אין זו אגדה: קונצרטים חינם לילדים בתל אביב

סדרת "קונצרטים מהאגדות" משלבת את הסיפורים המוכרים עם מופע מוזיקלי, ומפגישה את הילדים עם מופעי תרבות גבוהה ללא תשלום

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

משהו מיוחד נוצר כאשר ילדים נחשפים לאווירה תרבותית שונה מהרגיל, כמו למשל אירוע מוזיקלי שבו השחקנים, התפאורה, המוזיקה ובעיקר החוויה עצמה הם תחת כיפת השמים, באוויר הפתוח. זו תמונה קצת נוסטלגית, שבה משפחות עם ילדים יושבות על הדשא או על גבי מחצלות וסדינים, ומוזיקה מתנגנת באוויר. ולא, אין פה רעש מחריש אוזניים, אין פה גיבורי ילדות עכשוויים שמפזזים במרץ על הבמה, וכן - יש פה אווירה אחרת, נעימה, מרגיעה ומאוד תרבותית.

היפהפייה הנרדמת והפעמונים הקסומים - לכל הפרטיםבניסיון להנגיש את התרבות לכולם הוחלט לפני כשש שנים במחלקת האירועים בעירייה לצאת עם פרויקט גינה לי, ובמסגרתו מעלים הצגות, שעת סיפור והפעלות לילדים ברחבי גינות בעיר בחודשי הקיץ, והכל ללא תשלום. המטרה, לצד העשרה תרבותית של הילדים, היא לפזר את האירועים בגינות הממוקמות בשכונות שונות, ולא רק במרכז העיר. הבחירה במרחב הפתוח היתה מתוך מטרה לאפשר לכל מי שרוצה להגיע לצפות במופע או להאזין לשעת סיפור מבלי להילחם על כל כרטיס ומקום.

תרבות גבוהה וזמינה לכל הילדים השנה החליטו לראשונה להגדיל את הפרויקט ולהקים במה ענקית בגן העצמאות, ובה תעלה סדרה של מופעי קונצרט מוזיקליים לילדים ולכל המשפחה, כאשר מאחורי כל מופע מסתתר מסר תרבותי ייחודי. הבחירה במופעי קונצרטים היתה מתוך כוונה להעניק לילדים חוויה שונה מזו שהם מכירים במופעים הרגילים.

בכל פעם קונצרט אחר. קונצרטים מהאגדות (צילום: יח"צ)ראשון הוצג "פטר והזאב", על פי אגדת העם הרוסית שהפכה לאחת מאבני היסוד של ספרות הילדים העולמית. שאבי מזרחי, סגן מנהל אגף התרבות והאמנויות ומנהל המחלקה למופעים בעירייה, מספר שבקרב המארגנים נרשמה הפתעה מהתגובות הנרגשות במופע: "לא ציפינו לקהל רב כל כך ולמעשה הגיעו הרבה ילדים ומשפחות. שמיעת התזמורת הקאמרית מנגנת על הבמה, הצפייה בשחקנים ובתפאורה הססגונית, וכן החשיפה של הילדים לכלי התזמורת השונים, הדהימו את היושבים".במופע השני, "בית ספר לקוסמים מוזיקליים", הוצג סיפורו של דני, שחשב שהוא ילד רגיל ככל הילדים אבל לא ידע שיש לו כישרון גדול ומיוחד. הוא הגיע לבית ספר לקוסמים ושם פגש את המורה לקסמי המוזיקה, ובעזרתה ניסה להציל את עולם הצלילים.המופע השלישי בסדרה, יעלה מחר (יום שלישי ה-26.6, 18:00) ויהיה היפהפייה הנרדמת והפעמונים הקסומים. אל הסיפור המוכר על הנסיכה שמתעוררת מתרדמה ארוכה של 100 שנים מצטרפים הפעם נגנים מיוחדים, המבצעים בפעמוני יד ובכלי נגינה שונים יצירות אהובות שסוחפות את כולם אל תוך עולם של צלילים קסומים. במופע משתתפים הילדים בנגינה בפעמוני היד.ישיבה בשעות אחר הצהריים הנעימות, תחת כיפת השמים, אל מול הנוף הנשקף מחוף הים, בזמן ישיבה על גבי כריות ענקיות ומחצלות המפוזרות במקום, לא מאפשרת שלא להתמוגג וליהנות. ממש כמו פעם.

עוזרים ליפהפייה להתעורר. היפהפייה הנרדמת והפעמונים הקסומים (צילום: יח"צ)

קונצרטים מהאגדות - היפהפייה הנרדמת והפעמונים הקסומים. יום שלישי ה-26.6 ב-18:00. גן העצמאות. הכניסה חופשית

כתבות מומלצות

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה