חינוך ביתי, פרטי או מקצועי: כשההורים לא סומכים על המערכת

61 אחוז מההורים סבורים שהחינוך במערכת הפרטית טוב יותר אבל רק שני אחוזים מהם יסכימו להוציא על חינוך יותר מ־3,000 שקל בחודש. פרויקט מיוחד

נטע הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטע הלפרין, עכבר העיר

לכתבה המלאה: כאן לומדים בעושר: מערכת החינוך הסודית של ת"א

חינוך פרטי: הכי טוב, אבל יקר מדי

ההורים בתל אביב תומכים בקיומה של מערכת חינוך פרטית וטוענים שיש לקיימה כדי לייצר אלטרנטיבה למערכת הציבורית. כך עולה מסקר מיוחד שנערך בשבוע שעבר בעבור "עכבר העיר" על ידי פאנל פרויקט המדגם בניהולו של ד"ר אריאל איילון. מהסקר, שנערך בקרב 420 נשאלים, ובהם 325 הורים, עולה חוסר שביעות רצון כללית ממערכת החינוך הציבורית. 50.2 אחוז מהנשאלים אמרו שהם תומכים בקיומם של בתי ספר פרטיים, לעומת 29.3 אחוז בלבד שמתנגדים לתופעה. 43 אחוז מהתומכים בקיומה של מערכת החינוך הפרטית טענו כי מערכת החינוך הציבורית לא מספיק טובה מבחינת ההישגים הלימודיים או לא מספיק טובה מבחינת המורים והתלמידים הלומדים בה. ההתנגדות למערכת החינוך הפרטית מגיעה כצפוי בעיקר מטעמים של חוסר שוויון (60 אחוז). 20 אחוז אחרים מהמתנגדים ציינו כי קיומה של מערכת פרטית מעודד את המדינה שלא להשקיע במערכת הציבורית. עם זאת, רק 18 אחוז מהמתנגדים לחינוך פרטי טענו שמערכת החינוך הציבורית מספיק טובה. הנשאלים מסכימים שהחינוך במערכת הפרטית הוא לרוב טוב יותר מזה שבמערכת הציבורית. 11.4 אחוז מהנשאלים השיבו שבוא "ללא ספק טוב יותר" ו50.2 אחוז מהנשאלים השיבו שהוא "לרוב טוב יותר". למרות האכזבה ממערכת החינוך הציבורית, מהסקר עולה שרוב ההורים בעיר לא מוכנים להשקיע סכומי כסף גבוהים כדי להבטיח חינוך ברמה גבוהה לילדיהם. 61.1 אחוז אמרו שהם מוכנים להוציא על חינוך עד 1000 שקל בחודש לילד בלבד, 28.3 אחוז אמרו כי יסכימו להשקיע בין 1000 שקל ל-2,000 שקל לילד בחודש, ורק 2.2 אחוז אמרו כי הם מוכנים להוציא מעל 3000 שקל לילד בחודש על חינוך.

החינוך הביתי: למשפחות עם אידיאולוגיה מוצקה

תופעה לא חדשה אך יציבה היא החינוך הביתי - הורים שבוחרים להשאיר את ילדיהם בבית, אפילו בגילים מאוחרים יחסית, ולהעביר להם את חומרי הלימוד בעצמם, תוך היעזרות מדי פעם במורים פרטיים. מדי שנה משרד החינוך מאשר לכ־20 ילדים בממוצע בעיר גדולה להתחנך באופן פרטי ולא להחיל עליהם את חוק חינוך חובה. "זהו לא פיתרון להמונים", מדגישה ד"ר דורית טובין, מרצה בכירה במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון, "לחינוך הביתית גוונים רבים, אבל בדרך כלל בוחרות בו משפחות מיוחדות עם אידיאולוגיה מאוד מוצקה". אגב, בארצות הברית נושא החינוך הביתי הוא תופעה מוכרת ומעוגנת, ולכן ישנם ספרי לימוד המותאמים במיוחד למי שלומד בבית. רקפת לוי, תושבת העיר שבנה תום אמור להיות בכיתה ב', בוחרת נכון לעכשיו להשאירו בבית. "כרגע נראה לי שטוב לו", היא מסבירה, "בהתחלה זה היה נראה לי מוקדם מדי, וככל שעבר הזמן, נהיו לו חברים מהשכונה או כאלו שגם לומדים בדרך הזאת, והוא נהנה, אז למה לשנות?" לוי נעזרת בחוברות המתאימות לכיתה ב' ומלמדת את תום בעצמה חשבון, עברית, כתיבה וקריאה. לתום יש גם מורה פרטית, שמלמדת אותו ארבע שעות בשבוע סיפורי תנ"ך, טבע וכדומה. לוי חברה בקבוצת הורים שילדיהם מתחנכים בבית, שמקיימים פעילויות משותפות. "יכול להיות שאם הוא לא היה מוצא חברים, בלי קהילה תומכת, זה היה קשה לו", אומרת לוי, "אבל הוא מרגיש טוב כי מסביבו יש עוד ילדים כמוהו".

חינוך מקצועי: עריכת דין או צורפות

הקמת מסגרת חינוכית אלטרנטיבית מתחילה לרוב ביוזמה עצמאית של הורים שמצליחים לרתום אחריהם הורים נוספים. אחת היוזמות המעניינות כרגע, שעושה את צעדיה הראשוניים, באה מכיוונה של לאה בכר־צליק, בוגרת המכון החברתי בסמינר הקיבוצים ועמיתה במכון מנדל למנהיגות חברתית. בכר־צליק מתכננת להקים בית ספר לפי מודל הקיים בכשבעים בתי ספר בארצות הברית, אשר אומץ על ידי הנשיא אובמה והוכרז על ידו כעיקרון מרכזי ברפורמה שהוא מתכנן במערכת החינוך. "מדובר בתיכון שמכוון ללמידה מתוך תחומי עניין", מסבירה בכר־צליק. "מי שילמד בו יפעל יומיים בשבוע כשוליה של אנשי מקצוע בתחומים שונים". בניגוד לתפיסה המסורתית של בתי ספר מקצועיים, שבהם בני נוער מאוכלוסיות מוחלשות לומדים כיצד להתמקצע בעבודות פרקטיות כגון אלקטרוניקה ומכונאות, במודל האמריקאי בוחר התלמיד את תחום העניין שלו כגון וטרינריה, עריכת דין או פסיכולוגיה, והמערכת מתאימה לו חונך צמוד מאותו תחום עיסוק. "בבתי הספר המקצועיים של פעם היו עושים הכללה שלילית שאני מאוד מתנגדת אליה", טוענת בכר־צליק, "גם במודל שאני פועלת לאורו ממוקמים בתי הספר בשכונות מוחלשות, אבל המערכת לא תחליט בשביל התלמיד, אלא תייצא בעבורו למידה משמעותית לפי שאיפותיו. אם ירצה להיות צורף למשל, הלמידה תהיה דיסציפלינרית, וכך הוא ילמד היסטוריה של הצורפות. בכר־צליק, שחזרה זה עתה מהשתלמות בארצות הברית, מספרת שכמה עיריות כבר פנו אליה והתעניינו באפשרות להקים את בית הספר בתחומן.

לכתבה המלאה: כאן לומדים בעושר: מערכת החינוך הסודית של ת"א

» לא מרוצים ממשרד החינוך? תקימו בית ספר לבד