פרדי שיגועים: הקטנטנים יהנו יותר

תסריט פשטני עם אנימציה בתלת מימד שלא מצליח להחזיק את הילדים הגדולים יותר בעניין, ודווקא הסוף שלו הוא החלק החזק

רמי רוטנברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי רוטנברג, עכבר העיר

רוב ההורים מכירים מן הסתם את הרגע הזה: הילד הנרגש שלהם מציג בפניהם ציור שצייר. הקווים קצת עקומים, הצבעים נמרחים, החתול והעץ באותו גודל ולאמא משום מה אין ידיים. אבל בפינה מצויר לב גדול, ולידו כתוב "אני אוהב אתכם" - ואז פתאום כל השאר נראה זניח. כך גם פרדי שיגועים, סרט דני חדש שהגיע לארץ הקודש לשעשע את ילדי ישראל במהלך חופשת הסוכות: לא מושלם, אבל מהנה ובעיקר ממלא את הלב בתחושה טובה.

פרדי שיגועים - כל הפרטים ומועדי הקרנהסרטי ילדים - כל הסרטיםפרדי הוא הילד הבריון של הכפר. כפר דני מוקף גבעות מוריקות, חוות תרנגולות ושאר בעלי חיים שמהווים חלק בלתי נפרד מהסרט. רוב ילדי הכפר מפחדים מפרדי פחד מוות, פרט לילד אחד ששמו ויקטור, שלא מוותר ולמרות שפה ושם הוא חוטף, בכל זאת הוא נלחם בחזרה בבריון - לא בכוח כי אם במוח. ויקטור מוצא הנאה רבה בשיגועים של פרדי (למרות הסכנה לחטוף), ולא מקשיב לחברו הטוב ג'ייקוב שמנסה להניא אותו מהעימותים המסוכנים (ובמקביל מפתח המצאות מופרכות אך משעשעות כמו מירוץ חלזונות, נוזל מחיקה בלתי נראה ועוד). אל השניים חוברת גם קלר, בת העדודה של ג'ייקוב שמתארחת אצלו בחופשת הקיץ ותורמת לחבורה מבט נשי מעט בוגר יותר וגם אומץ, ומי שעוד מהווה חלק בלתי נפרד מהחבורה הוא כלב מקסים בשם רוטב.

נלחמים בבריון. פרדי שיגועים:

עלילת הסרט, כאמור, כוללת בעיקר הפגנות כוח של פרדי הבריון ומענה בדמות שיגועים מצד ויקטור, שנהנה מאוד להשיב לפרדי כגמולו ולמעשה גם בו חבוי זיק של רצון לשגע אחרים (כמו בכולנו, כנראה). מרכיב נוסף בעלילה הוא קרקס "ברדיני הגדול" שמגיע לכפר, האימונים של ויקטור ורוטב כדי להשתלב בקרקס כמופע חימום להופעה של הקרקס עצמו, והרצון של פרדי לקלקל להם.בתסריט יש משהו פשטני, גם ביחס לסרט ילדים, וחלק מהפתרונות שנבחרו מעט מאולצים - ילדים קטנים יחסית מן הסתם לא יתרעמו על כך, אבל ילדים גדולים כבר עלולים להשתעמם. גם עיצוב הדמויות מעט סכמתי ונעדר ניואנסים (ובעיקר הדמויות המבוגרות שמעוצבות כקריקטורות) - אם כי בסך הכל יש ב"פרדי שיגועים" אווירת חופשת קיץ עולצת וצבעונית.

צבעוניות של חופשת קיץ. פרדי שיגועיםהסרט מוצג בארץ בתלת מימד ובדו מימד, בגרסה מדובבת בלבד - את תפקידי הדיבוב הראשיים מבצעים היטב עידו מוסרי (המוסרי הפחות מוכר לילדים אך הלא פחות מוכשר) ודון לני גבאי.הסוף של "פרדי שיגועים" הוא גם החלק החזק בו: מצד אחד, פרדי, באופן טבעי, זוכה לעונש על מעשיו הרעים (ולמרבה השמחה זהו עונש חינוכי, מה גם שהבריון מתחיל לגלות סימני חרטה על התנהגותו), אבל מצד שני מסתבר שגם בוויקטור יש צד מעט מרושע - ופתאום הסרט מפגין עוד רובד עמוק יותר ומספק לא רק סוף טוב והזדמנויות לצחוק אלא גם מעט חומר למחשבה על כך שכולנו אוהבים לשגע אחרים.

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות