קלמנטיין: לא לבנות בלבד

בספר החדש בסדרת הספרים המצליחה, נבחרת הגיבורה האמריקאית ל"חברה מצטיינת". רונית רוקאס על ספר שילדים רבים ימצאו בו את עצמם. גם בנים

רונית רוקאס, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית רוקאס, עכבר העיר

קלמנטיין של שרה פניפקר היא גיבורה כובשת. היא אמריקאית לעילא, ולמרות זאת היא מצליחה לדבר גם אל קהל היעד כאן. באחרונה ראה אור בהוצאת מטר הספר הרביעי בסדרה, "קלמנטיין, חברה מצטיינת", שכמו קודמיו היה מתאים לנקד אותו. גם הפרק הנוכחי עוסק בכמה חוויות מחיי היום-יום של קלמנטיין, הלומדת בכיתה ג'. והפעם, קלמנטיין נבחרת ל"חברה מצטיינת", ובמשך ימים אחדים היא עומדת, באופן יזום, במרכז תשומת הלב של הילדים בכיתה. היא מספרת על עצמה, הם מספרים עליה, ובסוף כותבים איזו חברה היא יודעת להיות ומה הם זוכרים משנות ההיכרות איתה. אל הגרעין הזה מצטרפים שני סיפורים נוספים - קלמנטיין רבה עם חברתה הטובה, מרגרט, והחתולה האהובה שלה הולכת לאיבוד. אלה סיפורים מינוריים, שילדים יכולים למצוא בהם את עצמם, למרות המרחק התרבותי, בוודאי משום שבאמצעותם פניפקר נוגעת בתמות אוניברסליות יותר כמו חברות.

» ספרי ילדים - לספרים נוספים וביקורותחמידותה של הגיבורה בולטת כבר באיורים של מרלה פרייזי, שלפעמים היא נראית בהם בת חמש, ולפעמים בת שמונה-תשע, כפי גילה. היא מספרת על עצמה בגוף ראשון, מכנה את אחיה בשמות משתנים של ירקות, כסוג של בדיחה שהיא לא מפסיקה לחזור עליה, ועדיין ממשיכה להצחיק. היא מסתבכת לא מעט בבית הספר, אבל אף פעם לא מסיבות של רשעות, כי קלמנטיין היא התום שהיינו רוצים לראות בילדות. היא החן והחסד והשמחה והאהבה בבית של שני היפים לשעבר - אביה הוא מנהל התחזוקה בבניין, אמה מאיירת - שלא מאבדים לרגע את סבלנותם, מקדישים את כל זמנם ומרצם לשני ילדיהם, ובאופן כללי מגלמים סוג של אידיליה לא קיימת בשום מקום בעולם. גם לא באמריקה.

התמימות שהיינו רוצים לראות בילדות. קלמנטיין, חברה מצטיינת (איור: מרלה פרייזי)

ילדה אמריקאית אמיתית נדמה שקלמנטיין היא התגלמות הילדוּת כפי שהיא מצטיירת בספרי ילדים אמריקאיים: לא מעט הומור שנובע בעיקר מטעויות בהבנה של מילים ומעשים, מידה גדושה אך לא מזיקה של שובבות, והרבה טוב לב ותמימות. כדי להעצים את דמותה, קלמנטיין חברה של כמעט ההיפך הגמור ממנה, מרגרט, שהיא התגלמות השכלתנות הנוירוטית, ההצטיינות הלא מאושרת, סוג של מבוגרת קטנה. היא הילדה "המקולקלת", אף שהיא מצטיינת בכל דבר כמעט. היא נכשלת בדברים החשובים באמת, ביכולת להפגין חמלה ורגש, ביכולת להיות חברה. בדיוק התכונות (הנשיות?) שקלמנטיין מצטיינת בהן כל כך.

חברות טובות אבל הפוכות. קלמנטיין, חברה מצטיינת (איור: מרלה פרייזי)כשבוחנים מה יש בסדרה, היא עשויה לעורר הסתייגות מסוימת. לכאורה, גיבורה במסורת הגיבורות הפרועות וטובות הלב, שהחלו את דרכן בעקבות בילבי, ולמעשה שימור של כמה סטריאוטיפים ותבנית שחוזרת על עצמה - לא רק בסדרה הזאת, אלא בסדרות אמריקאיות דומות. למרות זאת, הסדרה נקראת בהנאה גמורה, משום שדמותה המלבבת של הגיבורה מטשטשת את כל הפגמים. ואולי הקסם הוא מה שחשוב בה באמת, כי זו סדרה השייכת לזן הנדיר שכובש מיד את לב הקוראות שלה.

גם לבנים מותר לקרוא המשפט האחרון טומן בחובו שתי מלכודות: האחת, מדוע היכולת לכבוש את הקהל מהותית כל כך? אולי כי קשה לשכנע אותם לקרוא, באמת קשה, עם כל הגירויים האלה מסביב, אלה שלא היו כלל כשאנחנו היינו ילדים, שאנחנו נוטים לשמוח בכל מה שהם כבר קוראים. העיקר שיקראו סוף סוף. השנייה, סבוכה יותר. לא כתבתי שהסדרה כובשת את לב הקוראות משום שאינה מתאימה לבנים. אני בטוחה שאם היו מסכימים לקרוא בה, היו נהנים מהמתיקות ומחוש ההומור של קלמנטיין, בדיוק כמו הבנות. אבל לא נציע להם ספר שהגיבורה שלהם היא בת, וגם אם נציע - רוב הסיכויים שיסרבו.

לא מיועד רק לבנות. קלמנטיין, חברה מצטיינת (איור: מרלה פרייזי)וזו בהחלט אחת הרעות המגדריות הקשורות בספרות ילדים: בנות קוראות בלי שום בעיה ספרים שהגיבורים שלהם הם בנים; בנים, רובם לפחות, לא יקראו, ואפילו לא נציע להם ספרים שבמרכזם גיבורות. זה לא מתחיל בבית הספר, זה קורה עוד הרבה קודם, כשהם ממש קטנים. קלמנטיין, למרות ההסתייגויות, היא גיבורה מקסימה, ואם ינסו - גם בנים יהנו ממנה.

"קלמנטיין, חברה מצטיינת" מאת שרה פניפקר. איורים: מרלה פרייזי. מאנגלית: אסנת הדר. הוצאת מטר. לבני 7-10, שקוראים בלי ניקוד

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות