אופטימיות תל אביבית במוזיאון נחום גוטמן

התערוכה החדשה לכל המשפחה במוזיאון נחום גוטמן מרתקת ואפילו מרגשת, ומצליחה להעסיק את הילדים בצורה נעימה

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

קחו לכם בוקר שבת וסעו לדרום־מערב תל אביב, חנו בקצה יהודה הלוי וצאו לשוטט ברחובות הציוריים הסמוכים. לאחר ההתענגות על יפי שכונת נוה צדק ועל האווירה הנדירה השורה בסמטאותיה, שהן הן נוף ילדותו וחייו של נחום גוטמן, הגיע הזמן להיכנס לביקור בתערוכה מלך, נווד וצייר עושים מה שהם רוצים, הפועלת מזה כמה שבועות באגף החדש של מוזיאון גוטמן.» מלך, נווד וצייד עושים מה שהם רוצים - לכל הפרטים» מוזיאון נחום גוטמן - לכל הפרטיםשלט ינשוף מספר את הסיפור הבא: בשנת 1905 הגיעה לנמל יפו אונייה מרוסיה ועליה נחום גוטמן בן השמונה. בארץ שלטו הטורקים ונמל יפו שימש שער כניסה לארץ, ועל כך כתב גוטמן: "הספינה שהביאה אותנו מרוסיה לארץ ישראל נעצרה רק לזמן קצר בנמל יפו, כדי להוריד אותנו לחוף. אל הספינה קרבה סירה, שהגלים הרימו אותה והשקיעו אותה לסירוגין. עתים קרבה עד כדי התנגשות, ופעמים התרחקה והתנשאה על הגלים, עד שספניה נראו כצלליות על רקע השמים. פתאום הרים הספן הערבי, שעמד לידנו על סיפון האונייה, את אחי והשליכו לזרועות הספן השני שעמד פשוק רגליים בסירה המתנדנדת. אחי טס למטה. ראיתי רק את סוליות נעליו, הן נראו כמו כפות ידיים שמפללות לשמים. הסירה חתרה לעבר הנמל, וראינו את אחי מנפנף לנו את ידיו מן החוף. האדמה שם בטוחה. כל זה קרה בשנה החמישית למאה ה־20; ילד בן שמונה הייתי אז".המילים כשלעצמן מהלכות קסם על הקורא (או במקרה של ילדים קטנים - על השומע) ומפתות לחדור אל עולמו של גוטמן ולחקור את התערוכה המאלפת לפני ולפנים. לצורך חקירה שכזו פנו לכם מראש כשעתיים שבהן תוכלו להסתובב במוזיאון המקסים עם הילדים (או אפילו בלעדיהם, בעת שאלו יעסקו באחת הפעילויות הרבות הממתינות להם ברחבי התערוכה). להבדיל ממה שניתן היה לראות ולהתרשם ממנו בעבר במוזיאון גוטמן, הפעם מדובר בתערוכה פעילה שבה יוכלו הילדים ללמוד על האמן הכה מוכשר הזה, על עירו תל אביב ועל זיקתו הגדולה אליה (אל תחמיצו את הביקורת הקשה - דבר נדיר כשלעצמו - של גוטמן על הריסת מבנים היסטוריים בשל השאיפה למודרניזציה). עוד ניתן ללמוד מהתערוכה על פני ההתיישבות בארץ ועל ימים שבהם הכל היה תמים כל כך, ראשוני מאוד ומלא אופטימיות לעתיד מזהיר לכולנו. אפילו בנושא הכה רלוונטי לימים טעונים אלו, הסכסוך הערבי־יהודי, אפשר למצוא דברים שכתב גוטמן בהתבוננותו הזכה ונטולת הדעות הקדומות על החיים.

תחנות תל אביביות מחייו של גוטמן. עבודה של נחום גוטמןומה עוד עושים בתערוכה? בכניסה לתערוכה, שאותה אצרה מוניקה לביא ושעל עיצובה חתומים משה אש ותמנע בינימוב־אש, מקבלים הילדים ערכה ובה תעודת מסע, גלויה ושעון מנייר להרכבה. המסע בחלל התערוכה, ששטחה אינו גדול אבל היא מציעה שפע הפעלות מפתיע, עוקב אחר תחנות תל אביביות המופיעות רבות בכל ספריו, איוריו וציוריו של גוטמן. התערוכה מיועדת למעשה לכל המשפחה. הגיל המומלץ לילדים לביקור בתערוכה הוא שבע ומעלה - היינו ילדים קוראים וכותבים - אולם גם ילדים צעירים בהרבה ייהנו בה בעזרת ההורים או הסבים והסבתות (שזוכים ליחס מיוחד בתערוכה), וכולם יחד יוכלו להפוך לזמן מה לנוסעים בעולמו של נחום גוטמן - עולם של זיכרונות, מחשבות, רגשות ואהבת המקום והזולת - ולראות מבעד לעיניו התבוננות מתוקה ומרגשת על תל אביב בילדותה.הילדים ומלוויהם ימצאו בתערוכה פעילויות המזמינות אותם לצייר דיוקן עצמי מול מראה, לבנות עץ של משפחתו של גוטמן, לקפל סירות מפרש מנייר, לעטות על עצמם תחפושות ולהצטלם בצלמנייה, ללמוד ולתרגל כתיבה תמה, לפתור חידות לשון וכתבי חידה, לשחק במשחק זיכרון ובמשחק רביעיות שעל קלפיהם מופיעים ציוריו היפים של גוטמן, לשלוח הצעות לראש העיר איך לשפר את תל אביב, לקבל מתכון לכופתאות לחם ממטבחה של סבתא מינצה המופלאה, ועוד ועוד הפעלות מקסימות. בסוף כל תחנה יוכלו הילדים להחתים תעודת מסע בחותמות שיעידו שעמדו במשימותיהם בהצלחה (ההחתמה היא עצמית והילד הוא המחתים את התעודה, כך שאי אפשר שלא לזכות בחותמת, לא משנה מה עשה הילד בתחנות).

כולם יכולים לזכות. מוזיאון נחום גוטמן (צילום: משה אש)את המשפט "מלך, נווד וצייר עושים מה שהם רוצים", שנבחר כשם התערוכה, אמר לגוטמן מורה שלו כשהיה נער. גוטמן, שהקשיב לו, צייר כעבור שנים את תל אביב הצעירה מזיכרונו, ועירבב בציוריו בין אמת ובדיה. מבחר יצירות מקור של נחום גוטמן, יחד עם העתקים מוגדלים של עבודותיו, כולם מאוסף מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, מקשטים את קירות התערוכה, והם כשלעצמם מהווים חוויה מרתקת למבקרים. הכל בתערוכה נגיש, נהיר, מתאפיין בחביבות אין קץ, ומספק הן עניין, הן השראה והן מידע מעניין לילדים ואף למבוגרים. היש מוצלח מכך?

» מלך, נווד וצייר עושים מה שהם רוצים. מוזיאון נחום גוטמן לאמנות. מחיר: ילד (עד גיל 18) - 12 שקלים, מבוגר - 24 שקלים (בימי שישי הכניסה למבוגרים חופשית).