שלי ניידיץ', עכבר העיר

באחד מימי החופש הגדול נערך יום פתוח בגני העירייה בעיר. במטרה לבחור את הטוב ביותר עבור ילדנו, הלכנו להתרשם מהגנים בשכונה. כשהתברר לי שהגן אליו אני עצמי הלכתי כילדה הוא אחת האופציות לבחירה, התרגשתי מאוד. יש לי זכרונות טובים מהגן ההוא, מה שכולנו מאחלים לדור ההמשך ועל כן בוחרים את הגן המיועד בפינצטה. ביום החגיגי הובלתי את כל המשפחה מהשער אל דלת הכניסה בעיניים עצומות. כשנכנסנו אל תוך הגן, חיפשתי משמאלי את הצעצועים ומימיני את היציאה לחצר. הכל היה באותו המקום. 34 שנה וכלום לא השתנה.» ספרי ילדים - כל הטורים» אם מתחשק לך לפעמיםנזכרתי בחיוך איך תמי הגננת החביבה היתה מבקשת ממני במפגש (שנקרא אז "ריכוז") להקריא את השלטים בגן ואני הקראתי אותם אחד אחד: "פינת הבובות", "פינת הרופא", "שמור על הניקיון". הייתי בת ארבע כשידעתי לקרוא. "היא קוראת את השמות של כל הילדים על המגרות", אמרה תמי לאמא שלי בהשתאות. אז זה היה נדיר. אף אחד לא לימד אותי לקרוא, כנראה שלימדתי את עצמי. מתוך סקרנות התעניינתי באותיות, שאלתי שאלות וקיבלתי תשובות. היום, לעומת זאת, מצפים מהילדים להגיע לכתה א' כשהם כבר יודעים קרוא וכתוב. חלק מתכנית הלימודים בגן טרום חובה וחובה היא לימוד קריאה. השנה עוד לא התחילה וההורים כבר דרוכים. "מתי? מתי הם ילמדו לקרוא?", "הם יתחילו איפשהו לקראת פסח", "שלא יגיעו לכתה א' בלי לדעת". השמועות רצות ואני שואלת את עצמי בשביל מה, לעזאזל?מה היתרון היחסי של ילד שלמד לקרוא בגיל ארבע במקום בגיל שש? משרד החינוך מתאים את עצמו למירוץ אחר ההישגיות מבית היוצר של ההורה המודרני החרד שמא הילד לא יצליח ואז לא יתעשר, ואז לא תהיה לו דירה משלו, מה שאומר שנכשלתי כהורה והוא נידון לחיים אומללים.האם יש מחקרים שמוכיחים שלימוד קרוא וכתוב לפני כיתה א' מועיל במשהו לנפשו או לעתידו של הילד? אם כן, ספרו לנו עליהם. עד כה שמעתי רק את ההפך הגורס כי לימוד קריאה מוקדם מדי מעמיס על הילד כיוון שאינו מתאים לרמתו הקוגניטיבית, מה גם שהוא עלול להשתעמם בשנת הלימודים הראשונה ואז להפריע בשיעור ואז להיות מאובחן, בטעות, כסובל מהפרעות קשב וריכוז, נניח.בקיצור, בואו ננוח. כל דבר בעיתו. וכשתגיע העת, במקביל למה שלומדים הילדים בבית הספר, אני ממליצה לכם על סדרת החוברות "אני קורא", שהופכות את לימוד הקריאה לחוויה קלילה ומשעשעת. מדובר בערכה המחולקת לחמישה אוגדנים, שכל אחד מהם מוקדש לצליל אחר ובו ארבעה ספרונים עם סיפורים קצרים שמורכבים כמעט רק מאותו צליל: הרפתקאות הכלב כָּשכָּש לצליל אָ הרפתקאות הילדה צִיפִּי לצליל אִי, הרפתקאות בֶּצֶת המפלצת סגול וצירה וכו'.

כל ספר מוקדש לצליל אחר. סדרת אני קורא (כריכות שניים מהאוגדנים)

לא תחליף אלא תוספת מרעננת ללימוד הקריאה שמות הדמויות נבחרו כדי לייצג את התנועה והן מתאימות גם לבני שנתיים-שלוש, שאינם מתעניינים עדיין בקריאה, על אף שלא מדובר בסיפורים של ממש אלא בסיטואציות קטנות משעשעות, שגרתיות או פחות, מתומללות לכמה משפטים וכמעט כולן עם אלמנט נונסנס כלשהו. כך התפוח הענק נופל מהעץ על ראשו של הילד תוש, הילדה ציפי משפריצה מים על סבתא, ובצת המפלצת אוכלת לחם עם ריבה ונמלים. את הסיטואציות מלווים איורים חמודים בצבעים רגועים ששובים את העין ובאתר האינטרנט של הסדרה אפשר להנות מפעילויות משלימות נוספות כמו חידונים, דפי צביעה, תשבצונים, מערכת שעות ועוד.הסדרה נכתבה על ידי גלית חזק (סופרת ילדים ובוגרת החוג לפסיכולוגיה וחינוך באוניברסיטת תל אביב) בליווי של יועצת פדגוגית ושל מומחית לרכישת קריאה והיא תואמת את הנחיות משרד החינוך.

כל הצלילים מאוחדים. סדרת "אני קורא" (מתוך האתר)עבור המורים אין מדובר בתחליף לחומר הלימוד אלא בתוספת או העשרה חוויתית לחומר הקיים. עבור ההורים, כאמור, מדובר במשב רוח רענן במסגרת חוויית הקריאה הראשונה שעשויה להיות לא פשוטה. מאמץ זיהוי האותיות, ההיגוי ולבסוף הפקת המשמעות מכל אלה דורשת הרבה אנרגיה ועלולה להיות מלווה בלא מעט תסכול של הילדים, לכן חשוב שלתהליך תהיה קונוטציה חיובית שתשכון שם תמיד, כמו כל חוויה ראשונית מעצבת, כמו גן חובה מלא זכרונות חיוביים שכלום לא השתנה בו, מלבד הגננת. וחבל. הגננת הקרה לא הצליחה לנצח את הסנטימנטים הרבים ואילצה אותנו לבחור גן אחר. הזכרונות הנעימים מחוויות הקריאה הראשונה שמורים לתמי הגננת כבר 34 שנה.אני קורא - חוויה מהקריאה הראשונה, מאת גלית חזק. הוצאת איגואנה-כנרת. מחיר: 64 שקלים לאוגדן

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן