אודיה גנור, עכבר העיר

במהלך סוף השבוע האחרון ציינו מאות בתי ספר ברחבי הארץ את יום גוש קטיף. היום צוין ונלמד על פי ערכה שנכתבה על ידי המרכז להנצחת גוש קטיף ומשרד החינוך, המיועדת לכיתות ט'-י'. זו הפעם הראשונה שבה הוציא משרד החינוך חוזר מנכ”ל לבתי ספר בכל רחבי הארץ בנוגע ליום, כולל מסמך הנחיה לאלו המעוניינים להשתתף. על פי הפרסום בעיתון "הארץ" ביום שני, "מערך השיעור מבקש להניח בצד את העיסוק הפוליטי בנושא ולהשתמש בסיפור ההתיישבות בגוש כאמצעי לעיסוק בשאלה מהי ציונות". בין השאר: משחק קלפים למיון מעשים "ציונים ולא ציוניים", קטע מאת רון שובל, יו"ר תנועת "אם תרצו", וכן פעילות המבקשת לסדר דוברים שונים על המפה הפוליטית, החל משמאל קיצוני ועד ימין קיצוני, כאשר על פי ההערכה אברהם בורג ודן מרגלית נחשבים אנשי שמאל קיצוני.

לא כולם שמעו על יום גוש קטיף

הערכה לציון יום גוש קטיף נשלחה ליותר מ־700 בתי ספר ברחבי הארץ, אבל היא לא נחתה באף אחד מבתי הספר הממלכתיים־חילוניים בתל אביב. נראה כי משרד החינוך בחר, במודע או שלא במודע, לפסוח על הבועה התל אביבית. "מעולם לא שמעתי על הנושא", אומר מנהל גימנסיה הרצליה, זאב דגני, "העובדה שיש במסגרת משרד החינוך יום להנצחת גוש קטיף פשוט גורמת לעצבות מתמשכת, ואני בספק אם לא דילגו עלינו במכוון". גם מנהלי בתי ספר אחרים הביעו תמיהה כאשר שמעו על הערכה. "לא קיבלנו את הערכה, והתלמידים שלנו עסוקים בימים אלה בפעילויות אחרות", אומרת ורדה כגן, מנהלת תיכון אליאנס, "היום הדעות מגוונות, אבל זה ידוע שיש הרבה שמאל בבית הספר, ואולי זו חלק מהסיבה מדוע מעולם לא שמענו על הערכה הזו". מנהל תיכון עירוני ה', יהורם לוי, מסר: "לא שמענו על הערכה, ואני מעדיף שלא לציין את היום. ציונות ואהבת הארץ הם נושאים מרתקים, אבל אין סיבה לעסוק בהם במסגרת הנושא הטעון של גוש קטיף, שחילוקי הדעות עליו קשים מאוד". גם מנהלת תיכון עירוני ד' נעמי טיסונה ציינה כי לא קיבלה את הערכה.

"היום הזה מצוין כבר חמש שנים במסגרת משרד החינוך", אומרת עובדת המרכז להנצחת גוש קטיף, "התוכנית אינה מחייבת ומי שהביע התעניינות קיבל את הערכה. פנינו לחלק מבתי הספר בעצמנו על מנת לעניין אותם. חלק הסכימו וחלק לא. הערכה לא הגיעה לבתי ספר בתל אביב פשוט בגלל מיקום גיאוגרפי, התמקדנו השנה באזור הדרום ובירושלים". יש לציין כי על פי נתונים שהעביר לנו המרכז, בתי ספר דתיים בעיר דווקא כן קיבלו את הערכה.

ממשרד החינוך נמסר: "על פי חוק גוש קטיף לא מוטלת החובה על מנהלי בתי הספר לציין את היום".