גיבורה והופכת להיות מלכה בקן משלה. אנחנו מבינים שנמי לא הייתה מבולבלת סתם כך, היא פשוט לא הגשימה את ייעודה! המסר מקסים - גם אם אתם מרגישים לא שייכים, אל תפחדו לצאת החוצה ולמצוא את המקום שלכם.
הוצאה לאור: צמרת הוצאה לאור
איורים: קסאניה לוגובסקי

מר גוזמאי / לאה גולדברג

מר גוזמאי הוא אדון קטן וסקרן היוצא להרפתקאות משעשעות ומוזרות למדי שראשיתן ביומיומי וסופן מופלא. כשיורד גשם למשל, הוא שט בספינה ומפליג משכונה לשכונה. הוא אפילו פוגש כריש ולוקח אותו הביתה, כי לפי מר גוזמאי, זה מה שעושים עם כרישים:

"ושלשום, כך מבלי שארגיש,
לספינה העליתי כריש.
אז הבאתי אותו למטבח
ופתחתי כרסו, הנה כך!
ומצאתי בכרס הדג
מכונית של משא עם נהג".

הספר מחולק לפרקים קצרים שבפורסמו בהמשכים בעיתון "דבר לילדים". כעת הוא יוצא במלואו כספר שני בסדרה, שולח את מר גוזמאי עד השמיים לפגוש חברים שונים ומשונים ולוקח אותנו יחד איתו.
הוצאה לאור: ספריית פועלים וספריית נח
איורים: ירמי פינקוס

הגיבור שלי ברקו / נרי אלומה

לעמי יש חבר גיבור-על בשם ברקו. הוא קרא לו כך בגלל שהוא מהיר כמו ברק:

"כשבוץ הכלב המפחיד של השכנים נבח עלי,
ברקו הפך אותו לעכבר צעצוע,
וכשהענק המצולק עם הריר הירקרק
בא אלי באמצע הלילה, ברקו הפך אותו לגמד".

אבל יום אחד ברקו נעלם ולמרות שכל המשפחה של עמי יצאה למסע חיפושים, אף אחד לא הצליח למצוא אותו. בלילה, עמי נרדם וחלם שהוא מציל את ברקו, הוא נלחם בדרקונים ובשני ענקים והציל את החבר שלו בעצמו. כך עמי הבין שגם גיבורים צריכים עזרה. כשאבא של עמי חשב שהוא מצא את ברקו בבוקר שלמחרת מתחת למיטה, עמי חשב לעצמו:

"כל הזמן הוא היה מתחת למיטה?
שטויות בקטשופ וחרדל!
מה ההורים מבינים בגיבורי על?"
הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד
איורים: עידן ברזילי

אריה בן-נעים ה-14 / נבו זיו *בחירת העורכת*

"כשהיה קטן, אריה דווקא אהב מאד
את השם אריה בן-נעים.
כולם תמיד אמרו לו אתה בטח
חזק כמו אריה".

אבל יום אחד, הוא מחליט שהוא לא אוהב את השם שלו יותר:

"הוא פגש ילדים עם שמות חמודים ורגילים
כמו תומר, איתן, דפנה, יואב, עומר ועדי.
לכולם היו שמות של ילדים
ורק לו היה שם של מבוגר".

יום אחד, סבא אריה הגיע לביקור ואחרי ששמע מה חושב נכדו על השם שלו, הוא החליט לחשוף בפניו את ספר האריות - ספר המוקדש לכל הגברים במשפחה בשם אריה. כך יוצאים אריה הקטן וסבא אריה למסע - הם מתחילים עם רב גדול מאוד בעל עיניים חכמות וזקן עבה, עוברים לאריה רב חובל מפורסם ואריה מתאגרף ידוע. אחרי מסע השורשים, גיבור הספר שלנו מבין שיש עמודים ריקים והוא עומד להיות האריה הבא. פתאום, השם שלו לא נראה כל כך נורא.

בחרתי בספר הזה כהמלצת החודש כי זהו אמנם סיפור מיוחד, אך הוא קורה ללא מעט אנשים. אגלה לכם ששמי הפרטי הוא נדרה - השם שנתן לי אבי ביום שנולדתי. אף פעם לא אהבתי אותו וחשבתי שהוא ישן ושונה מדי, אז השתמשתי בשמי האמצעי, דלית, כי הוא נשמע יותר מודרני ורציתי להיות כמו כולם. כשהתבגרתי והבנתי את המשמעות של משפחה ומורשת החלטתי להחזיר אותו כשם פרטי נוסף. וגם, מי בכלל רוצה להיות כמו כולם? זה משעמם. לכל הילדים שיש להם שמות שנתפסים כמיושנים, דעו: אהבו אתכם כל כך ופשוט רצו שתמשיכו את שושלת המשפחה בגאווה.
הוצאה לאור: ידיעות ספרים
איורים: שחר קובר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ