ספרי ילדים: להילחם בפחדים

הספר "מה מפחיד את הפחד?" מתאר באופן פשוט דרכים להילחם בפחדים בסיסיים של ילדים. רק למה היו צריכים להוסיף "מלאך שומר"?

שלי ניידיץ', עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי ניידיץ', עכבר העיר

פחדים הם חלק יומיומי מחיי הילדים. הם מופיעים עוד לפני גיל שנה (חרדת נטישה) וממשיכים כל החיים, גם אצל מבוגרים, כמובן. בעוד שמנגנון ההכחשה אצל מבוגרים כבר משוכלל, אצל ילדים הפחדים צפים ועולים ללא שליטה וללא יכולת להתגונן מפניהם, מה שמותיר אותם חסרי אונים. פחד מכלבים, ממפלצות, מחושך, מחרקים, מפציעות, פחד מילדים אחרים, פחד קהל, פחד מכשלון, פחד מהמוות. לא ברור למה, אבל הפחדים צפים ועולים בעיקר בלילה, לפני השינה וכמובן במהלכה.

» ספרי ילדים - כל הטורים» לומדים להגיד לא

הספר "מה מפחיד את הפחד?", השלישי בסדרת ספרי הילדים "טנתא" העוסקת ברגשות, מנסה, כמו רבים לפניו ("מפלצות המחמד שלי", "דניאל כבר לא פוחדת", "מי מפחד מהחושך", "לילה דוב", "לילה חשוך אחד" ואחרים) לעזור לילדים להתמודד עם פחדים מגוונים. מיקו, הגיבור, עוזר לטליה, אחותו הקטנה, להתמודד עם חלום בלהות על גל שחור ממנו היא מתעוררת בבכי. בניגוד לאמם שמנסה להרגיע ב"זה היה רק חלום", מה שמעלה אצל טליה את השאלה ההגיונית "מה יקרה אם הוא יבוא שוב בחלום?" הוא מציע לה לדמיין שהיא בצוללת. רעיון מצוין שמעניק לה את היכולת להתגונן באופן אקטיבי, גם אם בכח המחשבה בלבד, ומחזיר לידיה את השליטה. אלא שמיקו עצמו פוחד גם הוא. ממפלצות. ואת עצות ההרגעה של אחותו הקטנה הוא אינו מקבל ואף כועס שהיא בכלל נותנת לו עצות. כאן נכנס לתמונה רגש אחר, כעס, אותו מנסה מיקו לשים בקופסה, סטייה של הסופרת מהנושא שמתכתבת עם ספר אחר בסדרת הספרים הנ"ל. לבסוף הוא מקבל את עצתה של טליה להתיידד עם מפלצות אם כי אין לכך תיעוד בסיפור עצמו, כך שהעניין נשאר מעט פתוח ומעורר סימן שאלה. בהמשך עוזר מיקו גם לחברה מהכתה להתגבר על פחדיה אחרי שזלזל בהם והם הופכים לחברים טובים.

הכי פשוט להדליק את האור. מה מפחיד את הפחד? (איור: צבי פלדמן)למרות השפה הפשוטה מדי של הספר, עולים בו כמה נושאים חשובים שכדאי לזכור כשמנסים לעזור לילד להתמודד עם פחדים: 1. פחד הוא לגיטימי. אין לזלזל בו או לבטל אותו. 2. חשוב להסביר לעצמנו או לאחרים ממה פוחדים, כשהפחד מקבל צורה יותר קל להתמודד איתו. 3. יש דרכים להתמודד עם הפחד (להתגבר ממש זה יומרני) או כפי שהספר מנסח זאת "להפחיד את הפחד". וממה הפחד פוחד? מאור, מבדיחה. הוא פוחד כשאנחנו שמחים, כשאנחנו צוחקים. הביחד מגרש את הפחד, כשמכירים זה פחות מפחיד. כל אלה הם משפטים חשובים שעשויים להקל על הילדים במצוקתם.

הפחד מגיע גם במהלך היום. מה מפחיד את הפחד (איור: צבי פלדמן)

הספר מציע גם את "המלאך השומר" שאלוהים שולח בלילה כדי להגן עלינו, קונספט שנוי במחלוקת מטעמים שונים, הן מהפן של דת-אמונה והן מהפן הרציונלי: אם המלאך הזה שומר עלינו, האם לא יאונה לנו כל רע? ואם חלילה קרה לנו או למי מסביבנו משהו רע, איך נסביר את העובדה שהמלאך נכשל בתפקידו? ואם המלאך שומר עלינו רק בלילה, מי ישמור עלינו אם אנחנו פוחדים במהלך היום? שאלות שילדים עלולים לשאול את עצמם (ואת הוריהם) בעקבות הקריאה. אבא ואמא של מיקו וטליה נוכחים בסיפור ומרגיעים כשצריך, אבל היתרון העיקרי של הספר הוא שהפתרון המוצלח ביותר מגיע דווקא מילד. לספר מצורף דיסק עם הסיפור עצמו ועם שיר הנושא את שם הספר."מה מפחיד את הפחד?" מאת תיקי וידס. איורים: צבי פלדמן. אוריון הוצאת ספרים, 31 עמודים. מחיר: 64 שקלים

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות