רמי רוטנברג, עכבר העיר

בשנים האחרונות, סרטי ילדים – אולי כדי לקרוץ גם להורים ואולי מתוך אמונה (מוצדקת) שהזאטוטים של ימינו הם צופים משוכללים למדי – הפכו למורכבים: עכברוש שמפעיל עובד מטבח זוטר שחולם להיות שף; רובוט שאוסף את הררי הזבל שפיזר המין האנושי ההולך ומתנוון; דבורה בוגר מכללה שמתאהב במוכרת פרחים אנושית ומגיש תביעה ייצוגית כנגד בני האדם בשל גזל דבש, ועוד ועוד. אבל לפעמים, כפי שמוכיח הסרט "טינקרבל וסוד הכנפיים" המצוין, דווקא סיפור קלאסי ופשוט על פיות ועל איחוד מרגש ששובה את לב הילדים ומעניק להם חוויה בלתי נשכחת.

טינקרבל וסוד הכנפיים - מועדי ההקרנהסרטי ילדים

טינקרבל, שהחלה את הקריירה שלה כדמות משנית בסיפור של פיטר פן, הפכה עם השנים לכוכבת בזכות עצמה ולאחת הדמויות המזוהות ביותר עם דיסני (וגם למותג אטרקטיבי במיוחד, כפי שיעיד כמעט כל חדר ילדוֹת שאליו תיכנסו). בטינקרבל וסוד הכנפיים נמשכת הפייה הסקרנית אל חורשות החורף, מקום שבו רק פיות קור יכולות לחיות (בעוד שהיא פיית חום). כשטינקרבל מגלה שם אחות שמעולם לא ידעה על קיומה מתעצם רצונה למצוא דרכים לחצות את הגבול אל עולם הסופות והקרחונים, למרות שכנפיה עלולות להישבר בשל הקור העז, ובמקביל לאפשר לאחותה פריווינקל לחוות את יופיו של עולם הקיץ שטוף השמש מבלי שלכנפיה ייגרם נזק בשל החום הכבד. בפני השתיים ניצבים לא רק איתני הטבע אלא גם ה"מבוגרים האחראים": לורד מילורי מהצד הקר של הגבול והמלכה קלריון מצדו החם, שמתוך דאגה לשלומן אוסרים על שתי הפיות שנולדו מצחוק אחד לחצות את הגבול זו אל חייה של זו. בכלל, לכל אורכו מרחף הסרט בין האחריות להגן על הדור הבא לבין הרצון של הילדים לבחון את הגבולות כדי להרחיב את עולמם וללמוד עוד ועוד. בסופו של סרט, כשהמחסומים מומסים ומתאדים, כששני העולמות מתמלאים בצהלות שמחה של פיות שנחשפות ליופי שמעבר לגבול, וחברויות חדשות נוצרות, זוכים ההורים לחומר למחשבה – ובפרט לאלה המתקשים לשחרר (כלומר כולנו).

כששני עולמות נפגשים. טינקרבל וסוד הכנפייםהנוסחה המוכרת עדיין מנצחת

התסריט נצמד לנוסחה הקלאסית (והמנצחת) של דיסני, ולא סוטה ממנה ולו לסצנה אחת. דווקא בסרט שעוסק ביתרונות הרבים של בחינת הגבולות ניתן היה לצפות למעט משיכות מכחול פזיזות וליציאה מהשורות – אם כי מצד שני המבנה הכל כך מדויק של התסריט מאפשר לחיצות אפקטיביות במיוחד על בלוטות הרגש של הצופים, הצעירים והמבוגרים.הצד הוויזואלי של "טינקרבל וסוד הכנפיים", כיאה לסרט פיות קלאסי, הוא עז צבעים בעולם החום ומהלל את יופיים וייחודם של פתיתי השלג המתעופפים בחורשות החורף – ובאופן כללי תורם לקסם של הסרט. המוזיקה היא מוזיקת דיסני "קלאסית" מתוקה להפליא, שמתעופפת לפרקים אל מעבר לגבול הקיטש. על הכל מנצחת בבטחה הבמאית פגי הולמס, שמפגינה מיומנות טכנית מרשימה ושימוש מדויק במלוא חופן הלב. אנשי השיווק מדגישים כי זהו סרט הפיות הראשון של דיסני בתלת ממד. כמו התסריט, גם התלת מימד מבוצע היטב, אבל בסופו של דבר הממד החשוב באמת הוא הרגשי.

הדבר החשוב ביותר הוא המימד הרגשי. טינקרבל וסוד הכנפיים:

בנות כל הגילאים תיהנינה מאוד. חלקן אף יתרגשו עד דמעות, ואיתן, סביר להניח, גם הוריהן. גם בנים עשויים לצאת נשכרים מהסרט, שאמנם אין בו חייזרים מאיימים, פיצוצים רועשים ומרדפים סוערים, אבל יש בו אחווה, התגברות על כוחות טבע חזקים, ובעיקר – מבט אל כוח נשי והזדמנות ללמוד עוצמתו של הרגש. מי יודע, אולי טינקרבל, פריווינקל ודיסני יבזקו על כולנו אבקת קסם שתפקח את עינינו לכך שהפרדה ברוב המקרים היא מלאכותית – ושמעבר לגבול, כל גבול, משתרע עולם שיש בו יופי רב ושכדאי להתאמץ להגיע אליו (אך בזהירות).

טינקרבל וסוד הכנפיים. בימוי: טום רוג'רס, ריאן רואה. ארה"ב 2012, 92 דקות

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות